Darmowa dostawa od 150,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Karmy weterynaryjne dla psa — czym są i kiedy Twój pies musi je dostawać

2024-04-16
Karmy weterynaryjne dla psa — czym są i kiedy Twój pies musi je dostawać

Rola karm weterynaryjnych w diecie specjalistycznej psów

Weterynaryjne karmy dla psów odgrywają dużą rolę w diecie specjalistycznej - stosuje się je, aby sprostać potrzebom zdrowotnym wymagających czworonogów. Puszki dla psa z nimi zazwyczaj wybierane są ze względu na alergie lub problemy z układem pokarmowym. Przejście na karmę weterynaryjną może być też zalecane w okresie rekonwalescencji po zabiegach lub gdy u zwierzęcia występują stany zapalne czy choroby nerek, trzustki albo serca. 

Dobre karmy dla psa wspierają leczenie schorzeń, a w wielu wypadkach zapobiegają też ich wystąpieniu - często wskazywane są przez weterynarzy w związku z podatnością niektórych ras na różne choroby, jak na przykład dysplazja stawów u dużych psów.

Czym charakteryzują się karmy weterynaryjne i kiedy są zalecane

Karmy weterynaryjne to specjalistyczny pokarm bogaty w wartości odżywcze, ale też dodatkowe, precyzyjnie wybrane substancje. Ich skład jest komponowany zależnie od tego, w jakim celu mają służyć (np. wspierać wątrobę i układ trawienny, chronić serce, dbać o stawy itp.). Zazwyczaj zalecane lub przypisywane są zwierzętom chorującym przewlekle i zmagającym się z nieuleczalnymi schorzeniami. 

Karmy specjalistyczne mogą też wspomagać codzienną dietę psów na różnych etapach rozwoju lub potrzebujących wsparcia w uzyskaniu dobrej formy. Są to między innymi te karmy, które podaje się szczeniętom zaraz po odstawieniu mleka matki. Stanowią dobry start w rozszerzaniu diety - poznawaniu i przyswajaniu nowych smaków i substancji odżywczych. W większości przypadków weterynaryjne karmy dla psów stosuje się czasowo lub w formie uzupełnienia do diety.

Specjalistyczne jedzenie dla psa zalecane jest również po to, aby zapewnić pupilowi potrzebne składniki odżywcze - szczególnie, gdy w diecie czworonoga brakuje dodatków, takich jak witaminy, minerały oraz kwasy, np. Omega-3. Oprócz tego dobra karma dla psa może zostać wskazana przez weterynarza dla zwierzęcia zmagającego się z niedowagą lub otyłością - pokarm taki pomoże mu powrócić do właściwej wagi i tym samym odzyskać dobre samopoczucie.

Różnice między karmami weterynaryjnymi a standardowymi

Przede wszystkim weterynaryjna karma dla psa różni się od standardowej swoim przeznaczeniem i celem. Specjalistyczny pokarm zostaje opracowany w celu wsparcia leczenia konkretnych schorzeń oraz pomocy zwierzętom w powrocie do zdrowia po chorobie lub przebytym zabiegu. Natomiast standardowa sucha lub mokra karma, bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego stanowi podstawę żywienia psa. Mogą to być pełnoporcjowe produkty lub przysmaki dla psa, w których znajdują się suplementy i substancje uzupełniające dietę.

I, co najważniejsze, weterynaryjna karma dla psów powinna być podawana zwierzęciu dopiero po konsultacji z lekarzem jedzenie dla psaweterynarii. Źle dobrany pokarm, ze względu na obecność specyficznych składników odżywczych, może negatywnie wpłynąć na zdrowie psa. Weterynarz wskaże wielkość oraz ilość porcji w ciągu dnia i dobierze pokarm, który nie zaszkodzi pupilowi z powodu równocześnie przyjmowanych leków. Karmy weterynaryjne pozostają też pod stałą kontrolą jakości i testowane są pod kątem skuteczności - standardowy pokarm w wielu przypadkach nie pozostaje pod tak ścisłym nadzorem.

Przegląd problemów zdrowotnych, dla których przeznaczone są karmy weterynaryjne

Karmy weterynaryjne powstają z myślą o wsparciu zwierząt w leczeniu różnych chorób przewlekłych, ale też powrocie do zdrowia. Przedstawiamy schorzenia, do których zazwyczaj zaleca się podawanie psu specjalistycznego pokarmu:

Choroby układu pokarmowego

Mokra karma weterynaryjna może wspomagać pracę narządów układu pokarmowego - żołądka, jelit, ale też trzustki oraz wątroby. Dla psów zmagających się z problemami trawiennymi przygotowywane są pokarmy lekkostrawne lub o działaniu przeciwzapalnym, bogate w błonnik oraz kwasy tłuszczowe Omega-3. Natomiast dla czworonoga zmagającego się z problemami z trawieniem zbóż, zalecana jest specjalistyczna karma bezzbożowa dla psa.

Choroby układu ruchowego

Na rynku dostępne są również karmy, które wspomagają układ ruchowy, szczególnie pracę stawów. Duże psy często narażone są na dysplazje i zwyrodnienia, natomiast wypełniając ich miski pokarmem bogatym w składniki takie jak glukozamina i chondroityna, możesz wspomóc ich zdrowie i zapobiec dolegliwościom ze strony narządów ruchu.

Po zabiegach chirurgicznych

Odpowiednio dobrana dieta jest koniecznością, jeśli zwierzę przebyło leczenie chirurgiczne. Nawet rutynowy zabieg może osłabić psa oraz wpłynąć nie tylko na jego układ odpornościowy i trawienny, ale też stan sierści i ogólne samopoczucie. Po operacji weterynarz wskaże Ci, jaka karma dla psa pomoże mu szybko wrócić do zdrowia. Po zabiegach sterylizacji i kastracji zalecane jest również podawanie pokarmów, które zapobiegają szybkiemu przybieraniu na wadze.

Alergie pokarmowe

Wiele psów, szczególnie rasowych, cierpi na alergie, w tym nietolerancję pokarmów. W takim przypadku również konieczne może okazać się podawanie specjalistycznego jedzenia. Weterynarze zalecają karmy hipoalergiczne dla psa, w tym monobiałkowe, czyli posiadające tylko jedno źródło białka. 

Jak wybrać odpowiednią karmę weterynaryjną dla Twojego psa

Wybierając karmę weterynaryjną, należy przede wszystkim kierować się zaleceniami weterynarza, który wskaże Ci, jaka będzie najlepsza karma dla psa. Pomoże on zrozumieć potrzeby zdrowotne Twojego pupila i wskaże, jakie składniki odżywcze powinny zostać na stałe włączone do jego diety.

Nie można też jednak zapominać o tym, co lubi Twój pupil - czy jest to karma sucha, czy karma mokra? Jakie źródło białka zjada najchętniej - wołowinę, dziczyznę a może drób? Pamiętaj, żeby nie wybierać pokarmu zbyt odróżniającego się od tego, co pies zjadał dotąd - może się to spotkać z niechęcią z jego strony lub co gorsza, z alergią pokarmową. Niezależnie od tego, jaką karmę wybierzesz, bacznie obserwuj reakcję Twojego psa. W przypadku niepokojących objawów natychmiast zaprzestań jej podawania i skonsultuj się z weterynarzem.

pixel