Darmowa dostawa od 150,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Klatka, akwarium czy terrarium dla chomika?

2023-03-17
Klatka, akwarium czy terrarium dla chomika?

Na to pytanie nie znajdziemy jednoznacznej odpowiedzi. Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety, jak i zagorzałych przeciwników i zwolenników. W niniejszym artykule postaramy się przeprowadzić porównanie tych trzech opcji według najbardziej kluczowych kryteriów, którymi trzeba się kierować w hodowli chomika.
 

Utrzymanie czystości w domku dla chomika

 

W tej kwestii zdecydowanie wygrywa klatka dla chomika. Co prawda chomik może nieco zaśmiecić przestrzeń wokół niej, jednak wynagradza nam to odczepiana kuweta, dzięki której sprzątanie jest naprawdę bezproblemowe. Co więcej, klatka jest zdecydowanie lżejsza niż akwarium czy terrarium, więc obowiązek jej czyszczenia można powierzyć bez obaw dziecku. Akwaria i terraria z uwagi na swoją budowę są nieco bardziej problematyczne w tej kwestii. Nadające się do wymiany podłoże zazwyczaj trzeba wybierać ręcznie co nie jest zbyt wygodne lub podnosić pojemnik w celu jego opróżnienia, co ze względu na wagę akwarium/terrarium może się okazać zbyt trudne dla dziecka opiekującego się chomikiem. Kolejną zaletą przemawiająca za klatką jest jej przewiewność. Akwarium / terrarium z pewnością będzie trzeba sprzątać częściej, z uwagi na bardziej ograniczony przepływ powietrza.
 

Funkcjonalność i komfort dla chomika

 

Tutaj zdania mogą być podzielone, chociaż i w tym przypadku skłanialibyśmy się jednak w stronę klatki dla chomika . Jeśli mowa o funkcjonalności, istnieje szerokie spektrum akcesoriów przystosowanych do zamontowania w klatkach. Od poidełek, karmników, domków, na podwieszanych piętrach kończąc. Klatka zbudowana jest z drobnych prętów, co daje nam naprawdę szerokie pole do popisu w kwestii aranżacji jej wnętrza. Do akwariów bądź terrariów z reguły trzeba szukać specjalnie przeznaczonych do nich akcesoriów, których jest zdecydowanie mniej, niż tych dedykowanych do klatek. Zazwyczaj mocowane są one przy pomocy przyssawek, co jednak nie jest tak pewnym rozwiązaniem, jak zaczepienie o pręty klatki.

Przejdźmy do komfortu samego lokatora. W kwestii potencjalnych ucieczek chomika mogłoby się wydawać, że najbezpieczniejsze okaże się szklany pojemnik czyli akwarium, a przede wszystkim terrarium i faktycznie tak jest. Warto jednak pamiętać, że chomiki świetnie się wspinają, znajdująca się w kątach nadwyżka łączącego ściany silikonu może być bez problemu przez gryzonia wykorzystana do wspinaczki. Dodatkowo, silikon może się okazać bardzo niebezpieczny dla zdrowia chomika, jeśli będzie go podgryzał. W przypadku klatek rzeczą na którą trzeba zwrócić uwagę jest odpowiednie zabezpieczenie drzwiczek. Trzeba się liczyć z tym, że jeśli zdecydujemy się na klatkę to chomik będzie w stanie bez problemu dostać się w jej każdy zakątek, dlatego trzeba zwrócić uwagę na łączenia ścian, aby szczeliny nie były zbyt szerokie – mniejsze rasy chomików mogą się przez nie z łatwością przecisnąć. W temacie cyrkulacji powietrza zdecydowanie najsłabiej wypada akwarium – nawet jeśli cała jego górna część pełni funkcję wentylacji, to z uwagi na to, że jest to jedyne źródło powietrza, nie zachodzi jego efektywna wymiana. Zarówno klatka jak i terrarium są w stanie zapewnić chomikowi optymalną cyrkulację powietrza.

Ostatnią zaletą, która stanowi o przewadze klatki nad akwarium i terrarium jest sam materiał, z którego owe są wykonane. W przypadku szklanych pojemników trzeba bowiem zwrócić szczególną uwagę na to, aby nie stały one w nasłonecznionych miejscach. Nagrzewające się od słońca szkło podnosi temperaturę wewnątrz, do tego może być niebezpieczne dla gryzonia, który może się poparzyć.
 

Komfort domowników

 

Zapewnienie chomikowi jak najlepszych warunków do życia jest naszym obowiązkiem, nie możemy jednak zapomnieć o naszym komforcie, z którego poziomem po pojawieniu się chomika może być różnie. Decydując się na przygarnięcie tego gryzonia trzeba pamiętać, że jest to zwierzę aktywne nocą. Jeśli jest się osobą mającą problemy ze snem, która ma zamiar dzielić z chomikiem pokój, wybór klatki nie będzie najlepszym pomysłem. Chomiki uwielbiają ścierać zęby o metalowe pręty, przy czym strasznie hałasują. W przypadku szklanego lokum nie uświadczymy tego problemu, w dodatku szklane ściany znacznie wytłumią dźwięki zarówno dochodzące ze strony chomika, jak i te dobiegające z zewnątrz, a więc i gryzoń na tym skorzysta.

Reasumując, wszystkie powyższe rozwiązania mają swoje wady i zalety. Z naszej strony możemy polecić klatkę. Ma ona zdecydowanie więcej zalet niż wad. Chomiki przeważnie wybierane są dla dziecka jako pierwsze zwierzątko, w takim przypadku bez dwóch zdań najlepszym wyborem będzie klatka, której właściwości ułatwią zajmowanie się gryzoniem.

pixel