Darmowa dostawa od 150,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Podróże z psem – jak przygotować pupila do wyjazdu?

2023-03-25
Podróże z psem – jak przygotować pupila do wyjazdu?

Jednak wyjazdy na terenie Polski czy nieodległe, samochodowe podróże zagraniczne to żaden problem. O czym należy pamiętać, planując podróż z psem?

 

Podróż z psem komunikacją zbiorową

 

Jeśli planujesz wyjazd z psem pociągiem lub inną formą komunikacji zbiorowej - zadbaj o odpowiednie zabezpieczenie pupila. Mniejszego psiaka możesz bezpiecznie schować w transporterze (co może okazać się prawdziwym zbawieniem przy nieufnych czworonogach - pozwoli uniknąć m.in. nieprzemyślanego głaskania przez innych pasażerów). Większy pies powinien koniecznie podróżować w kagańcu. Nawet jeśli zwierzę jest łagodne i nigdy nie zrobiło nikomu krzywdy - kaganiec dla psa  pozwoli uniknąć nieprzyjemności ze strony kontrolerów czy współpasażerów.

 

Jak podróżować z psem samochodem?

 

Wyjazd z psem to oczywista przyjemność: zwierzak cieszy się, że jest ze swoim najlepszym przyjacielem, a Ty nie musisz martwić się, czy nie tęskni. Jednak aby podróż przebiegała w spokojnej atmosferze, koniecznie musisz prawidłowo zabezpieczyć psa. Pamiętaj, że gwałtowniejsze hamowanie to duże niebezpieczeństwo dla Twojego pupila, zwłaszcza jeśli nie zostały zastosowane odpowiednie środki bezpieczeństwa.

 

Przede wszystkim - zwierzak powinien znajdować się w klatce lub przynajmniej na specjalnej smyczy samochodowej dla psa , którą można wpiąć tak jak pasy dla człowieka. Uwaga: jeśli zdecydujesz się na to drugie rozwiązanie, smycz podepnij do szelek, nie obroży - ta druga mogłaby zrobić krzywdę zwierzęciu w razie konieczności gwałtowniejszego zmniejszenia prędkości.

 

Dodatkowo, jeśli zwierzak nie przepada za podróżami samochodem - możesz wybrać się do weterynarza i poprosić go o przepisanie odpowiedniej dawki środka uspokajającego. To pozwoli psiakowi jechać z Tobą bez nerwów, a Ty skupisz się na drodze.

 

Ważne dokumenty

 

W podróż z psem należy koniecznie zabrać dokumenty: w Polsce wystarczy książeczka zdrowia pupila potwierdzająca ważność jego szczepienia na wściekliznę, a poza granicami kraju - koniecznie pamiętaj o wyrobieniu zwierzakowi paszportu. Dokument tego rodzaju można wyrobić w gabinecie weterynaryjnym posiadającym stosowne uprawnienia (ma je zdecydowana większość punktów, jednak jeśli nie masz pewności, czy wasz weterynarz również - dopytaj o to) i znajdują się w nim m.in. informacje o zwierzaku i właścicielu, a także szczepieniach.

 

Mikrochip to absolutny must have

 

Podczas wakacyjnych wyjazdów jesteśmy zdecydowanie bardziej wyluzowani niż na co dzień. W związku z tym może okazać się, że nie dopilnujemy odpowiednio psiaka i wybierze się on na samodzielne zwiedzanie okolicy. Aby zmniejszyć stres związany z poszukiwaniami pupila - należy koniecznie zadbać o wszczepienie mu mikrochipa.

 

To zupełnie bezbolesny zabieg, który przeprowadza weterynarz. W ten sposób - jeśli ktoś odprowadzi Twojego psa do dowolnego gabinetu weterynaryjnego lub schroniska - będą mogli się z Tobą skontaktować. Uwaga: jeśli chip został założony psu kilka lat temu, upewnij się, że w bazie znajdują się aktualne dane kontaktowe.

 

Odrobaczenie, szczepienie

 

Przed wyjazdem - zwłaszcza zagranicznym - należy dopilnować, by psiak posiadał wszelkie niezbędne szczepienia. Trzeba także pamiętać, by odrobaczyć pupila. Pamiętaj, że ten ostatni zabieg jest częstym wymogiem wjazdowym w wielu krajach - sprawdź dla pewności, w jakim terminie przed planowaną podróżą musisz go wykonać.

 

Sprawdź konkretne regulacje krajowe

 

Podróż z psem za granicę oznacza konieczność spełnienia wymogów konkretnego kraju. Sprawdź regulacje, które obowiązują zarówno w państwie, do którego planujesz podróżować z pupilem, jak również w tych krajach, przez które będziesz przejeżdżać. To bardzo istotne: w niektórych przypadkach podczas kontroli granicznej może okazać się, że zwierzak z jakichś względów nie może wjechać na teren danego kraju w związku z niespełnieniem określonych wymogów.

 

Zadbaj o komfort pupila

 

Ponadto, zadbaj o komfort pupila. Oprócz wspomnianego wcześniej środka uspokajającego (o ile jest konieczny) - nie zapomnij także o zabraniu kilku znajomych przedmiotów w podróż. Możliwość ułożenia się na ulubionym kocyku czy przytulenia do ukochanej zabawki z pewnością pomoże przetrwać podróż, nawet najbardziej ruchliwemu zwierzakowi.

pixel