Darmowa dostawa od 150,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Pies liże łapy — co to znaczy? Sprawdź, dlaczego pies liże łapy

2024-05-12
Pies liże łapy — co to znaczy? Sprawdź, dlaczego pies liże łapy

Dlaczego pies liże łapy – przyczyny 

Dlaczego pies liże łapy? To pytanie zadaje sobie wielu właścicieli czworonogów, obserwując takie zachowanie u swojego pupila. Przede wszystkim, warto zdać sobie sprawę, że czasami jest to po prostu część naturalnej higieny. Jednak jeśli zauważysz, że Twój pies liże łapy nadmiernie lub obsesyjnie, może to wskazywać na pewne problemy zdrowotne lub emocjonalne. 

Często pies wylizuje łapy, jeśli odczuwa dyskomfort, na przykład spowodowany podrażnieniem skóry lub obecnością ciała obcego między poduszkami.

Dlaczego pies liże łapy od spodu? Często właśnie spód łapy psa jest miejscem, gdzie gromadzą się różne czynniki drażniące – od drobnych kamyczków, po sól drogową i chemikalia. Jeśli Twój pies liże łapy, szczególnie po spacerze, może próbować usunąć te drażniące elementy. 

Równie dobrze pies wylizuje łapy, ponieważ odczuwa ból lub swędzenie. Choroby skóry, jak alergie czy infekcje grzybicze, również mogą być przyczyną tego, że Twój pies liże łapy.

Czemu pies liże łapy? Oprócz wymienionych fizycznych przyczyn warto pamiętać, że pies liże łapy również z powodów behawioralnych. Znudzenie, nadmiar energii lub stres mogą prowadzić do tego, że pies wylizuje łapy jako formę samoukojenia. To sygnał, że potrzebuje więcej aktywności lub uwagi od swojego właściciela.

Obserwacja, kiedy i w jakich okolicznościach pies liże łapy, może pomóc zrozumieć przyczyny tego zachowania i odpowiednio zareagować.

Kiedy lizanie łap przez psa może sygnalizować problem ze zdrowiem?

Czasami intensywne lizanie łap przez psa jest pierwszym sygnałem, że coś jest nie tak. Jeśli zauważysz, że Twój pies liże łapy częściej niż zwykle, warto dokładnie zbadać, czy na łapach nie ma ran, otarć, czy też obcych ciał, które mogłyby wywoływać ból. 

Pies gryzie łapy? To może być reakcja na ból lub dyskomfort. Jeśli takie zachowania są długotrwałe i towarzyszy im pogorszenie stanu skóry, konieczna może być wizyta u weterynarza.

Jedną z częstszych przyczyn nadmiernego lizania łap jest zapalenie międzypalcowe u psa. Ta bolesna dolegliwość objawia się zaczerwienieniem, opuchlizną, a czasem nawet wydzielaniem ropy między palcami. Dlaczego pies liże łapy w takim przypadku? Robi to głównie, by złagodzić swędzenie i ból. Zapalenie międzypalcowe u psa wymaga leczenia i wymaga zazwyczaj stosowania leków, które mogą obejmować antybiotyki lub sterydy, a także preparaty antyseptyczne i przeciwzapalne.

Inną przyczyną, dla której pies liże łapy, może być infekcja drożdżakowa. Drożdżaki u psa często rozwijają się w ciepłym i wilgotnym środowisku, jakim są fałdy skóry między „palcami”. Pies gryzie łapy, gdy odczuwa swędzenie i dyskomfort spowodowany przez drożdżaki. Leczenie tego rodzaju infekcji zwykle obejmuje leki weterynaryjne przeciwgrzybicze oraz specjalne preparaty do pielęgnacji, które pomagają utrzymać skórę suchą i zdrową. 

Domowe sposoby na swędzenie skóry psa – co możesz zrobić samodzielnie?

Jeśli zauważysz, że pies wylizuje łapy, a przyczyną może być infekcja drożdżakowa, istnieje kilka domowych sposobów na swędzenie skóry psa, które możesz zastosować. Przede wszystkim, ważne jest, aby utrzymać skórę psa suchą i czystą, gdyż drożdżaki u psa rozwijają się w wilgotnym środowisku. Regularne mycie łap roztworem antyseptycznym oraz suszenie ich po każdym spacerze pomoże zmniejszyć swędzenie. 

