Darmowa dostawa od 150,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Otyły kot. Jak mu pomóc?

2023-03-17
Otyły kot. Jak mu pomóc?

Nadwaga czy już może otyłość?

Waga dorosłego kota powinna być stała. Dopuszczalne wahania mogą sięgać co najwyżej 10% masy ciała. Możemy stwierdzić, że kot ma nadwagę, kiedy optymalna masa jego ciała zostaje przekroczona o 15-30%. Z kolei kot otyły, to zwierzę, którego optymalna masa ciała została przekroczona o 30%.

Oszacowanie kondycji fizycznej zwierzęcia należy zacząć od oceny wizualnej BCS (Body Condition Score). Według BCS sylwetka kota o prawidłowej wadze powinna przypominać z góry klepsydrę. Żebra kota o optymalnej masie ciała są niewidoczne, ale bez trudu wyczuwalne przy dotyku. Z kolei w przypadku czworonoga z nadwagą namacalne są przy lekkim nacisku. Patrząc z boku można zauważyć, że dolna linia brzucha kota z nadwagą znajduje się na tym samym, a nawet niższym poziomie niż dolna linia klatki piersiowej. Patrząc z góry natomiast można dostrzec, że kot jest nieco szerszy w okolicach talii.

W przypadku kota otyłego, żebra wyczuwalne są jedynie przy mocniejszym nacisku lub wcale. Z profilu: dolna linia brzucha otyłego zwierzęcia znajduje się zdecydowanie niżej od dolnej linii klatki piersiowej. Patrząc z góry pupil w okolicach talii jest zdecydowanie szerszy.

Przyczyny i konsekwencje otyłości u kota

Przyczyn otyłości u naszego pupila może być wiele. Do głównych z nich należy dieta przekraczająca dzienne zapotrzebowanie kaloryczne zwierzęcia. Koty to urodzeni drapieżcy. Ich metabolizm ukierunkowany jest na trawienie białka i tłuszczy. Z kolei tanie, ogólnodostępne karmy bardzo często są kaloryczne, a do tego obfitują w węglowodany, które u kotów powodują szybki przyrost tkanki tłuszczowej. Nieprawidłowa dieta przeważnie idzie w parze z brakiem aktywności fizycznej. Dziko żyjące koty w poszukiwaniu pożywienia pozostają w nieustannym ruchu. Ich udomowieni krewni często bez braku inicjatywy ze strony właściciela prowadzą mało aktywny, monotonny tryb życia, co sprzyja odkładaniu się tkanki tłuszczowej. Bardzo częstym powodem otyłości jest również kastracja. Po zabiegu gospodarka hormonalna kota potrzebuje trochę czasu na odbudowę. W tym okresie można zaobserwować wzmożony apetyt oraz spowolniony metabolizm. Problemy z utrzymaniem prawidłowej wagi dotykają również często starszych kotów.

Wśród konsekwencji otyłości oprócz ogólnego pogorszenia jakości życia kota związanego z ograniczoną motoryką, pojawia się m.in.:

  • cukrzyca – około 80-90% kotów cierpiących na otyłość ma cukrzycę,
  • problemy z wątrobą – postępująca otyłość nieuchronnie prowadzi do niewydolności wątroby, która może doprowadzić nawet do śmierci zwierzęcia,
  • problemy ze skórą – nadmierna masa utrudnia kotu pielęgnację sierści, co może doprowadzić do chorób skóry,
  • spadek odporności,
  • zwiększone ryzyko pojawienia się nowotworów.

Jak odchudzać otyłego kota?

Jeśli zauważyliśmy znaczny wzrost wagi u naszego pupila, pierwszym krokiem, który powinniśmy poczynić jest wizyta u weterynarza. Pod żadnym pozorem nie możemy rozpoczynać działania na własną rękę. Lekarz pomoże ocenić kondycję naszego kota pod względem potencjalnych powikłań, które mogły już zdążyć wystąpić oraz sporządzi odpowiedni plan terapii.

Działania, które będziemy musieli podjąć w celu wyleczenia naszego kota polegać będą na:

  • doborze odpowiedniej karmy dla kota,
  • karmieniu w ściśle określonych porcjach i porach,
  • wzmożonej aktywności fizycznej,
  • regularnym ważeniu,
  • wizytach kontrolnych u lekarza weterynarii.

Oczywiście, jak z każdą chorobą otyłości - łatwiej zapobiegać niż ją leczyć. Wśród profilaktyki jakiej możemy się podjąć skutecznym sposobem pozwalającym na utrzymanie masy kota na stałym poziomie jest rozdzielanie mokrych posiłków na jak najmniejsze porcje, podawane częściej w ciągu dnia. Oprócz tego możemy pozostawić kotu swobodny dostęp do określonej ilości suchej karmy.

Należy pamiętać, że czworonóg nie może być dodatkowo dokarmiany. Jedynym, na co możemy sobie pozwolić to drobny smakołyk, który nie może przekraczać 10% kalorycznego, dziennego zapotrzebowania kota. Jeśli zwierzę upomina się o dodatkowy posiłek, warto je wtedy zająć zabawą. Nie dość, że pomoże to oduczyć kota nawyku domagania się dodatkowych porcji pożywienia, to jednocześnie sprawi, że zwierzę będzie w stałym ruchu, co wpłynie pozytywnie na jego kondycję fizyczną.

Jak już zostało wspomniane, jedną z najczęstszym przyczyn otyłości u kota jest kastracja. Nasz pupil po takim zabiegu powinien przez pierwsze 6 miesięcy być pod szczególną obserwacją. Kota należy ważyć co 2-3 tygodnie w celu kontroli jego wagi. Jeśli zauważymy przyrost wagi, warto zgłosić się do weterynarza w celu konsultacji.

pixel