Darmowa dostawa od 150,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Skuteczne sposoby na ochronę psa przed kleszczami i pchłami

2023-03-25
Skuteczne sposoby na ochronę psa przed kleszczami i pchłami

Ochrona psów przed kleszczami i pchłami – co musisz wiedzieć?

Kleszcze są najbardziej aktywne wiosną i jesienią. Mogą zaatakować psa także w trakcie chłodnego lata i ciepłej zimy. Kleszcze czyhają na Twojego pupila na trawnikach, w wysokiej trawie, krzakach, lasach i parkach. Po każdym spacerze powinieneś dokładnie obejrzeć głowę, uszy, szyję, brzuch i wewnętrzne części nóg psa. Pasożyty lubią miękkie i dobrze ukrwione miejsca na ciele zwierząt.

Rozmiar kleszczy zależy od ilości zassanej krwi (od wielkości główki szpilki po nawet 1 cm). W trakcie pobierania pokarmu zarażają psa patogenami. Przenoszą trudne do wyleczenia choroby, m.in. boreliozę i bebeszjozę. Im wcześniej usuniesz kleszcze pęsetą, tym mniejsze ryzyko, że zarazki dostaną się do rany.

Jeśli pies ciągle się drapie, liże lub podgryza, może zmagać się z inwazją pcheł. Te pasożyty rozmnażają się bardzo szybko. Dziennie samice składają ok. 20 jajeczek! Pchły, podobnie jak kleszcze, żywią się krwią. Mogą wywołać anemię u psa. Skutkiem inwazji tych pasożytów bywa też alergiczne pchle zapalenie skóry. Objawem choroby jest uporczywy świąd i zmiany skórne. APZS prowadzi nawet do miejscowego wyłysienia.

Zauważyłeś, że Twój pies się drapie? Przeczesz jego sierść bardzo gęstym grzebieniem lub szczotką. Pchły mają zaledwie kilka milimetrów, więc trudno je dostrzec gołym okiem. Na ciele zwierzęcia wypatruj pchlich odchodów. To małe ciemne kulki.

Dobrym środkiem na kleszcze dla psa są:

  • krople z substancjami bezpiecznymi dla czworonoga, a toksycznymi dla owadów,
  • obroża dopasowana do wieku, wagi i obwodu szyi psa,
  • preparat w aerozolu na sierść i skórę,
  • szampon.

Środek na kleszcze dla psa – krople

Pipetą zakrapla się zdrową skórę psa pomiędzy łopatkami. To niedostępne miejsce, więc pupil nie zliże produktu weterynaryjnego. Za pośrednictwem naczyń krwionośnych skóra zwierzęcia wchłania substancję czynną. Preparat typu spot on chroni całe ciało psa przed kleszczami, pchłami i wszołami przez ok. 4 tygodnie. Żeby krople spełniły funkcję, musisz dopasować produkt do masy ciała zwierzęcia. Jeśli Twój pies waży między 4-10 kg, wybierz pojemność 1 ml.

W sklepie Tukan24.pl kupisz krople ADVANTIX (od 0,4 do 4 ml). Zwalczają kleszcze i pchły, odstraszają muchówki i komary. Preparat marki Bayer można też stosować w leczeniu APZS. W ofercie mamy także szeroki zakres produktów marki FIPREX z fipronilem. To substancja czynna o niskiej toksyczności dla zwierzęcia i człowieka. Eliminuje wgryzione w skórę psa kleszcze w ciągu 24-48 godzin, a pchły – natychmiast. Skutecznie zabezpiecza przed ponowną inwazją kleszczy do 4, pcheł – 8 tygodni. Krople FIPREX są odporne na działanie wody i promieni słonecznych.

Dobry środek na kleszcze dla psa – obroża

Obroża przeciw kleszczom i pchłom uwalnia niskie dawki imidaklopridu i flumetryny na skórę i sierść psa. Szkodniki umierają po kontakcie z substancjami aktywnymi; zanim ukąszą zwierzę i zaczną ssać krew. Obroża zaczyna działać natychmiast po zapięciu wokół szyi psa. Upewnij się, że jest odpowiednio dopasowana i założona niezbyt ciasno. Zwierzę nie może odczuwać dyskomfortu.

Składniki czynne bezzapachowej obroży FORESTO przenikają warstwę lipidową skóry psa. Działają na pasożyty “od środka” przez 8 miesięcy. Obroża marki Bayer jest wodoodporna. Po kąpieli w rzece czy deszczu nadal chroni Twojego pupila przed kleszczami, pchłami i wszołami. Zabija szkodniki i zapobiega żerowaniu. Obrożę FORESTO kupisz w sklepie Tukan24.pl w dwóch rozmiarach (dla zwierząt poniżej i powyżej 8 kg).

Natomiast obroża KILTIX działa na pasożyty “od zewnątrz”. Jest nasączona propoksurem i flumetryną. Składniki powoli i ciągle uwalniają się, rozprzestrzeniają i utrzymują na powierzchni sierści psa. Ich wchłanianie przez skórę jest znikome. Produkt nie zagraża zdrowiu zwierzęcia. Okres działania tego środka na kleszcze dla psa zależy od długości i gęstości jego sierści, intensywności inwazji szkodników. Według marki Bayer obroża skutecznie chroni przed pasożytami do 6 miesięcy.

Preparat na pchły u psa – spray i szampon

Dobrym preparatem na pchły u psa jest spray. Produkt w aerozolu przeciwdziała też inwazji tych pasożytów zewnętrznych. Jest łatwy w użyciu. Wystarczy rozpylić preparat na powierzchni sierści pupila. Działa do 4 tygodni. Spray można także stosować w przypadku zainfekowania pasożytami.

W walce z pchłami pomogą też specjalistyczne szampony. Usuwają brud, pielęgnują skórę i sierść zwierzęcia. Kąpiel z użyciem kosmetyku przeciwko pasożytom szybko przyniesie psu ulgę. Pamiętaj, że szampon to produkt o działaniu doraźnym. Nie zapewni długotrwałej ochrony przed insektami.

Aby skutecznie wyeliminować pchły, musisz odkazić otoczenie pupila. Niektóre spraye na pasożyty można zastosować na psie legowiska i posłania. Często odkurzaj nawet trudno dostępne miejsca. Wypierz koce w temperaturze powyżej 60 stopni. Tylko tak pozbędziesz się dorosłych osobników pcheł, poczwarek, larw i jaj.

pixel