Dodatkowo można stosować preparaty domowe, takie jak maści z aloesu lub olejek kokosowy, które mają właściwości przeciwgrzybicze i kojące.

Kolejnym krokiem w domowej walce z grzybicą łap u psa jest odpowiednia dieta. Karma dla psa powinna być wysokiej jakości i dostosowana do potrzeb zwierzęcia, szczególnie jeśli chodzi o składniki mogące wspierać zdrowie skóry. Wzbogacanie diety w kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 może pomóc wzmocnić barierę skórną, co jest kluczowe w walce z infekcjami. 

Poza dietą i bezpośrednią pielęgnacją, istotne jest także utrzymanie odpowiedniego środowiska dla psa. Regularne czyszczenie i dezynfekcja miejsc, gdzie pies spędza najwięcej czasu (jak legowiska czy miski), pomogą ograniczyć możliwość rozwoju drożdży i grzybów. Używanie hipoalergicznych środków czyszczących i unikanie silnie perfumowanych preparatów może dodatkowo zmniejszyć ryzyko podrażnień skóry. 

Jakie działania podjąć, gdy pies gryzie i liże łapy?

Zauważając, że pies wylizuje łapy, szczególnie jeśli pies liże łapę w jednym miejscu, kluczowe jest dokładne zbadanie stanu skóry w tych obszarach. Sprawdź, czy na łapach są rany, opuchnięcia, czerwone plamy, czy ciała obce. W przypadku, gdy pies liże łapy z powodu widocznych uszkodzeń lub zabrudzeń, delikatne oczyszczenie łap ciepłą wodą i bezpiecznym środkiem antyseptycznym może przynieść ulgę.

Jeśli zachowanie nie ustępuje lub są widoczne oznaki infekcji lub alergii, niezbędna jest wizyta u weterynarza. Czemu pies liże łapy — to pomoże wyjaśnić specjalista, który po dokładnym badaniu może zalecić odpowiednie leki. Weterynarz może przepisać antybiotyki, sterydy, lub preparaty przeciwgrzybicze, które pomogą wyleczyć infekcje lub kontrolować alergie. Niekiedy konieczne jest długoterminowe stosowanie tych leków lub zmiana diety.

Oprócz leczenia ważne jest także zapewnienie odpowiedniego środowiska, które nie będzie dodatkowo podrażniać łap psa. Regularne czyszczenie miski, legowiska oraz zabawek może pomóc w eliminacji alergenów i bakterii, które mogą przyczyniać się do problemów skórnych. Używanie hipoalergicznych preparatów czyszczących i unikanie ekspozycji na silne środki chemiczne jest kluczowe w zapobieganiu nawrotom problemów. 

Pies liże łapy — czy to zawsze powód do niepokoju?

Lizanie łap przez psa to zachowanie, które samo w sobie nie musi od razu wzbudzać niepokoju. Wiele psów liże swoje łapy jako część normalnej rutyny pielęgnacyjnej, usuwając brud czy drobne podrażnienia. Jednak, kiedy zauważysz, że Twój pies robi to obsesyjnie, często, lub skupia się na jednym miejscu, warto przyjrzeć się temu bliżej.

Nadmierna dbałość o łapy może być sygnałem problemów zdrowotnych, takich jak alergie, infekcje, obecność ciał obcych, czy nawet ból związany z urazami lub chorobami stawów. Obserwacja, kiedy pies liże łapy, i w jakich okolicznościach, może dostarczyć cennych wskazówek co do przyczyny. Na przykład, czy robi to po spacerach, czy w stresujących dla niego sytuacjach.

W przypadkach, gdy zachowanie to wydaje się nadmierne lub związane z widocznym dyskomfortem, nie należy zwlekać z wizytą u weterynarza. Profesjonalna diagnoza i odpowiednio dobrane leczenie są kluczowe dla zdrowia i dobrego samopoczucia Twojego psa. Odpowiednia reakcja na wczesne sygnały może zapobiec poważniejszym problemom zdrowotnym w przyszłości. Lizanie łap to więc zachowanie, które warto obserwować, ale nie każdy przypadek musi oznaczać poważny problem.

pixel