Szampon dla psa – przegląd dostępnych opcji
Higiena i bezpieczeństwo
Wiele psów boi się kąpieli, dlatego warto już dość wcześniej przyzwyczajać szczeniaka do zabiegów pielęgnacyjnych. Nie należy jednak kąpać zbyt małego malucha, ponieważ posiada bardzo niską odporność, a jego naturalna bariera skóry jest trudna do odbudowania. Pierwsza kąpiel powinna zatem się odbyć około 3-4 miesiąca życia, najlepiej po wszystkich, niezbędnych szczepieniach. Stopniowe zapoznanie psa z wodą, środkami myjącymi sprawi, że kąpiel nie będzie kojarzyć mu się ze stresem. W przyszłości z pewnością będzie nam dużo łatwiej.
Wybór odpowiedniego preparatu myjącego
Chcąc wykąpać pupila powinniśmy pamiętać, by wybierać szampony dedykowane dla psów. Ludzkie PH skóry jest lekko kwaśne, natomiast skóra psów ma odczyn lekko zasadowy. Stąd użycie szamponu przeznaczonego dla ludzi może wywołać u nich podrażnienie oraz świąd. Dodatkowo umycie skóry psa szamponem dla ludzi może uszkodzić jego naturalną barierę ochronną. Co więcej, w przypadku częstego kontaktu z drażniącymi substancjami zawartymi w tego typu kosmetykach, możemy doprowadzić do wystąpienia nieprzyjemnej dla czworonoga wysypki, a w skrajnych przypadkach do alergii skórnej, wymagającej długiego leczenia weterynaryjnego. Dlatego zdecydowanie lepiej zaopatrzyć się w szampon dla psów, dostępny w sklepach zoologicznych takich jak np. Tukan24. W ofercie sklepu internetowego znajdziemy różne ich rodzaje, dlatego możemy w prostu sposób dopasować preparat myjący do potrzeb naszego psiego przyjaciela.
Szampon dopasowany do rodzaju sierści psa
Należy pamiętać, aby kąpać szczeniaka w delikatnym, nie podrażniającym wrażliwej skóry szamponie, dla ułatwienia są specjalnie dedykowane produkty dla maluchów. Inne szampony przeznaczone są dla dorosłych psów. Kolejną kwestią związaną z wyborem odpowiedniego szamponu jest rodzaj owłosienia psa. W zależności od tego jaką ma sierść, okrywę włosową oraz długość futra należy dobrać odpowiedni produkt myjący. Na rynku znajdziemy różne preparaty myjące dla ras psów posiadających sierść, co innego z kolei wybierzemy dla czworonogów mających włosy. Ponadto dostępne są profesjonalne szampony i preparaty do pielęgnacji sierści i włosów z podziałem na rasy psów.
Posiadając rasowego pieska jak york, shih tzu czy maltańczyk możemy zaopatrzyć się w szampon dedykowany dla tej konkretnej rasy. W ten sposób możemy uniknąć błędów związanym z wybraniem nieodpowiedniego szamponu dla naszego pupila. Następną kwestią jest to, że krótka sierść wymaga innej pielęgnacji niż długa. Puszyste, długie futro najlepiej wcześniej wyczesać bądź zastosować preparat ułatwiający rozczesywanie. Dzięki temu podczas kąpania nie porobią się trudne do rozplątania kołtuny. W ofercie Tukan24 znajdziemy specjalne produkty pomagające rozczesać zmierzwioną i skołtunioną sierść. To duża pomoc zwłaszcza dla długowłosych psów ras golden retriewer, owczarek szkocki Collie czy barneński pies pasterski. Przy regularnym czesaniu mamy z kolei pewność, że kąpiel nie będzie trwała długo, a futro będzie lśnić czystością. Z kolei psy o krótkiej, gładkiej sierści wymagają innego potraktowania niż szorstkowłose czworonogi, dlatego dla tej drugiej grupy, powinno się wybierać produkty nie posiadające substancji zmiękczających sierść.
Szampon na problemy skórne
Jeśli nasz pies boryka się z problemem skóry jak łupież czy po prostu wymaga kąpieli przeciw pchłom, mamy do wyboru wiele specjalistycznych środków myjących i pielęgnujących skórę z oznakami chorób. W przypadku delikatnych zmian skórnych polecane są szampony mające działanie antybakteryjne np. ziołowe, jodoforowe oraz zawierające chlorheksydynę. Łupież dobrze zwalczy szampon zawierający selen. Z kolei do usuwania insektów ze skóry psa jak pchły, sprawdzą się szampony owadobójcze. Z uwagi jednak na ich silne działanie, nie należy przekraczać czasu pozostawienia środka myjącego na skórze. Najlepiej czynność mycia powtórzyć dwukrotnie, ale w krótszym czasie niż jest to zaznaczone na etykiecie. Należy pamiętać, że substancje zawarte w tego rodzaju szamponach usuwają również ze skóry jej naturalną warstwę lipidową. Dlatego po kąpieli należy szczególnie zatroszczyć się o odżywienie i natłuszczenie przesuszonego naskórka. W przypadku cięższych problemów skórnych jak łuszczyca czy grzybica należy zasięgnąć porady weterynaryjnej, w ten sposób zapewnimy psu odpowiednią opiekę i leczenie.
Alternatywy do szamponu
Nie zawsze kąpiel jest wskazana, zwłaszcza jeśli na zewnątrz jest mróz. Duże psy jak owczarek niemiecki czy labrador wymagają kąpieli dwa razy do roku. Jednak w przypadku nieprzyjemnego zapachu konieczne jest odświeżenie ich sierści. Dostępne są różnego rodzaje preparaty bez spłukiwania jak suchy szampon dla psów w postaci proszku, które nakłada się na sucha sierść psa, a następnie dokładnie się ją rozczesuje. Tego typu preparaty doskonale usuwają brud, zanieczyszczenia oraz brzydkie zapachy. Dzięki temu sierść psa jest czysta, lśniąca i pachnąca.
Zapoznanie się z dostępnymi opcjami środków myjących dla naszych czworonożnych przyjaciół pozwoli lepiej zadbać o ich sierść i okrywę włosową. Dzięki temu ich skóra będzie zdrowsza, a futro lśniące i zadbane.