Darmowa dostawa od 150,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Zabawki dla świnki morskiej

2023-03-17
Zabawki dla świnki morskiej

Kawia domowa, bo tak brzmi jej nazwa właściwa mimo, że podobnie jak chomik jest gryzoniem, to zarówno usposobieniem, jak i pod względem fizycznym znacznie różni się od swojego mniejszego krewnego. W związku z tym ma też inne wymagania i potrzeby. W dzisiejszym wpisie postaramy się rozjaśnić tę kwestię, co pozwoli w przyszłości uniknąć błędów początkującym sympatykom świnek morskich.
 

Czego unikać przy zakupie zabawek dla świnki morskiej?

 

Z pewnością każdemu po usłyszeniu hasła “zabawki dla gryzonia” na myśl przychodzą wszelakiej maści kołowrotki, kule i karuzele. Decydując się na hodowlę kawii musimy o tego typu akcesoriach zapomnieć. Świnki morskie w przeciwieństwie do swoich bardziej ruchliwych i skoczniejszych kuzynów są delikatnymi gryzoniami. Ich kręgosłup znacznie różni się budową od kręgosłupa chomika, co przy zabawkach takich jak kule czy kołowrotki mogłoby doprowadzić do niebezpiecznych urazów. Co więcej, świnki morskie z natury są też dosyć leniwe, więc może się okazać, że zwyczajnie nie będą zainteresowane bardziej wymyślnymi atrakcjami, które mogą spotkać w swojej klatce.
 

Zabawki dla świnki morskiej – przede wszystkim prostota

 

Kolejną rzeczą, która odróżnia kawie domowe od chomików jest ich towarzyska natura. Są to zwierzęta stadne, więc cenią sobie przede wszystkim kontakt z drugą żywą istotą, którą w przypadku kiedy nie możemy pozwolić sobie na więcej niż jedną świnkę, jest człowiek. Dlatego też atrakcje, które czekają na nie w ich lokum nie są dla nich takie ważne. Warto wyposażyć klatkę w mały hamak, w którym świnka będzie mogła zarówno odpoczywać, jak i się bujać. Trzeba jednak pamiętać by zawiesić go tak nisko jak to możliwe. Kocyki polarowe – co prawda nie brzmi to zbyt ekscytująco, ale wbrew pozorom świnki morskie je uwielbiają. Potrafią je całymi godzinami szarpać i skakać po nich. Spełniają również posłania. Jako, że świnki morskie uwielbiają siano, dobrze połączyć przyjemne z pożytecznym i wyposażyć klatkę w wiszący paśnik w formie kuli, który nie tylko nakarmi naszą kawię, ale też zapewni jej rozrywkę.
 

Zabawki dla świnki morskiej – zrób to sam!

 

Nic tak nie napawa dumą jak widok zwierzaka świetnie bawiącego się zabawką, która udało się nam stworzyć samodzielnie. Z najprostszych akcesoriów na jakie możemy sobie pozwolić w domowych warunkach jest domek dla świnki. Jeśli dysponujemy podstawowym zestawem narzędzi i kilkoma krótkimi deseczkami możemy bez problemu taki domek zbudować. Świnki morskie uwielbiają podgryzać wszystko co znajduje się w ich zasięgu, dlatego domek musi być wykonany z przyjaznego dla gryzoni rodzaju drewna. W żadnym wypadku nie może też być pokryty farbą o toksycznych właściwościach. Jeśli nasza świnka jest jeszcze mała warto mieć na uwadze, że jeszcze sporo urośnie więc, przy dobieraniu otworu wejściowego lepiej sugerować się jej docelowymi wymiarami. Tekturowy plac zabaw wypełniony trocinami to bez wątpienia coś za czym przepada każdy gryzoń. Warto stworzyć taki plac zabaw poza klatką, co pozwoli nam na dodatkową interakcję ze świnką, która jak już zostało wspomniane, jest z natury zwierzęciem towarzyskim. Z uwagi na delikatną budowę świnek należy pamiętać jednak o pewnych kwestiach podczas tworzenia tego typu atrakcji. Tunele powinny być o odpowiednio większej średnicy, by świnka mogła poruszać się w nich swobodnie i bez problemu zawracać. Tunele powinny być poziome i poprowadzone po podłożu, ma to zapobiec sytuacji, w której kawia traci grunt pod łapkami. Nawet najmniejsze upadki mogą być dla tego delikatnego gryzonia niebezpieczne.

Słowem podsumowania, świnki morskie to wyjątkowe gryzonie, które mimo że nieco różnią się od swoich najczęściej spotykanych w domach krewnych, potrafią przysporzyć równie wiele radości co rozbrykany chomik. Warto mieć na uwadze, że zwierzęta te bardzo źle znoszą samotność i nawet jeśli posiadają w klatce wszystko czego im trzeba, a nawet więcej, mogą się okazać nieszczęśliwe. Dlatego bardzo ważne jest, by wchodzić z nimi w interakcję poprzez zabawę tak często jak to tylko możliwe. Pozwoli to utrzymać je w dobrej kondycji psychicznej, dzięki czemu świnka będzie cieszyła nasze oko przez wiele lat.

pixel