Darmowa dostawa od 150,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Najlepsza sucha karma dla psa — co powinna zawierać i jaką wybrać

2024-04-17
Najlepsza sucha karma dla psa — co powinna zawierać i jaką wybrać

Najlepsza sucha karma dla psa — kryteria wyboru suchej karmy 

Karma sucha to jedna z podstawowych opcji pokarmu dla psa. Składa się ze starannie skomponowanych składników, dostarczających podstawowe wartości odżywcze do diety pupila. Sucha karma dla psa zawiera zarówno produkty pochodzenia zwierzęcego, jak i witaminy oraz minerały, stając się w ten sposób kompletnym źródłem energii. Podczas gdy mokra karma stanowi mniej kaloryczną mieszankę w formie musu lub galarety, w pokarmie suchym zawartość kalorii jest znacznie wyższa, dzięki czemu jest on też bardziej pożywny. 

Suche karmy dla psów wskazywane są również jako pomocne w naturalnym czyszczeniu zębów psa — jej chrupanie pomaga usuwać resztki jedzenia oraz zapobiega tworzeniu się kamienia nazębnego. Nie można też zapomnieć o tym, że ze względu na długi okres ważności oraz ich formułę, suche karmy dla psów są wygodne w przechowywaniu i podawaniu. Po zjedzeniu, miski i psie pyszczki pozostają czyste!

Przy ogromnym zróżnicowaniu suchego pokarmu dla czworonogów na rynku, wybór może wydawać się trudny. Jakie kryteria pomagają znaleźć dobre karmy dla psa?

Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę wiek oraz rozmiar i wagę psa, a następnie rasę oraz specjalne wymagania żywieniowe. Dzięki temu dowiesz się, jakie są zalecenie dla Twojego pupila dotyczące zawartości białka, tłuszczu i innych składników odżywczych. Nie bez znaczenia pozostaje też producent — wybieraj tylko te pokarmy, które pochodzą od renomowanych sprzedawców. Układając dietę psa, pomocne może być zasięgnięcie porady specjalisty, który w szczególnych przypadkach może wskazać wspomagające zdrowie karmy weterynaryjne.

Sucha karma dla różnych grup wiekowych – od szczeniąt po seniorów

Zależnie od wieku, a co za tym idzie, wagi i rozmiaru psa, zalecany jest dobór innej suchej karmy. Powinien to być produkt, który zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze i odpowiada na specyficzne wymagania żywieniowe na danym etapie rozwoju. Jaka jest najlepsza sucha karma dla psa dorosłego, a jaka dla szczeniaka?

Sucha karma dla szczeniąt

Jedzenie dla psa, który dopiero został odstawiony od mleka matki, powinno być bogate w białko i tłuszcz, wspierające prawidłowy wzrost oraz rozwój mięśni i kości, a także działanie układu odpornościowego. 

Sucha karma dla dorosłych

Na tym etapie pokarm powinien być zbilansowany pod względem wartości odżywczych, aby możliwe było utrzymanie prawidłowej wagi psa. W przypadku suchej karmy dla psów dorosłych kluczowa jest nie tylko zawartość białka i tłuszczu, ale też składników wspierających zdrowie stawów, skóry i kości, w tym kwasów Omega-3 oraz witamin A, D i K.  Dietę warto też urozmaicać o przysmaki dla psów, które często zawierają suplementy.

Sucha karma dla seniorów

Mimo że w przypadku seniorów bardzo często lepiej sprawdza się karma mokra, to oprócz puszki dla psów, czworonogom, które nie straciły zębów, dobrze jest podawać niewielką ilość pokarmu suchego. Warto poszukać karmy o mniejszej zawartości kalorycznej (starsze psy są mniej aktywne, a przez to podatne na nadwagę), z dużą ilością łatwo przyswajalnego białka.

Świetną propozycją dla seniorów są pokarmy półmiękkie, czyli pośrednie pomiędzy mokrymi i suchymi. U starszych czworonogów często występują też problemy z układem trawiennym — wtedy dobrze sprawdzi się karma bezzbożowa dla psa lub karmy hipoalergiczne dla psa.

Jak rozpoznać wysokiej jakości suchą karmę na rynku?

Jaka karma dla psa jest najlepsza i jak rozpoznać wysoką jakość psiego pokarmu? Przede wszystkim jest to jedzenie bez sztucznych dodatków i konserwantów, takich jak aromaty i barwniki. Na liście składników powinny znajdować się źródła białka: drób, ryby oraz wołowina lub dziczyzna. Natomiast stanowczo odradzane są mieszanki z kukurydzą, soją oraz mąką mięsno-kostną. 

Nie bez znaczenia pozostaje także renoma producenta, niezależna od tego, czy dana marka jest znana, czy nie. Na forach internetowych znajdziesz opinie klientów, którzy dzielą się doświadczeniami z danymi produktami i dostarczą Ci rzetelne informacje na temat ich faktycznej jakości. Ostatecznie warto też skonsultować się z weterynarzem, który podpowie Ci, jaka będzie dobra karma dla psa takiego jak Twój!

Często zadawane pytania dotyczące karmienia psów suchą karmą

Karmienie suchą karmą może budzić wiele pytań. Przedstawiamy odpowiedzi na te najczęściej zadawane!

Jak przechowywać suchą karmę?

Karmę tę należy przechowywać w chłodnym i suchym pomieszczeniu w szczelnym pojemniku — najlepiej przesypać ją od razu po otwarciu opakowania. Dzięki temu dłużej zachowa świeżość, ale będzie też zabezpieczona przed łakomym pupilem!

Jaką ilość suchej karmy podawać psu?

Dzienna dawka suchej karmy zależy przede wszystkim od wielkości (wagi i rozmiarów) oraz wieku pupila. Nie bez znaczenia pozostaje także kwestia tego, czy sucha karma dla psów podawana jest na przemian z mokrą, czy stanowi podstawę wszystkich posiłków. Szczegółowe zalecenia zawarte są przeważnie na opakowaniu, jednak zazwyczaj nie należy przekraczać dwóch porcji pokarmu dziennie.

Która karma jest lepsza: sucha czy mokra?

W tej kwestii również nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Karma mokra jest mniej kaloryczna i zaleca się jej podawanie starszym czworonogom, a sucha pomaga w dbaniu o uzębienie i wspomaga dobre trawienie. Najlepszym rozwiązaniem jest mieszanie różnych rodzajów karmy, należy jednak zachować ostrożność, aby nie doprowadzić psa do nadwagi czy nawet otyłości. 

Bardzo często okazuje się, że najlepsza karma dla psa to ta, którą wybierze sam pupil. Może się zdarzyć, że Twój podopieczny nie będzie chciał jeść mokrego pokarmu — wtedy konieczne będzie przerzucenie się na suche lub półmiękkie karmy i ewentualna suplementacja.

pixel