Darmowa dostawa od 150,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Żwirek dla kota – jaki wybrać?

2023-03-17
Żwirek dla kota – jaki wybrać?

Żwirek dla kota – żwirek silikonowy

Jest to ten sam materiał, który zapakowany w papierową torebeczkę spotkać możemy w pudełku z nowymi butami. Świetnie pochłania wilgoć, dlatego jego zastosowanie jest bardzo zróżnicowane. To najwygodniejszy typ wypełnienia kuwety z punktu widzenia właściciela.

Żwirek ten wykonany jest z uwodnionej krzemionki, która nie tylko świetnie chłonie wilgoć, ale również nieprzyjemne zapachy. Ogromną zaletą podłoża tego typu jest to, że nie musi być ono sprzątane po każdym oddaniu przez kota moczu. Silikonowe kryształki pochłaniają mocz, następnie wiążą wewnątrz mocznik, woda natomiast zostaje w tym czasie odparowana. Należy również nadmienić, że ten rodzaj żwirku idealnie nadaje się dla kocich alergików. Jedno opakowanie żwirku wystacza na od dwóch do trzech tygodni. W celu zmaksymalizowania jego wydajności warto ustawić kuwetę w przewiewnym miejscu. Podłoże należy wymienić, kiedy jego kolor zmieni się z białego na żółty. Spośród wad silikonowych żwirków z pewnością wymienić trzeba ich specyficzną strukturę oraz odgłosy, które wydawane przy kopaniu wielu kotom mogą nie odpowiadać. Po zdecydowaniu się na silikonowe podłoże trzeba również zwrócić uwagę na to, czy nasz kot go nie je. Materiał ten nie nadaje się do spłukiwania w toalecie.

Żwirek drewniany dla kota

Żwirek drewniany jest materiałem w 100% ekologicznym. Ten rodzaj podłoża do kuwety dzieli się na dwa typy – zbrylający oraz niezbrylający. Żwirek zbrylający jest bardzo praktyczny, dlatego, że pod wpływem wilgoci zbija się w większe grudki, które łatwiej usunąć z kuwety. Nie jest on jednak polecany dla młodych kotów, które bardzo często przejawiają tendencję do spożywania żwirku. Zjedzone przez kota podłoże może napęcznieć w jego żołądku i doprowadzić nawet do śmierci zwierzęcia.

Główną zaletą żwirku drewnianego jest to, że można bez obaw usunąć go poprzez spłukanie w toalecie, nie jest on bowiem w stanie jej zapchać. Kolejną zaletą jest jego wydajność – opakowanie może wystarczyć nawet na miesiąc. Z pozostałych plusów podłoża tego typu z pewnością wymienić można to, że materiał ten nie pyli oraz świetnie wchłania nieprzyjemne zapachy. Do tego dochodzi atrakcyjna cena. Wadą tego materiału jest to, że z łatwością przyczepia się do kocich łapek i może być roznoszony po domu, dotyczy to zwłaszcza kotów z długą sierścią. Wypełnienie tego typu nadaje się dla kotów cierpiących na alergię.

Żwirek dla kota – żwirek bentonitowy

Najstarszy i najpopularniejszy typ wypełnienia kuwety. Podobnie jak w przypadku żwirku drewnianego występuje w postaci zbrylającej i niezbrylającej. Do zalet tego typu żwirku należą przede wszystkim atrakcyjna cena oraz dobre pochłanianie przykrych zapachów. Niestety posiada on szereg wad, do których należą między innymi brak możliwości spłukiwania go w toalecie. Oprócz tego trzeba się liczyć z tym, że żwirek kiedy jest suchy pyli, przez co nie jest odpowiedni dla kotów alergicznych, natomiast kiedy jest mokry, zdarza się, że przywiera do kuwety, przez co ciężko go usunąć.

Jaki żwirek dla kota będzie najlepszy?

Podsumowując, wybór konkretnego żwirku zależy od tego co jest dla nas ważne przy jego eksploatacji. Jeśli ważna jest dla nas atrakcyjna cena oraz ogólnodostępność, a pylenie nam nie przeszkadza, to zdecydujemy się na żwirek bentonitowy. Z kolei jeśli kuweta stoi w łazience i bardzo zależy nam na tym, by jej zawartość można było wygodnie usunąć poprzez spłukanie jej w toalecie, a do tego cenimy sobie ekologiczność kupowanego przez nas produktu oraz jego wydajność – wybór padnie na wypełnienie drewniane. Natomiast w przypadku kiedy cenimy sobie wygodne czyszczenie, nie chcemy się nazbyt często interesować toaletą naszego kota, a jednocześnie nie tolerujemy nieprzyjemnych zapachów, które mogą wydobywać się z kuwety, sięgniemy po żwirek silikonowy dla kota. Musimy jednak pamiętać, że ostateczny wybór i tak należeć będzie do naszego pupila. Każdy kot ma swoje indywidualne preferencje, dlatego warto testować różne typy żwirków, a z pewnością w końcu uda się nam znaleźć wypełnienie, które będzie odpowiadać zarówno nam, jak i kotu.

pixel