Darmowa dostawa od 150,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Podstawowe wyposażenie dla kota. Co kupić na początek?

2023-03-17
Podstawowe wyposażenie dla kota. Co kupić na początek?

Transporter dla kota

Kwestia w czym przywieziemy nowego lokatora do domu wiąże się z wcześniejszym zakupem transportera, który z pewnością przyda się nieraz. Zwłaszcza jeśli mamy zamiar podróżować z kotem środkami lokomocji jak samochód czy pociąg. Transporter dla kota przydaje się również wtedy, kiedy musimy dotrzeć do weterynarza, zapewnia mu komfort i bezpieczeństwo. Do wyboru są wiklinowe, a także wykonane z plastiku z wygodnie otwieraną górą. W ten sposób bardzo łatwo i bez stresu umieścimy kota w transporterze. Lepiej wybrać taki model, który ma możliwość zapięcia paska na ramię, odciążającego dłonie. Wygodnym rozwiązaniem są także specjalne plecaki czy nosidła, które sprawdzą się w sytuacjach, gdy potrzebujemy mieć wolne ręce.

Wybór wartościowej karmy i misek

Kolejną kwestią jest zakup wysokiej jakości karmy dla kota, która dobrze odżywi naszego pupila. Zdrowo najedzony kot, to szczęśliwy kot. Przy odpowiednio zbilansowanej diecie pokryte jest zapotrzebowanie na wszystkie ważne dla niego składniki, sierść jest gładka, błyszcząca i nadmiernie nie wypada. Sklep Tukan24 posiada w ofercie wiele karm dla kotów, które sprostają wysokim wymaganiom nawet najbardziej wybrednych osobników. Równie ważny jest wybór odpowiednich misek na wodę i jedzenie, które w przypadku małego kotka nie powinny być zbyt głębokie. Koty są bardzo czystymi zwierzętami, które nie lubią jeść w miejscu gdzie się załatwiają. Stąd istotne jest, aby trzymać miseczki z karmą w innym miejscu niż kuweta.

Kocia toaleta – kuweta i żwirek

Kolejnym bardzo ważnym elementów kociej wyprawki jest kuweta oraz specjalny żwirek. Jeśli chcemy utrzymać czystość i porządek w domu powinniśmy zadbać, aby nauczyć kota załatwiać się do kuwety. W dłuższej perspektywie będzie to bardzo dobra decyzja. Do wyboru są różnego typu kuwety dla kota: otwarte, zamykane, niskie i wysokie. W przypadku otwartej i niskiej kuwety mamy niestety często więcej pracy z racji, tego że kot może rozsypywać znajdujący się w niej żwirek. Również możemy bardziej odczuwać nieprzyjemny zapach. Natomiast wybór zamykanej kuwety nie zawsze się sprawdza. Koty z natury załatwiają swoje potrzeby na zewnątrz. Stąd wejście do małej zamykanej przestrzeni jest dla wielu osobników nie do przejścia. Wielu właścicieli upatruje w tym źródło załatwiania się kota poza kuwetą. Niemniej jednak możemy wymontować drzwiczki do kuwety, ułatwiając kotu z niej korzystanie. Do kuwety należy zakupić żwirek, będący lepszą opcją nie piasek czy trociny, które źle pochłaniając wilgoć i przez to brzydko pachną. W sklepie internetowym Tukan24 znajdziemy różne rodzaje żwirku m.in. silikonowy, bentonitowy, drewniany czy sodowy. Szczególnie polecany jest ten wykonany z silikonu, który dobrze pochłania wilgoć i gromadzi ją w środku, uniemożliwiając tym samym ulatnianie się nieprzyjemnego zapachu, dlatego właściciel nie musi tak często go wymieniać.

Posłanie i drapak

Mimo, że koty same wybierają swoje miejsce do spania i odpoczynku, warto zakupić specjalne legowisko bądź zadaszoną budkę. Zapewni mu to bezpieczne schronienie, zwłaszcza podczas pierwszych dni w nowym miejscu. Posłanie nie jest niezbędnym elementem kociej wyprawki, ponieważ koty z reguły lubią spać w łóżku właściciela, na poduchach czy fotelu. Jeśli się zdecydujemy na zakup legowiska wybierzmy raczej okrągłe i ciasne posłania, puchate poduchy. Możemy także złożony koc ułożyć na parapecie, gdzie koty bardzo lubią przebywać. Z kolei drapak dla kota jest bardzo ważnym elementem wyposażenia, który ma zapisane w genach drapanie i da się go tego oduczyć. Najlepszym wyjściem jest zakup drapaka z sizalu, który z natury koty bardzo lubią drapać. Można zastąpić tego rodzaju drapak pieńkiem z lasu, kawałkiem tektury bądź deską. Drapaki doskonale się nadają do zabawy, a takie rozbudowane place zabaw rozwijają sprawność kota i potrafią go zająć na dłuższy czas.

Akcesoria do pielęgnacji sierści i pazurów

Koty wymagają właściwej pielęgnacji sierści oraz pazurów. Futro potraktowane specjalnymi przyrządami jak furminator, który dobrze wyczesuje podszerstek oraz gumowymi rękawicami do sierści zbierającymi włosy zewnętrzne, jest zadbane i gładkie. Regularne wyczesywanie sierści ogranicza ich osadzanie się na ubraniach i meblach. Innym ważnym przyrządem do pielęgnacji są nożyczki do obcinania pazurów, które zminimalizują ryzyko porysowania mebli w mieszkaniu.

pixel