Darmowa dostawa od 150,00 zł

Stres u psa – jak go rozpoznać i złagodzić?

2023-03-25
Stres u psa – jak go rozpoznać i złagodzić?

Objawy stresu u psa

Jako właściciele powinniśmy obserwować naszych pupili w różnych sytuacjach i być zdolnymi do trafnego odczytania emocji, które wywołują u psa określone zachowanie. Badania dowodzą, że posiadacze czworonogów nie mają problemu z rozpoznaniem u psa emocji takich jak radość czy złość, a z identyfikacją zachowań świadczących o strachu czy stresie. Poza najbardziej charakterystycznymi objawami takimi jak drżenie, stres może się objawiać w następujących postaciach:

  • Otrzepywanie się - z reguły kojarzy nam się z kąpielą psa lub tarzaniem, jednak kiedy zaobserwujemy takie zachowanie np. zaraz po spotkaniu z obcym psem, może być ono objawem tzw. strzepywania stresu.
  • Skulona postawa ciała - charakterystyczne dla psa, który spotkał się z silnie stresującą sytuacją. Przestraszony pies stara się tą postawą zmniejszyć swoje rozmiary.
  • Ziewanie - zjawisko, które przywodzi na myśl zmęczenie. Zestresowany pies może jednak zachowywać się w podobny sposób, charakterystycznie szeroko otwierając przy tym pysk.
  • Warczenie to próba obronienia się przed zagrożeniem. Przestraszony pies próbuje tą metodą odpędzić obiekt, który w jego mniemaniu stanowi dla niego zagrożenie. Świadczy to o tym, że pies pod wpływem stresu został „przyparty do muru” i może ugryźć. Jeśli jesteśmy świadkiem takiej sytuacji z naszym psem w roli głównej, należy starać się ją jak najszybciej przerwać.

Innymi objawami, których nie należy lekceważyć, są nagłe pojawienie się łupieżu, czujne obserwowanie otoczenia, ślinienie się, bezruch czy niekontrolowane oddawanie moczu.

Co wywołuje stres u psa?

Nim dowiecie się jak rozładować stres u psa, warto dowiedzieć się jakie sytuacje wywołują takie zachowania. Mając tę wiedzę, możliwe będzie podjęcie kroków im przeciwdziałającym. O ile niektórym sytuacjom jak np. wizyta u weterynarza czy jazda samochodem nie sposób zapobiec, istnieją takie, na które mamy wpływ. Są to przykładowo: hałas w domu, brak ruchu oraz przebywanie w miejscach wywołujących nadmierną ilość bodźców u psa (przebywanie w zatłoczonych miejscach czy w pobliżu ruchliwej drogi).

Jak radzić sobie ze stresem u psa?

Podczas stresogennych sytuacji takich jak jazda samochodem czy wizyta u weterynarza niezwykle ważne jest, aby zestresowany pies wiedział, że jesteśmy tuż obok. Przemawianie do czworonoga i głaskanie go z pewnością doda mu otuchy i pomoże poradzić sobie z niekomfortową dla niego sytuacją. Dobrze mogą sprawdzić się również różnego rodzaju gryzaki. Przeżuwanie pomaga psu obniżyć poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu w organizmie. Wbrew pozorom, zabawa jako forma rozładowania stresu nie jest najlepszym rozwiązaniem. Aktywuje bowiem w organizmie podobne mechanizmy do tych odpowiedzialnych za wywoływanie stresu. Z tego względu rekomenduje się, aby zawiesić ją do czasu, w którym przestraszony pies ukoi nerwy i będzie zrelaksowany.

Stres u psa może być również zneutralizowany poprzez spokojny spacer zwieńczony snem w zacisznym miejscu, w którym nikt nie będzie czworonogowi przeszkadzał. W przypadku zwierząt, które źle radzą sobie z samotnymi pobytami w domu, doskonale może się sprawdzić pozostawienie psu przedmiotu noszącego zapach opiekuna. Wciąż niewielki odsetek społeczeństwa ma świadomość, że nieprawidłowe żywienie również może stanowić przyczynę stresu u psa. Warto zatem zadbać, aby nasz pupil miał zbilansowaną dietę odpowiednią dla jego rasy czy warunków fizycznych.

Ponadto, należy przyzwyczajać psa do niektórych stresogennych sytuacji, takich jak przemieszczanie się zatłoczonymi ulicami. Mieszkając w centrum miasta, może być nam trudno uchronić pupila przed towarzyszącymi temu konsekwencjami. Warto więc stopniowo oswajać z tym psa: starać się wychodzić na spacery późną porą, kiedy ruch jest mniej wzmożony. Pozwoli to przyzwyczaić psa do okoliczności, które mogą wywołać u niego stres, a z czasem nawet go wyeliminować.

Stając się posiadaczami szczeniaka, dobrą praktyką będzie hartowanie go od małego do sytuacji, które mogą być dla niego potencjalnie niekomfortowe. Pamiętajmy, że dorosłego psa będzie nam z pewnością trudniej oswoić. Z tego względu socjalizacja zwierzęcia i poznawanie nowości odgrywają bardzo ważną rolę na wczesnych etapach życia.

pixel