Darmowa dostawa od 150,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Temperatura psa — jak sprawdzić, czy pies ma gorączkę

2024-05-12
Temperatura psa — jak sprawdzić, czy pies ma gorączkę

Wydaje Ci się, że Twój pies ma gorączkę? W tym artykule spróbujemy podpowiedzieć, jaka jest optymalna temperatura psa i co to może oznaczać, jeśli jest ona podwyższona. 

Temperatura u psa — jaka jest norma? Od ilu stopni jest gorączka u psa

Normalna temperatura ciała psa różni się od tej u ludzi i kotów, dlatego ważne jest, aby właściciele zwierząt domowych byli świadomi tych różnic. Prawidłowa temperatura u psa zwykle mieści się w zakresie od 37,5 do 39,2 stopnia Celsjusza. Jest to wyższa norma niż prawidłowa temperatura człowieka (czyli niemalże przysłowiowe 36,6, choć w rzeczywistości za „dobrą” uznaje się każdą w zakresie od około 36,5 do 37,5 stopnia Celsjusza), oraz wyższa niż temperatura u kota, która oscyluje w podobnych granicach co u ludzi.

Jeśli więc zastanawiasz się, od ilu stopni jest gorączka u Twojego pupila, temperatura psa powyżej 39,2 stopnia Celsjusza może być już sygnałem ostrzegawczym. Ważne jest, aby właściciele psów rozumieli, że takie podwyższenie temperatury ciała psa może wskazywać na różne stany zdrowotne, od łagodnych infekcji po poważniejsze zapalenia lub zatrucia. Dlatego też, zauważając, że temperatura psa jest wyższa niż zwykle, należy zachować czujność.

Monitoring temperatury ciała psa jest kluczowym elementem dbałości o jego zdrowie. Właściwe zrozumienie, co jest normą, a co wskazuje na potencjalne problemy zdrowotne, pozwala na szybsze reagowanie i w razie potrzeby kontakt z weterynarzem. Pamiętając o tych wytycznych, właściciele mogą lepiej dbać o swoje czworonożne towarzysze, zapewniając im zdrowie i dobre samopoczucie.

Objawy gorączki — jak objawia się gorączka u psa

Gorączka u psa jest stanem, który wymaga uwagi ze strony właściciela. Rozpoznanie objawów gorączki jest kluczowe do podjęcia odpowiednich działań. Objawy gorączki u psa mogą być różnorodne, ale istnieje kilka głównych sygnałów, które pomagają je zidentyfikować.

Pierwszym i najbardziej oczywistym objawem gorączki u psa jest oczywiście podwyższona temperatura ciała. Jak wspomniano, temperatura u psa powyżej 39,2 stopnia Celsjusza już wskazuje na gorączkę. Dodatkowe objawy gorączki mogą obejmować letarg lub nadmierną ospałość, co oznacza, że pies jest mniej aktywny niż zwykle, może wykazywać brak zainteresowania zabawą czy spacerami.

Kolejnym sygnałem mogą być dreszcze, zmiany w zachowaniu, takie jak niepokój lub wycofanie się, a także spadek apetytu. Psy z gorączką mogą również wykazywać zwiększone pragnienie lub zmniejszoną ilość oddawanego moczu. Wszystkie te objawy mogą wskazywać na to, że temperatura u psa jest podwyższona i że może on potrzebować pomocy medycznej.

Ważne jest, aby właściciele psów byli świadomi tych objawów i odpowiednio reagowali, gdy zauważą jakiekolwiek niepokojące sygnały. Gorączka u psa może być wynikiem wielu przyczyn, włączając infekcje, zapalenia, zatrucia, czy reakcje na leki. W przypadku podejrzenia gorączki najlepiej jest skonsultować się z weterynarzem, który pomoże ustalić przyczynę podwyższonej temperatury i zaleci odpowiednie leczenie.

Wysoka gorączka bez innych objawów u dorosłego psa — co oznacza?

