Darmowa dostawa od 150,00 zł

Szelki dla psa — jak założyć, jakie wybrać i dlaczego są lepsze niż obroża

2024-06-01
Szelki dla psa — jak założyć, jakie wybrać i dlaczego są lepsze niż obroża

Szelki dla psa to popularny wybór wśród właścicieli czworonogów, którzy chcą zapewnić swojemu pupilowi komfort i bezpieczeństwo podczas spacerów. Szelki typu guard to szczególnie polecana opcja, która zapewnia równomierne rozłożenie nacisku na ciele psa, co zapobiega otarciom i dyskomfortowi. Ważne jest, aby szelki były dobrze dopasowane i nie krępowały ruchów psa.

Wybór szelek zamiast obroży ma wiele zalet, takich jak lepsza kontrola nad psem i mniejsze ryzyko urazów szyi. Obroże mogą powodować nacisk na krtań i szyjny odcinek kręgosłupa, szczególnie podczas nagłych szarpnięć, co może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Szelki rozkładają nacisk na większą powierzchnię ciała, co jest bardziej komfortowe i bezpieczne dla psa.

Dlaczego warto wybrać szelki zamiast obroży dla psa?

Wybór szelek zamiast obroży dla psa ma wiele zalet, które wpływają zarówno na komfort, jak i na bezpieczeństwo naszego pupila. W przeciwieństwie do obroży szelki rozkładają nacisk na większą powierzchnię ciała psa, co jest szczególnie korzystne dla zwierząt o delikatnej szyi lub mających problemy z oddychaniem. Szelki guard bezuciskowe są przykładem produktu, który zapewnia równomierne rozłożenie sił, eliminując ryzyko ucisku na krtań czy kręgosłup szyjny. Dzięki temu, podczas spacerów pies może czuć się swobodniej i bardziej komfortowo, a właściciel ma lepszą kontrolę nad jego ruchami.

Szelki taktyczne dla psa oferują dodatkowe funkcje, które mogą być niezwykle przydatne. Szelki taktyczne często wyposażone są w dodatkowe uchwyty, kieszenie czy systemy MOLLE, co pozwala na przenoszenie niezbędnych akcesoriów podczas długich spacerów lub wypraw. Są one również wykonane z wytrzymałych materiałów, które gwarantują długotrwałe użytkowanie. 

Wybierając szelki zamiast obroży, zapewniamy naszemu psu większą swobodę ruchu oraz minimalizujemy ryzyko urazów związanych z nagłymi szarpnięciami. W efekcie, zarówno codzienny spacer, jak i bardziej wymagające wyprawy, stają się bezpieczniejsze i przyjemniejsze dla obu stron.

Jakie szelki będą najlepsze dla Twojego psa? Jak zmierzyć psa przed zakupem szelek?

Jakie szelki dla psa będą najlepsze? Dla psów aktywnych, które często uczestniczą w dłuższych spacerach czy biegach, idealnym wyborem mogą być szelki taktyczne, które oferują dodatkowe funkcje i wytrzymałość. Z kolei dla psów, które mają tendencję do ucieczek, warto rozważyć szelki antyucieczkowe.

Aby szelki były wygodne i dobrze dopasowane, kluczowe jest prawidłowe zmierzenie psa przed zakupem. Jak zmierzyć psa w kłębie? Kłąb to najwyższy punkt na grzbiecie psa, znajdujący się pomiędzy łopatkami. Mierzenie zaczynamy od obwodu klatki piersiowej, najczęściej tuż za przednimi łapami, gdzie jest ona najszersza. Następnie mierzymy obwód szyi i długość grzbietu od kłębu do nasady ogona. Ważne jest, aby pomiary były dokładne i uwzględniały możliwość regulacji szelek. Najlepsze szelki dla psa to takie, które są dobrze dopasowane, zapewniają komfort i bezpieczeństwo, a także spełniają specyficzne potrzeby naszego pupila.

Krok po kroku: instrukcja zakładania szelek dla psa

Zakładanie szelek dla psa może wydawać się skomplikowane, ale z odpowiednią instrukcją staje się prostym zadaniem. Jak założyć szelki psu? Najpierw upewnij się, że masz odpowiedni rozmiar i rodzaj szelek, które są odpowiednie dla twojego psa. Następnie rozłóż szelki na podłodze, aby łatwo zobaczyć, która część przypada na klatkę piersiową, a która na grzbiet. Zacznij od przełożenia jednej z przednich łap psa przez odpowiedni otwór w szelkach. Jeśli szelki mają dodatkowy pasek, przeprowadź go pod brzuchem psa i zapnij klamry na grzbiecie. Upewnij się, że wszystkie paski są dobrze dopasowane, ale nie za ciasne – powinny przylegać do ciała psa, ale nie ograniczać jego ruchów.

