Darmowa dostawa od 150,00 zł

Pielęgnacja chomika. Jak się nim prawidłowo opiekować?

2023-03-25
Pielęgnacja chomika. Jak się nim prawidłowo opiekować?

Czym wyróżnia się chomik domowy?

Na wstępie warto zaznaczyć, że właściwie mamy do czynienia z kilkoma gatunkami chomików, które często pojawiają się w polskich domach. Najbardziej podstawowy podział wskazuje na chomiki syryjskie oraz karłowate, a te z kolei dzielą się na: dżungarskie, mandżurskie, roborowskiego i chińskie. Różnią się one głównie wyglądem, jednak charakterologicznie - są do siebie dość zbliżone.

Zobacz także: Jakie są rasy chomików? Które warto wybrać?

Czym wyróżniają się te niewielkie zwierzątka? Z całą pewnością dużą niezależnością. Niestety, pomimo mylącego wyglądu, nie są one również szczególnymi wielbicielami pieszczot, w związku z czym zdarza się, że zwierzak ugryzie dziecko, które po prostu chce je poprzytulać.

Warto wspomnieć także, że chomiki prowadzą głównie nocny tryb życia i są samotnikami. To oznacza, że w jednej klatce może mieszkać tylko jeden osobnik (bez względu na płeć): w innym przypadku może dojść do bardzo nieprzyjemnych sytuacji, włącznie z pogryzieniem słabszego osobnika przez chomika dominującego.

Dodatkowo, należy zastanowić się dokładnie nad lokalizacją klatki z punktu widzenia komfortu właściciela. Chomiki to zwierzęta, które prowadzą nocny tryb życia, co w praktyce oznacza, że wszelkie aktywności podejmują właśnie wtedy, kiedy my śpimy. W ciągu dnia zwierzaki te głównie wypoczywają, budząc się na krótko na posiłki lub krótki spacer po klatce. Z tego względu należy zastanowić się dokładnie, czy chomik jest dobrym pomysłem na pierwszego przyjaciela dla dziecka. Pomijając kwestię komfortu zwierzaka, który musi wypoczywać przy bawiącym się, najczęściej dość głośno, maluchu - dziecko może po prostu zniechęcić się do opieki nad zwierzętami. Najmłodsze maluchy wyobrażają sobie często, jak bawią się ze swoim małym przyjacielem, pomagają w jego karmieniu czy higienie klatki. Tymczasem przesypiający większą część dnia chomik, reagujący nerwowo na próby budzenia go w ciągu dnia - może sprawić, że maluchowi nie spodoba się taka opieka nad zwierzęciem.

Jak powinna wyglądać klatka dla chomika?

Aby zadbać o chomika, warto przede wszystkim zapewnić zwierzakowi dobre warunki do bytowania. Choć to nieduże gryzonie, potrafią przebiec w ciągu dnia nawet kilka kilometrów, co oznacza, że powierzchnia klatki nie może być zbyt mała. Również odległość między prętami powinna być dopasowana do rozmiaru zwierzaka - tak, by chomik nie mógł przedostać się przez nie. Uważa się, że optymalna odległość pomiędzy prętami powinna być nie większa niż 5 mm.

Należy wybrać klatkę z dość głęboką kuwetą z uwagi na fakt, że chomiki uwielbiają zakopywać się w ściółce do snu, co oznacza, że warstwa podkładu powinna wynosić około 15 cm. Z uwagi na fakt, że chomiki należą do ruchliwych (w nocy!) i ciekawskich zwierzaków, warto zapewnić im maksimum aktywności. Wszelkiego rodzaju domki, tunele, karuzele, kołowrotki lub nawet samodzielnie przygotowane tory przeszkód w klatce z pewnością uprzyjemnią mu nocną zabawę.

Klatka powinna być ustawiona w nienasłonecznionym, pozbawionym przeciągów miejscu. Dodatkowo, warto ustawić ją z dala od miejsca swojego wypoczynku, gdyż chomik może być dość głośny, buszując w nocy po swojej "rezydencji".

Zobacz także: Jak przygotować klatkę dla chomika?

Czym karmić chomika?

Pielęgnacja chomika to przede wszystkim zapewnienie zwierzakowi odpowiednich warunków, o czym napisaliśmy powyżej, a także optymalne dla niego żywienie. W celu zapewnienia swojemu pupilowi zdrowej diety, należy zastosować pokarm przygotowany specjalnie dla chomików.

Dodatkowo, raz w tygodniu należy zapewnić zwierzakowi dostęp do zwierzęcych białek, na przykład w postaci świerszcza. W ramach urozmaicenia jego diety lub zaangażowania dziecka w opiekę nad pupilem - można zaproponować chomikowi samodzielnie zebraną, świeżą koniczynę lub mlecze. Można także od czasu do czasu zaproponować zwierzakowi jabłko czy kawałek marchewki.

Pielęgnacja chomika w postaci czesania czy kąpieli nie jest wskazana, a w przypadku tej drugiej czynności - wręcz zabroniona. Zasadniczo chomikowi należy zapewnić możliwość zabawy w dość dużej klatce, a także zdrowy pokarm i warunki do eksploracji. Przygotowanie ciekawych tras do zwiedzania klatki w tunelach, poukrywane w klatce smakołyki czy zabawki w postaci domku, kołowrotka i innych - z pewnością zadowolą tego małego zwierzaka.

pixel