Darmowa dostawa od 150,00 zł

Obroża dla szczeniaka — jaką wybrać? Czy obroża jest lepsza niż szelki?

2024-06-01
Obroża dla szczeniaka — jaką wybrać? Czy obroża jest lepsza niż szelki?

Wybór odpowiedniej obroży dla szczeniaka jest kluczowy, aby zapewnić mu komfort i bezpieczeństwo podczas spacerów. Obroża dla szczeniaka powinna być wykonana z miękkiego, elastycznego materiału, który nie podrażnia delikatnej skóry szczeniaka. 

Ważne jest, aby obroża była regulowana, umożliwiając dopasowanie jej do rosnącego psa. Wielu właścicieli decyduje się również na obroże z identyfikatorem, na którym znajduje się imię zwierzaka oraz numer telefonu właściciela. To nieocenione rozwiązanie w przypadku zagubienia pupila i naszym zdaniem, każdy powinien się na nie zdecydować. Obroża dla psa z imieniem i numerem telefonu to prosty, ale skuteczny sposób na zwiększenie bezpieczeństwa szczeniaka.

Oprócz tradycyjnych obroży warto rozważyć specjalistyczne obroże na pchły i kleszcze, które chronią psa przed pasożytami. Obroże te są nasączone substancjami odstraszającymi i zabijającymi pchły oraz kleszcze, zapewniając długotrwałą ochronę. Przed ich zakupem warto jednak skonsultować się z weterynarzem, gdyż wiele tego typu produktów przeznaczona jest dla dorosłych czworonogów. 

Zanim zdecydujesz się na obrożę, warto również zastanowić się, czy nie lepszym rozwiązaniem byłyby szelki — zwłaszcza dla bardzo aktywnych szczeniaków. Szelki rozkładają nacisk równomiernie na klatkę piersiową i plecy psa, co może być bardziej komfortowe i zdrowsze dla jego delikatnego układu kostnego. Wybór między obrożą a szelkami zależy od indywidualnych potrzeb i zachowań szczeniaka, ale niezależnie od decyzji, najważniejsze jest zapewnienie psu bezpieczeństwa i wygody podczas codziennych spacerów.

Jak dopasować obrożę do wielkości i rasy szczeniaka?

Dopasowanie obroży do wielkości i rasy szczeniaka jest kluczowe dla jego komfortu i bezpieczeństwa. Jaka obroża dla szczeniaka będzie najlepsza? Przede wszystkim powinna być regulowana, aby mogła rosnąć wraz z psem. Obroża powinna być na tyle szeroka, aby równomiernie rozkładać nacisk na szyję psa, ale jednocześnie na tyle wąska, aby nie krępować jego ruchów. 

Dla małych ras i młodszych szczeniaków zaleca się obroże o szerokości około 1-2 cm, wykonane z miękkiego materiału, takiego jak nylon lub skóra, które są delikatne dla skóry. Dla większych ras szczeniaków można wybrać nieco szerszą obrożę, zapewniającą większą kontrolę i stabilność.

Ważne jest również, aby regularnie sprawdzać dopasowanie obroży, ponieważ psy szybko rosną — jeśli jesteś świeżo upieczonym posiadaczem szczeniaka, przekonasz się o tym już wkrótce! Prawidłowo dopasowana obroża powinna umożliwiać wsunięcie dwóch palców pomiędzy obrożę a szyję psa. 

Zbyt luźna obroża może łatwo się zsunąć, podczas gdy zbyt ciasna może powodować dyskomfort i problemy zdrowotne. Szeroka obroża dla psa, szczególnie dla większych i silniejszych ras, może zapewnić lepsze wsparcie i kontrolę podczas spacerów. 

Pamiętaj, że obroża powinna być noszona tylko podczas aktywności na świeżym powietrzu i spacerów, a w domu najlepiej ją zdjąć, aby dać szczeniakowi odpoczynek i zapobiec podrażnieniom skóry. 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze obroży dla szczeniaka?

Wybierając obrożę dla szczeniaka, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów, aby zapewnić komfort i bezpieczeństwo małemu psu. 

  • Po pierwsze, materiał obroży jest niezwykle istotny. Obroża dla psa powinna być wykonana z miękkiego, elastycznego materiału, który nie będzie podrażniał delikatnej skóry szczeniaka. Popularne materiały to nylon, skóra i neopren, które są zarówno trwałe, jak i komfortowe. 
  • Ważne jest również, aby obroża była lekka, co jest szczególnie ważne dla małych ras — nie chcemy, aby obciążała szyję psa. Obroże z wyściółką mogą dodatkowo zwiększyć komfort noszenia.
  • Kolejnym istotnym czynnikiem jest rozmiar i regulacja obroży. Obroża dla małego psa powinna być odpowiednio dopasowana do jego wielkości. Powinna być na tyle szeroka, aby równomiernie rozkładać nacisk, ale nie za szeroka, by nie ograniczała ruchów. Regulowana obroża pozwala na dostosowanie jej do rosnącego szczeniaka. Prawidłowo dopasowana obroża powinna umożliwiać wsunięcie dwóch palców pomiędzy obrożę a szyję psa. 
  • Zapięcie obroży powinno być solidne, ale łatwe do otwierania i zamykania. 
  • Warto również zwrócić uwagę na obroże z elementami odblaskowymi lub jaskrawymi kolorami, które zwiększają widoczność psa podczas spacerów o zmierzchu lub w nocy, zapewniając dodatkowe bezpieczeństwo.