Ostatnim krokiem w instrukcji "jak założyć szelki dla psa" powinno być sprawdzenie, czy szelki są odpowiednio wyregulowane. Po założeniu szelek upewnij się, że nie ma luzów ani zbyt napiętych miejsc. Pamiętaj, aby sprawdzić, czy pasek na klatce piersiowej nie naciska na krtań pupila. 

Warto też zwrócić uwagę na ubrania dla psa, które mogą być noszone pod szelkami, szczególnie w chłodniejsze dni – mogą one wpłynąć na dopasowanie szelek. Na koniec, pozwól swojemu psu chwilę pochodzić w nowych szelkach, aby upewnić się, że czuje się w nich komfortowo i nie ograniczają jego ruchów. Z czasem zarówno Ty, jak i Twój pies, przyzwyczaicie się do zakładania szelek, co sprawi, że spacery staną się przyjemniejsze i bezpieczniejsze dla obu stron.

Jak sprawdzić, czy szelki są dobrze dopasowane?

Aby upewnić się, że szelki są dobrze dopasowane, zacznij od sprawdzenia, czy nie ma luzów ani zbyt napiętych miejsc. Najprostszym sposobem na to jest próba wsunięcia dwóch palców pomiędzy paski szelek a ciało psa. Jeśli palce wchodzą z niewielkim oporem, oznacza to, że szelki są odpowiednio dopasowane. 

Zbyt luźne szelki mogą się przesuwać i powodować otarcia, a także zwiększają ryzyko, że pies się z nich wyślizgnie. Z kolei zbyt ciasne szelki mogą powodować dyskomfort, utrudniać oddychanie oraz ograniczać ruchy psa.

Dobrze dopasowane szelki powinny również leżeć płasko na ciele psa, bez skręceń i wybrzuszeń. Sprawdź, czy pasek na klatce piersiowej nie uciska krtani psa i czy szelki nie przesuwają się podczas ruchu. Warto zwrócić uwagę na reakcję psa po założeniu szelek – jeśli pies wydaje się niespokojny, próbuje je zdjąć lub ociera się o różne przedmioty, może to być znak, że szelki są niewygodne lub źle dopasowane. 

Jak przyzwyczaić psa do noszenia szelek?

Przyzwyczajanie psa do noszenia szelek może wymagać trochę cierpliwości i konsekwencji, ale z odpowiednim podejściem jest to w pełni możliwe. Najpierw pozwól swojemu psu zapoznać się z nowymi szelkami, zanim je założysz. Możesz położyć szelki w pobliżu miejsca, gdzie pies się bawi lub odpoczywa, aby mógł je powąchać i zbadać. Kiedy pies zacznie interesować się szelkami, pochwal go i nagródź smakołykiem, aby skojarzył szelki z czymś pozytywnym. 

Następnie, zacznij od krótkich sesji zakładania szelek w domu. Jak założyć szelki psu? Postępuj powoli, nagradzając psa za każdy etap, aż szelki będą całkowicie założone. Pamiętaj, aby nie zaciskać pasków zbyt mocno na początku.

Kiedy pies zacznie czuć się komfortowo w szelkach, możesz zacząć wprowadzać smycze i krótkie spacery po domu. Na początku pozwól psu nosić szelki i smycz przez kilka minut, stopniowo wydłużając ten czas. Ważne jest, aby każda sesja była dla zwierzaka czymś pozytywnym i zakończonym nagrodą. Kiedy pies zacznie czuć się pewnie, można zacząć krótkie spacery na zewnątrz. Pamiętaj, aby podczas tych pierwszych wyjść być cierpliwym i unikać ciągnięcia psa na smyczy. Celem jest stworzenie pozytywnych skojarzeń z noszeniem szelek i smyczy, co sprawi, że przyszłe spacery będą przyjemniejsze dla obu stron. Regularne ćwiczenia i pozytywne wzmocnienie pomogą psu szybko zaakceptować nowe akcesoria.

pixel