Darmowa dostawa od 150,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Wyposażenie klatki dla kanarka - co warto kupić?

2023-03-25
Wyposażenie klatki dla kanarka - co warto kupić?

Jakie wymiary klatki dla kanarka będą odpowiednie?

Zacznijmy od wielkości. Minimalne wymiary klatki dla jednego kanarka powinny wynosić 60 cm szerokości, 50 cm wysokości i 40 cm głębokości. Jak można zauważyć, szerokość klatki jest szczególnie istotna - kanarek musi mieć możliwość swobodnego rozprostowania skrzydeł. Zaleca się, by klatka nie była okrągła. Pręty muszą być skierowane z góry na dół, natomiast odległość między nimi nie może być większa niż 1 cm - zapobiegnie to ryzyku utknięcia głowy ptaszka między nimi.

Przy kupnie klatki zaleca się również wybór modelu posiadającego wysuwaną kasetę z kuwety. Ułatwi to czyszczenie oraz oszczędzi kanarkowi stresu związanego z łapaniem go. Dno pojemnika należy wysypać specjalnie do tego przeznaczonym piaskiem. Pozwala on nie tylko utrzymać czystość w klatce, ale i usprawnia proces trawienny ptaka, kanarki bowiem połykają piasek w celu lepszego rozdrobnienia spożywanego przez nie pokarmu. Dlatego ważne jest, by umieścić w klatce mały pojemniczek z piaskiem w przypadku kiedy zdecydujemy się na alternatywne podłoże. Takim podłożem mogą być pozbawione nadruków ręczniki papierowe lub czyste kartki A4. Bez względu na rodzaj wyściółki powinna ona być zmieniana nie częściej niż dwa razy w tygodniu.

Wyposażenie klatki dla kanarka

Wyposażenie klatki dla kanarka, w które należy się zaopatrzyć w pierwszej kolejności, to pojemniki przeznaczone na jedzenie, wodę i smakołyki. Nasz sklep internetowy dysponuje bogatą ofertą tego typu akcesoriów - z pewnością każdy znajdzie tam coś dla siebie. Kanarki jak każde inne ptaki uwielbiają kąpiele, w związku z tym nie możemy zapomnieć o kupnie małego baseniku. Powinien on być wiszący i zabudowany z trzech stron, by ptaszki w trakcie kąpieli nie rozbryzgiwały wody po całej klatce. Wodę w baseniku należy wymieniać przynajmniej raz dziennie, a w przypadku osobników wyjątkowo lubiących kąpiele – dwa.

Zobacz: Wyposażenie klatki dla ptaków

W celu zadbania o kondycję szkieletu naszego podopiecznego, trzeba zaopatrzyć się w kostkę sepii, którą wieszamy wewnątrz klatki. Kolejnym istotnym akcesorium są żerdki, na których kanarek będzie mógł przesiadywać. Ich rozmieszczenie w klatce nie może być przypadkowe. Należy je rozmieścić w poprzek klatki i w rogach na różnych wysokościach, by umożliwić ptaszkowi swobodny lot pomiędzy nimi. Kiedy nasz kanarek zacznie opuszczać klatkę, jedną żerdkę trzeba umieścić w okolicach drzwiczek, co umożliwi ptakowi bezpieczne opuszczanie lokum i powrót do niego. Odległość żerdek od ścian pojemnika nie powinna stanowić minimum 12 cm w poziomie i 14 cm w pionie, uchroni to naszego pupila przed uszkodzeniem ogona oraz zapewni mu bezpieczny start i lądowanie. Żerdki powinny być różnych rozmiarów, by nasz skrzydlaty przyjaciel mógł ćwiczyć swoje łapki. Materiał, z którego mogą być wykonane to plastik lub drewno, ze wskazaniem na drewno. Drewniane żerdki możemy stworzyć samodzielnie po wizycie w lesie. Lokum ptaszka możemy również urozmaicić o zabawki. Z tym trzeba jednak poczekać kilka tygodni, dopóki nasz podopieczny nie zadomowi się w klatce. Po okresie aklimatyzacji możemy pomyśleć nad huśtawkami lub rozpiętym między prętami sznurem. Trzeba pamiętać o bezpieczeństwie kanarka i zadbać o to, by sznurki wykorzystywane do zabawek nie były postrzępione, co może poskutkować zaczepieniem się pazura ptaka.

Gdzie postawić klatkę dla kanarka?

Klatka kanarka powinna stać w miejscu, które jest często odwiedzane przez domowników, kanarki to bardzo towarzyskie zwierzęta, dlatego nie mogą czuć się samotne. Miejsce nie może być zbytnio nasłonecznione i narażone na przeciągi. Nie zaleca się też stawiania klatki w kuchni, ponieważ kanarki są bardzo wrażliwe na intensywne zapachy oraz związki, które wydzielają się przy gotowaniu potraw na gazie – mogą one wywołać u ptaka zatrucie. W celu zapewnienia kanarkowi poczucia bezpieczeństwa, jedna ze ścian klatki powinna przylegać do ściany. Jeśli posiadamy inne zwierzęta w domu, w szczególności koty, trzeba wybrać bezpieczne miejsce, z którego klatka nie będzie mogła zostać strącona.

pixel