Darmowa dostawa od 150,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Smakołyki dla kota – jakie przysmaki warto wybrać?

2023-03-17
Smakołyki dla kota – jakie przysmaki warto wybrać?

Smakołyki dla kota. Po jakie przysmaki warto sięgać?

Kiedy wybieramy gotowe smakołyki dla naszego pupila warto zwrócić uwagę na to, by zawierały jak największą ilość mięsa lub ryby. Przysmaki bogate w sztuczne dodatki potrafią być bardzo uzależniające oraz tuczące. Warto więc zwrócić uwagę przy kupnie na to, by skład produktów, po które sięgamy był jak najprostszy.

Gotowe przysmaki dla kota

W ofertach internetowych sklepów zoologicznych możemy znaleźć bardzo szeroki wybór różnych smakołyków dla naszych kocich przyjaciół. Ze względu na to, że dzielą się one na kilka kategorii, postaramy się każdą z nich pokrótce scharakteryzować:

 • suche przysmaki – ich największą zaletą jest to, że motywują kota do przeżuwania, co wpływa pozytywnie na kondycję dziąseł, a także zapobiega odkładaniu się szkodliwego kamienia nazębnego. Występują w kilku rodzajach, najpopularniejsze z nich to:
  • łososiowe – zawierają naturalne kwasy Omega 3 i 6, które wpływają korzystnie na układ immunologiczny;
  • o smaku wołowiny – wyróżniają się naturalnym, aromatycznym słodem oraz błonnikiem z owsa, składniki te pozytywnie wpływają na wydajność układu pokarmowego, a także zapobiegają zaleganiu włosów wewnątrz owego układu;
  • o smaku kocimiętki – roślina, której smak koty uwielbiają, chrupki o smaku kocimiętki zawierają szereg cennych witamin;
  • przysmak dla kota po sterylizacji – wysterylizowane koty wymagają dodatkowej opieki. Jeśli jesteśmy posiadaczami kota po takim zabiegu, dobrze jest zaopatrzyć się w suplement diety w postaci przysmaku chroniącego narażone na infekcję drogi moczowe kota, a także redukującego nieprzyjemny zapach moczu;
 • wilgotne przysmaki – podobnie jak suche smakołyki występują w formie stałej, są jednak zdecydowanie bardziej miękkie, doskonale zatem nadają się dla starszych kotów, których uzębienie nie jest już tak mocne. Wilgotny przysmak dobrze się sprawdzi również jako dodawany w niewielkiej ilości zachęcający dodatek do posiłku właściwego, jeśli nasz kociak jest niejadkiem;
 • liofilizowane przysmaki – jeśli przykładamy szczególną wagę do zawartości mięsa i ryb w smakołykach, które podajemy naszemu kotu, powinniśmy się pochylić nad przysmakami liofilizowanymi. „Smaczki” te zawierają blisko 100% mięsa oraz świeżych ryb. Przysmaki te powstają na skutek zamrażania, a następnie suszenia metodą liofilizacji.

Smakołyki dla kota. Własnoręcznie przygotowane przysmaki

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby podawać kotu przysmaki w postaci odpowiednich produktów dostępnych w każdym gospodarstwie domowym. Kilka kawałków ryby odpowiedniego gatunku, to coś czym z pewnością nie pogardzi najbardziej wybredny kot. Gatunki ryby, które możemy podawać kotu to m.in. pstrąg, szczupak, łosoś czy okoń. Ryby te są bezpieczne dla kota, ponieważ nie zawierają niepożądanego w kociej diecie składnika jaki jest tiaminaza - jej nadmiar może doprowadzić do niebezpiecznej awitaminozy.

W dobieraniu przekąsek dla naszego pupila nie musimy się jednak ograniczać jedynie do składników pochodzenia zwierzęcego. Może się to wydać nietypowe, ale koty uwielbiają żurawinę. Owoce tego krzewu bogate są w szereg cennych witamin i minerałów, które pozytywnie wpłyną na organizm naszego zwierzęcia. Co więcej, żurawina wykazuje działanie przeciwbakteryjne zapobiegając namnażaniu się bakterii w układzie moczowym naszego kota.

Innym owocem, za którym większość kotów przepada są oliwki. Zamiłowanie oliwek u kotów nie jest przypadkowe. Owoce te bowiem należą do tego samego rzędu roślin, do którego zalicza się uwielbiana przez koty kocimiętka.

Podsumowując, przysmaki dla kota stanowią istotny element relacji między zwierzęciem, a jego właścicielem. Powinny być wykorzystywane głównie w sytuacjach, kiedy nagradzamy kota za przyswojenie nawyku dotyczącego higieny, czy też w przypadku nauczenia się przez kota sztuczki. Pamiętajmy jednak, że smakołyki nie mogą pełnić karty przetargowej w każdej sytuacji kiedy wymagamy czegoś od zwierzęcia. Koty to bardzo inteligentne stworzenia, szybko przyzwyczajają się do dobrych rzeczy. Zbyt częste nagradzanie kota smakołykami może doprowadzić do sytuacji, w której nasz pupil po każdym wykonanym poleceniu będzie oczekiwał nagrody. Poza tym pamiętajmy, że smakołyki mimo że zawierają szereg cennych dla organizmu właściwości, w nadmiarze mogą jednak doprowadzić do otyłości zwierzęcia, dlatego w obdarowywaniu nimi naszego podopiecznego warto zachować umiar.

 

pixel