Darmowa dostawa od 150,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Zabawki dla chomika – przydatne wyposażenie

2023-03-17
Zabawki dla chomika – przydatne wyposażenie

Sytuacja jednak nie jest taka zupełnie prosta, bowiem istnienie wiele zabawek, które mogą stanowić zagrożenie dla naszego podopiecznego. W dzisiejszym wpisie przedstawimy najpopularniejsze akcesoria dla gryzonia, które bez obaw mogą zostać przez nas wykorzystane w klatce dla chomika, a także propozycje na zapewnienie rozrywki dla gryzonia przy pomocy przedmiotów dostępnych w każdym domu.

Zabawki dla chomika – tworzywa naturalne

Jeśli nasz podopieczny jest wyjątkowo nadpobudliwy i pasjonuje się demolowaniem wszystkiego, co napotka na swojej drodze, produkty wykonane z tworzyw sztucznych mogą wzbudzać pewne obawy. Na szczęście istnieje szeroki wachlarz akcesoriów wykonanych z materiałów, które nie są w stanie zaszkodzić naszemu gryzoniowi.

Jednymi z najpopularniejszych akcesoriów z tej kategorii są niewątpliwie zabawki-przysmaki. Są to między innymi kule wykonane z trawy lub gałązek. Mogą być zarówno zawieszone, jak i leżeć swobodnie w klatce – chomik może je wtedy toczyć. Świetnym wyborem są również gryzaki wykonane z sizalu lub wikliny. Są to trwałe zabawki, z którymi nasz chomik będzie mógł walczyć godzinami. Innym popularnym akcesorium są drewniane zabawki dla chomika. Mowa tutaj przede wszystkim o małych placach zabaw, drabinkach czy huśtawkach. W przypadku drewnianych zabawek warto zwrócić uwagę na to, że jeśli już są pokryte farbą, to żeby była ona naturalnego pochodzenia.

Zabawki dla chomika – tworzywa sztuczne

Mimo, że tworzywa sztuczne mogą zaszkodzić chomikowi, nie znaczy to jednak, że same produkty z nich wykonane są niebezpieczne. Obecnie na rynku dostępne są zabawki z bardzo wytrzymałych materiałów, do których nie dobierze się nawet najbardziej zawzięty gryzoń. Wśród akcesoriów z tworzyw sztucznych należy wymienić przede wszystkim kołowrotki do biegania.

Obecność kołowrotka w każdej klatce jest wręcz obowiązkowa. Oprócz zapewnienia mu rozrywki pozwala na utrzymanie go w dobrej kondycji fizycznej, a także rozładować niespożyte pokłady energii. Należy jednak pamiętać o bardzo ważnym aspekcie, mianowcie wielkości kołowrotka. Zbyt mały kołowrotek może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych spowodowanych nienaturalnym wyginaniem się kręgosłupa gryzonia w trakcie biegania. Dlatego warto pamiętać, że dla dużych ras chomików jak chomik syryjski optymalna średnica kołowrotka wynosi 27cm, z kolei dla mniejszych ras jak chomik roborowski czy dżungarski optymalna średnica wynosi 20cm. Z drugiej strony kołowrotek nie może też być zbyt duży, ponieważ gryzoń może mieć problem z wprawieniem go w ruch. Kolejnym świetnym wyborem jest popularna kula smakula. Kulę wypełniamy ulubionym przysmakiem naszego pupila, ta z kolei przy turlaniu uwalnia kolejne przysmaki, co motywuje chomika do dalszej aktywności.

Zabawki dla chomika do samodzielnego wykonania

Właściciele chomików przy organizowaniu rozrywki swojemu gryzoniowi nie muszą ograniczać się do rozwiązań oferowanych w sklepach zoologicznych. Przy odrobinie kreatywności i rozwagi jesteśmy w stanie stworzyć dla naszego gryzonia atrakcje, które sprawią mu ogrom frajdy.

Rurki kartonowe po papierze toaletowym i ręcznikach – co prawda mało kreatywne rozwiązanie, jakże bardzo efektywne – chomiki je wręcz uwielbiają. Wykorzystywane przez sympatyków gryzoni od lat, ich obecność w klatkach na pewno nikogo nie dziwi. Świetnie sprawdzają się zarówno pojedyncze rurki, jak i tunele stworzone przy wykorzystaniu wielu sztuk. Jedyne na co warto zwrócić uwage, to by chomik w nich przypadkiem nie utknął, mowa tutaj o dużych osobnikach chomika syryjskiego.

Puste tekturowe pudła wypełnione trocinami – chomiki uwielbiają buszować w trocinach. Z pewnością wpuszczony do pudła wypełnionego trocinami poczuje się spełniony. W pudle można wydrążyć otwory w różnych miejscach, można również puścić wodzę fantazji i stworzyć plac zabaw składający się z kompleksu kilku pudeł połączonych tunelami.

Hamak – wystaczy prostokątny kawałek materiału z dziurkami w każdym rogu i odrobina sznurka. Nie należy jednak wieszać hamaczka zbyt wysoko w trosce o bezpieczeństwo chomika.

Podsumowując, obecnie producenci akcesoriów zoologicznych oferują nam naprawdę szeroki wachlarz różnych zabawek, które z powodzeniem możemy wykorzystać w klatce swojego pupila. Warto jednak przed zdecydowaniem się na konkretny produkt sprawdzić dokładnie jego parametry czy aby na pewno nadaje się na zabawkę dla gryzonia. Dobrze zwrócić uwagę na jakość zabawek wykonanych z tworzyw sztucznych, jak i na to czy nie są pokryte nienaturalnymi barwnikami, co może mieć miejsce przy produktach wykonanych z drewna.

pixel