Jak przyzwyczaić szczeniaka do noszenia obroży?

Przyzwyczajanie szczeniaka do noszenia obroży może być procesem wymagającym cierpliwości, ale jest kluczowe dla jego bezpieczeństwa podczas spacerów. Pierwszym krokiem jest wybranie odpowiedniej obroży dla psa, która będzie miękka i lekka.

Najlepiej rozpocząć przyzwyczajanie od krótkich sesji w domu, zakładając obrożę na kilka minut i stopniowo wydłużając czas jej noszenia. Ważne jest, aby pochwalić szczeniaka i nagrodzić go smakołykiem za spokojne noszenie obroży, co pozytywnie skojarzy mu ten nowy element z nagrodami i pochwałami.

Kiedy szczeniak zaakceptuje obrożę, można przejść do kolejnego etapu, czyli wprowadzenia smyczy. Najpierw pozwól szczeniakowi swobodnie poruszać się z przypiętą smyczą w bezpiecznym, zamkniętym miejscu, aby mógł się do niej przyzwyczaić. 

Smycz dla szczeniaka również powinna być lekka i wygodna, aby nie ograniczać jego ruchów. Stopniowo zacznij prowadzić szczeniaka na smyczy, zachęcając go do podążania za tobą za pomocą pochwał i smakołyków. Pamiętaj, aby zachować cierpliwość i nie ciągnąć smyczy, co może przestraszyć lub zniechęcić psa. Regularne, krótkie treningi wprowadzą szczeniaka w nawyk noszenia obroży i smyczy, co zapewni spokojne i bezpieczne spacery w przyszłości.

Obroża czy szelki dla szczeniaka — co lepsze?

Obroża czy szelki dla szczeniaka — co lepsze? To zależy od kilku czynników, takich jak wielkość, rasa, temperament i specyficzne potrzeby zdrowotne psa. Obroże są tradycyjnym wyborem i mogą być bardzo skuteczne, zwłaszcza dla szczeniaków, które nie ciągną na smyczy (albo które chcemy nauczyć, aby nie ciągnęły). Są łatwe do założenia i zdejmowania, a także pozwalają na łatwe umieszczenie identyfikatora z imieniem i numerem telefonu. 

Jednak obroże mogą nie być idealne dla wszystkich psów. U szczeniaków, które mają tendencję do ciągnięcia na smyczy, obroża może wywoływać nacisk na szyję i krtań, co może prowadzić do dyskomfortu lub nawet problemów zdrowotnych.

Szelki mogą być bardziej odpowiednie dla szczeniaków, które są energiczne i mają tendencję do ciągnięcia. Rozkładają nacisk równomiernie na klatkę piersiową i plecy psa, co minimalizuje ryzyko obrażeń szyi. Są szczególnie polecane dla małych ras, które są bardziej delikatne, oraz dla ras brachycefalicznych, takich jak mopsy czy buldogi, które mają specyficzne problemy oddechowe. 

Wybierając między obrożą a szelkami, warto również wziąć pod uwagę, że niektóre szelki mogą być trudniejsze do założenia, co może być problematyczne dla niecierpliwych szczeniaków. Obroże i szelki mogą być używane zamiennie, w zależności od sytuacji i potrzeb psa, a najlepiej jest skonsultować się z weterynarzem lub specjalistą od psiego zachowania (czyli behawiorystą), aby wybrać najbardziej odpowiednią opcję dla konkretnego zwierzaka.

Jak dbać o obrożę szczeniaka, aby służyła jak najdłużej?

Regularnie sprawdzaj obrożę pod kątem uszkodzeń, takich jak przetarcia, rozdarcia czy poluzowane szwy. Uszkodzona obroża może zerwać się podczas spaceru, narażając psa na niebezpieczeństwo. Czyszczenie obroży jest równie ważne – brud i wilgoć mogą osłabiać materiał, z którego jest wykonana. 

W przypadku obroży z nylonu lub tkaniny można je prać ręcznie w ciepłej wodzie z łagodnym detergentem, a następnie dokładnie spłukać i wysuszyć na powietrzu. Skórzane obroże wymagają specjalistycznej pielęgnacji z użyciem preparatów do skóry, które utrzymają jej elastyczność i zapobiegną pękaniu.

pixel