Darmowa dostawa od 150,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Zabawki dla gryzoni - Sposobów kilka na umilenie czasu gryzoniowi

2023-03-17
Zabawki dla gryzoni - Sposobów kilka na umilenie czasu gryzoniowi

Czego dowiesz się z tego wpisu?

  • Jak wybrać zabawkę dla gryzonia?
  • Zabawki rozładowujące nadmiar energii
  • Zabawki wspomagające koordynację ruchową
  • Podniebny relaks
  • Akcesoria do ścierania zębów

Jak wybrać zabawkę dla gryzonia?

Zabawki trzeba dostosować do gatunku gryzonia, które różnią się między sobą nie tylko wielkością, ale i temperamentem. Chomiki i koszatniczki to żywe, szybkie zwierzątka, dlatego warto zadbać, aby miały wystarczająco dużo ruchu. Z kolei świnki morskie to zdecydowanie bardziej spokojne gryzonie, stąd zakup kołowrotka nie będzie dobrą decyzją. Niemniej również i kawie domowe potrzebują odpowiedniej dawki ruchu i rozrywki. Także innym gryzoniom jak króliki, szynszyle i myszy trzeba umilić czas między jedzeniem i spaniem.

Zabawki rozładowujące nadmiar energii

Dziko żyjące gryzonie robią krótkie, szybkie biegi w poszukiwaniu pokarmu. Jednocześnie muszą chronić się przed różnego rodzaju zagrożeniami ze strony drapieżników, a także postępującej działalności człowieka. Stąd wytworzyła się u nich naturalna potrzeba intensywnego ruchu, którą gryzonie domowe muszą właściwie rozładować. Dla gryzoni aktywnych takich jak chomiki, myszoskoczki czy koszatniczki warto zakupić kołowrotek. Ruchliwe gryzonie uwielbiają w nich biegać, gdyż są do tego ewolucyjnie przystosowane. Warto jednak wybrać kołowrotek cichy, w ten sposób również w nocy zwierzęta będą mogły swobodnie z niego korzystać. Nam z kolei nie będzie przeszkadzał hałas wytwarzany podczas intensywnego obracania się kołowrotka. Alternatywą są kule dla chomików, które sprawdzą się szczególnie, jeśli chomik ma dużą klatkę. Kule obracają się dzięki sile mięśni chomików, dlatego dobrze wpływają na ich samopoczucie. Zabawki dla gryzoni można znaleźć w szerokiej ofercie sklepu Tukan24, który oferuje również wszechstronne klatki dla małych zwierzątek.

Zabawki wspomagające koordynację ruchową

Nie tylko ruchliwe gryzonie wymagają odpowiedniej rozrywki. Również spokojne gatunki jak świnka morska, królik czy mysz potrzebują sporej dawki ruchu. W przeciwnym wypadku kawia domowa może zacząć tyć, czego z pewnością chcielibyśmy uniknąć. Idealnym rozwiązaniem są różnego rodzaju tunele, w których gryzonie mogą się przemieszczać. Wykonane mogą być z różnych materiałów np. drewna, plastiku czy materiałów jadalnych. Drewniane akcesoria są naturalne i pozwalają ścierać siekacze, jednak narażone są także na pleśń i brzydki zapach. Jak tego uniknąć? Należy od początku przyzwyczajać gryzonie do załatwiania się w specjalnie przystosowanej do tego celu toalecie, dostępnej w postaci kuwety z łopatką. Z kolei plastikowe akcesoria są tańsze i trwalsze, należy jednak wybierać modele wykonane z nietoksycznych tworzyw sztucznych. Ciekawym rozwiązaniem są tunele wykonane z materiałów nadających się do jedzenia, zawierają one przeważnie siano i trawę istotną w diecie każdego gryzonia.

Dla szybkich i skocznych zwierzątek dedykowane są również specjalnie zaprojektowane tory przeszkód, wiszące mosty, a także huśtawki. Chomiki bardzo lubią pokonywać piętra w klatce, dlatego miejsce, gdzie mogą rozwijać swoje umiejętności, jest jak najbardziej wskazane. Wiszące mosty pozwalają im ćwiczyć równowagę i umiejętność wspinania się. Także huśtawki to znakomita porcja rozrywki dla myszy i innych gatunków gryzoni.

Podniebny relaks i kryjówka

W klatce można także powiesić materiałowy hamak lub pełniący funkcję kryjówki wiszący namiot. Tego rodzaju akcesoria są świetnym miejscem relaksu dla żywiołowych chomików, które po wielu aktywnościach chętnie zaszyją się w ustronnym miejscu. Co więcej, aby się tam dostać, muszą wykazać się odrobiną sprytu. Wspinanie się po szczebelkach dobrze rozwija ich mięśnie. Przebywające na hamaku czy wiszącym legowisku gryzonie muszą także dobrze balansować swoim ciałem, w przeciwnym razie spadną z niego. Hamaczki i legowiska są również znakomitym miejscem do relaksu, dlatego coraz chętniej są wieszane w klatkach dla gryzoni. Materiałowe hamaki oraz domki dedykowane dla różnych gryzoni dostępne są ofercie sklepu Tukan24, którego asortyment stale jest poszerzany.

Akcesoria do ścierania zębów

Oprócz rozrywki warto zadbać o zdrowie naszego pupila. Przydatne są różnego rodzaju ścieraki, które korzystnie wpłyną na stan uzębieni gryzoni. Można wybrać drewniane patyki, specjalne wapienka uzupełniające również dietę w minerały, a także kolby zrobione z różnych ziaren i suszonych warzyw i owoców. Każdy sposób jest dobry, by nasze stworzonko dobrze się czuło.

Zapewnienie gryzoniom rozrywki i ruchu nie jest trudne. Mamy nadzieję, że nasze wskazówki pomogą Ci wybrać odpowiednie akcesoria i zabawki, a Twój pupil będzie zdrowy i szczęśliwy. Te i inne akcesoria dla gryzoni dostępne są w sklepie Tukan24.

pixel