Darmowa dostawa od 150,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Najlepsza karma dla owczarka niemieckiego — jakie składniki powinna zawierać?

2024-04-16
Najlepsza karma dla owczarka niemieckiego — jakie składniki powinna zawierać?

Specyficzne potrzeby żywieniowe owczarków niemieckich

Przyszli właściciele owczarków oraz osoby, które chcą dobrze zadbać o dietę swoich wilczurów i wybrać dobre karmy dla psa, powinny zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat występujących u nich problemów zdrowotnych.

U większości psów rasowych pojawiają się specyficzne potrzeby żywieniowe wynikające z występowania chorób genetycznych i podatności na różne schorzenia. W przypadku owczarka niemieckiego jest to bardzo wrażliwy układ trawienny. Nierzadko pojawiają się problemy wynikające z nietolerancji różnych substancji, jakie zawierają niskiej jakości karmy dla psów, ale też alergie - na te ostatnie najlepiej sprawdzi się karma bezzbożowa dla psa. 

U nieodpowiednio żywionego owczarka może wystąpić nie tylko biegunka, lecz także świąd, pogorszenie stanu sierści, a nawet zapalenie jelit. Co więcej, skutkiem zaniedbania w kwestii żywienia może być również zapalenie trzustki, które w dalszym procesie leczenia będzie wymagało weryfikacji tego, jaka karma dla psa nie zagraża jego życiu, lecz sprzyja układowi trawiennemu i faktycznie daje zwierzęciu energię. W takim wypadku konieczne też będzie ograniczenie podawanych tłuszczów. 

Jakie składniki powinna zawierać karma dla owczarka niemieckiego

Są to duże i aktywne psy: waga owczarka niemieckiego wynosi od 30 do 40 kg u samców, natomiast suki powinny ważyć od 22 do 32 kg. Chętnie spędzają czas na zabawie, bieganiu i długich spacerach, a do wszystkich tych czynności potrzebują energii. Aby im ją dostarczyć, potrzebna jest dopasowana dieta bogata w odpowiednie składniki odżywcze. Co powinna zawierać karma dla owczarka niemieckiego? 

Przede wszystkim dieta wilczura powinna być obfita w produkty pochodzenia zwierzęcego (mięso i podroby) oraz wartości odżywcze w nich zawarte - białko i tłuszcz. W jedzeniu dla owczarka nie powinno też zabraknąć witamin A, E, D i minerałów (wapnia i fosforu) zawartych w owocach i warzywach. Dietę warto urozmaicać o mięsne przysmaki dla psa, nie przekraczając jednak ilości dziennie podawanych smakołyków, która sugerowana jest przez producenta. Oprócz tego, ze względu na skłonność do dysplazji stawów, poleca się wybór karmy dla psów bogatej w kwasy Omega-3. W tym wszystkim ograniczyć jednak należy żywność o dużej zawartości węglowodanów.

W diecie powinna pojawić się zarówno mokra, jak i sucha karma dla owczarka niemieckiego. Urozmaicenie pozwoli utrzymać apetyt u psa oraz naprzemiennie dostarczać mu wszystkich potrzebnych składników odżywczych.

Karma sucha

Sucha karma jest nie tylko łatwa w podawaniu i przechowywaniu, lecz także zaleca się ją ze względu na twardą strukturę, która stanowi dobre wsparcie dla zębów psa, zapewniając ich czyszczenie i zapobiegając powstawaniu kamienia nazębnego.

Karma mokra

Mokra karma to świetny wybór dla wszystkich starszych psów, które posiadają problemy z gryzieniem (np. seniorów, psów po ekstrakcji zębów). Dobrze łączy się z ryżem lub makaronem, a oprócz tego, dzięki mocnemu zapachowi, stanowi znacznie bardziej atrakcyjną propozycję jedzenia dla psa. Wspomoże też czworonogi, które zmagają się z podatnością na odwodnienie.

Zalecane diety dla owczarków niemieckich w różnym wieku

Najlepsza karma dla psa to taka, która odpowiada na jego potrzeby i daje energię na cały dzień, ale dieta owczarka niemieckiego powinna też być dopasowywana do etapu jego rozwoju:

Karma dla szczeniaka 

Mając pod opieką szczeniaki owczarka niemieckiego, przede wszystkim należy zadbać o to, aby ich dieta była bogata w białko i tłuszcz, które wspomagają rozwój mięśni i kości. W pierwszych miesiącach życia dobrze sprawdzają się karmy weterynaryjne - precyzyjnie dopasowane do wieku i wagi psa oraz wzbogacone o wszelkie niezbędne składniki potrzebne szczeniętom do rozwoju. Zaleca się podawanie mniejszych porcji, 3-4 razy dziennie, w równych odstępach czasu - dzięki temu szczeniaki będą miały zapewnioną energię do zabawy, a dodatkowo zaczną uczyć się jeść w regularnych porach (po odstawieniu od mleka matki).

Karma dla dorosłych psów

Dobra karma dla psa dorosłego powinna składać się przede wszystkim z mięsa i być bogata we wspomniane wcześniej składniki odżywcze. Nie należy jednak karmić go zbyt często - dorosłe owczarki mają skłonności do nadwagi, dlatego ich miski należy napełniać 2 razy dziennie, najlepiej o stałej porze. O odpowiednie jedzenie dla psa oraz wielkości porcji warto też zapytać weterynarza.

Rola aktywności fizycznej w doborze karmy dla owczarka niemieckiego

Owczarki niemieckie, ze względu na swoją przynależność do grupy psów pasterskich, to czworonogi, które potrzebują dużo aktywności fizycznej. Z chęcią wybierają się na spacery i są świetnymi towarzyszami długich wędrówek. Uwielbiają też tropić i aportować. 

To właśnie odpowiednia dawka aktywności sprawia, że psy te są szczęśliwe. Aby mogły jednak biegać za piłką, potrzebna jest najlepsza karma dla psa, która zapewni im energię do działania. Wysokobiałkowy, pełen wartościowych składników odżywczych pokarm dobrze jest uzupełniać o suplementy wspierające zdrowie stawów oraz skóry i sierści.

Jak unikać problemów zdrowotnych poprzez odpowiednie żywienie

Brak wiedzy na temat tego, jaka powinna być najlepsza karma dla owczarka niemieckiego, sprawia, że właściciele psów często popełniają błędy w żywieniu swoich pupili. Dotyczą one nie tylko niewłaściwego doboru ilości karmy, lecz także braku zróżnicowania w diecie - warto podawać psu zarówno karmę mokrą, jak i suchą, ale też każdorazowo wybierać produkty, które powstały na innej bazie: raz może to być drób (o ile nie występuje na niego alergia), a następnie ryby, wołowina lub dziczyzna.

Karma dla psów z kwasami Omega-3 sprawdzi się w zapobieganiu dysplazji, a suplementy z biotyną i olejem z łososia pomogą Ci zadbać o to, aby pies miał długą i świecącą, zdrową sierść.

pixel