Wysoka gorączka bez innych objawów u dorosłego psa może być zagadką dla właścicieli i wymagać dokładniejszego zrozumienia i podejścia. Gdy występuje gorączka u psa, ale brak jest dodatkowych objawów takich jak wymioty, biegunka, czy wyraźne osłabienie, przyczyna może nie być oczywista ani na pierwszy, ani drugi rzut oka.

W takich sytuacjach wysoka gorączka bez innych objawów u dorosłego psa może wskazywać na mniej typowe stany zdrowotne. Na przykład, może to być oznaka ukrytej infekcji wewnętrznej, takiej jak zapalenie narządów. Może także być rezultatem reakcji immunologicznej — ciało psa reaguje na wewnętrzny stan zapalny, niekoniecznie związany z infekcją. 

Kiedy gorączka u psa utrzymuje się bez dodatkowych objawów, istotne jest dokładne monitorowanie i ewentualne dostosowanie diety psa. Postaraj się o zapewnienie odpowiedniej ilości płynów, które pomogą nawodnić organizm, co jest wtedy kluczowe. Właściciel powinien także zwrócić uwagę na miski z karmą dla psa i wodą, aby upewnić się, że pies spożywa ich wystarczające ilości. 

Jeżeli gorączka nie ustępuje, a przyczyna nie jest znana, zaleca się wizytę u weterynarza. Profesjonalista może zlecić dodatkowe badania, takie jak badanie krwi, USG czy rentgen, aby zidentyfikować możliwe ukryte problemy zdrowotne. W takiej sytuacji weterynarz może również zalecić specyficzne leki weterynaryjne lub inne preparaty, które pomogą zarządzać stanem zdrowia psa i obniżyć wysoką gorączkę.

W sytuacji, gdy podejrzewasz przegrzanie, kluczowe jest szybkie obniżenie temperatury ciała psa. Oferowanie chłodnej, ale nie zimnej wody w miskach, zapewnienie cienia oraz użycie wilgotnych ręczników do ochłodzenia ciała psa mogą być skuteczne.

Ważne jest, aby nie używać lodowatej wody, która może spowodować szok termiczny. W przypadku gorączki u psa, gdzie przyczyną jest stan wewnętrzny, mogą być wymagane leki przepisane przez lekarza. Odpowiednie preparaty mogą pomóc obniżyć gorączkę, ale zawsze powinny być stosowane pod nadzorem weterynarza.

Ile może trwać gorączka u dorosłego psa i jak z nią walczyć?

Gorączka u psa może trwać różnie w zależności od przyczyny i ciężkości stanu zdrowia zwierzęcia. Czas trwania gorączki u dorosłego psa może być krótki, jeśli jest ona spowodowana łagodną infekcją lub przeziębieniem, ale może się także przedłużać, jeśli przyczyna jest bardziej złożona, jak na przykład zapalenie narządów wewnętrznych lub infekcja bakteryjna.

W przypadku krótkotrwałej gorączki zazwyczaj wystarczająca jest odpowiednia opieka domowa, obejmująca nawodnienie, odpoczynek oraz monitorowanie temperatury ciała psa. W przypadku, gdy gorączka utrzymuje się przez dłuższy czas lub jest towarzyszy jej inne niepokojące objawy, konieczna może być wizyta u weterynarza.

Walka z gorączką u dorosłego psa może również obejmować inne interwencje, takie jak antybiotykoterapia w przypadku infekcji bakteryjnych lub leczenie przeciwzapalne w przypadku stanów zapalnych. Ważne jest, aby weterynarz przeprowadził odpowiednią diagnozę i zalecił właściwe leczenie, uwzględniając indywidualne potrzeby i stan zdrowia psa.

Podsumowując, jeśli gorączka u psa trwa dłużej niż kilka dni lub jest towarzyszą jej inne niepokojące objawy, konieczne jest skonsultowanie się z weterynarzem. Podczas gdy karma dla psa może nie wydawać się bezpośrednio związana z gorączką lub przegrzaniem, utrzymanie odpowiedniego odżywiania i nawodnienia jest niezbędne dla zdrowia pupila. Dobrze zbilansowana dieta wspomaga ogólny stan zdrowia psa, a dostęp do świeżej wody jest kluczowy w regulacji temperatury ciała. 

pixel