Żywienie chomika – czym karmić małego gryzonia?
Żywienie chomika – podstawa diety
Podstawą diety każdego chomika niezależnie od gatunku powinny być mieszanki ziaren, nasion oraz warzyw i owoców. Wśród nich powinny przodować:
- ziarna zbóż takich jak owies czy pszenica,
- nasiona dyni i słonecznika,
- jabłko,
- marchewka,
- rzodkiewka
- ogórek.
Należy jednak pamiętać, że ilość warzyw i owoców musi stanowić niewielką ilość w stosunku do suchych ziaren i nasion. Pod żadnym pozorem nie wolno podawać gryzoniowi takich produktów jak:
- fasola,
- cebula,
- owoce cytrusowe,
- owoce z pestkami,
- słodycze,
- pieczywo.
Dostępne w naszym sklepie zoologicznym online gotowe mieszanki zbóż i ziaren stanowią idealną podstawę diety gryzonia, którą koniecznie należy wzbogacić o warzywa oraz owoce. Należy jednak obserwować chomika i oszacować jego dzienne zapotrzebowanie na pożywienie. Wspominamy o tym mając na uwadzę naturalną tendencję chomików do tworzenia zapasów jedzenia. O ile magazynowanie suchych ziaren i nasion nie zagraża zdrowiu naszego gryzonia, tak przechowywanie przez niego owoców i warzyw może doprowadzić do rozwinięcia się w klatce niebezpiecznej dla chomika pleśni. Trzeba więc obserwować co nasz gryzoń przechowuje i w jakich ilościach.
Bardzo ważnym elementem jadłospisu chomika są również gotowe, sprasowane kolby zawierające wyżej wspomniane mieszanki zbóż oraz nasion. Ich rola jest o tyle istotna, że oprócz pożywienia dostarczają również chomikowi rozrywki, kiedy musi się napracować by wyłuskać z kolby swoje ulubione nasionko. Poza tym trzeba pamiętać, że chomikom - jak wszystkim gryzoniom - siekacze rosną przez całe życie zatem muszą je regularnie ścierać (do czego idealnie sprawdzi sie wspomniana kolba).
Dodatki w żywieniu chomika. Co podawać pupilowi?
Kiedy już zadbamy o to, by podstawowa dieta naszego chomika opierała się na wyżej wymienionych kryteriach, możemy skupić się na jej urozmaiceniu. Gryzoniowi możemy podawać w rozsądnej ilości orzechy i rodzynki. Wzbogacenie jadłospisu od czasu do czasu o porcję białka również nie zaszkodzi. Może to być kawałek gotowanego kurczaka lub larwy mącznika, które chomiki uwielbiają. Możemy również sięgnąć po gotowe przysmaki. W ofercie naszego sklepu znajdziecie takie produkty jak suszone warzywa i owoce, czy też wspominane wcześnie kolby w różnych, mniej standardowych wariacjach smakowych, jak np. jabłkowy czy też orzechowy.
Dzięki podawaniu chomikowi przysmaków “ręki” możemy też skutecznie oswoić gryzonia i zbudować z nim więź, dzięki czemu będzie się on czuł bardziej komfortowo w naszym domu. Z czasem ręka opiekuna zacznie się kojarzyć chomikowi z czymś dobrym, co sprawi, że będzie ochoczo i bez stresu reagował na obecność człowieka (może być to bardzo pomocne także przy wykonywaniu rutynowych czynności, takich jak czyszczenie klatki).
Żywienie chomika – gdzie kupować?
Mimo, że karma dla chomika to jeden z bardziej powszechnych artykułów zoologicznych, który w dzisiejszych czasach dostępny jest nawet w sklepach spożywczych, to warto mieć jednak na uwadze, że nie każda karma będzie dobrym wyborem. Warto więc zaopatrzać się w artykuły jedynie w renomowanych sklepach zoologicznych. W dobie internetu właścicielom zwierząt serwowanych jest wiele ułatwień. Sklepy zoologiczne online stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych punktów stacjonarnych. Po pierwsze, nie jesteśmy skazani na uciążliwe kolejki. Po drugie, możemy w prosty i wygodny sposób monitorować czy interesujący nas produkt aktualnie jest dostępny - nowoczesne technologie pozwalają tworzyć bardzo intuicyjne szaty graficzne, dzięki którym sprawnie poruszamy się po interesujących nas kategoriach. Ponadto, firmy oferujące sprzedaż internetową, z reguły posiadają szerszy i tańszy asortyment niż ich stacjonarne odpowiedniki.
Nawiązując do tytułu artykułu “Żywienie chomika – czym karmić małego gryzonia?” możecie dojść do wniosku, że temat karmienia chomika wcale nie jest tak prosty, jak mogło się wydawać. Jest to jednak niesłuszne odczucie. Przestrzegając podstawowych reguł przedstawionych w niniejszym tekście z pewnością uda się Wam bez problemu dopasować wspomniane zalecenia do Waszego pupila. Warto również rozważyć profity, które zyskujemy dokonując zakupów w sklepie internetowym.