Darmowa dostawa od 150,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Kąpanie szczeniaka. Na co zwrócić uwagę?

2023-03-25
Kąpanie szczeniaka. Na co zwrócić uwagę?

Przyzwyczajanie do dotyku

Każdy kto miał okazję obserwować szczeniaka może przyznać, że bez względu na cechy charakteru typowe dla danej rasy, młody piesek jest dość niesforny i z reguły nie interesuje go nic innego poza zabawą. Rozpierane przez energię szczeniaczki szybko się niecierpliwią, przez co ciężko je unieruchomić na okres dłuższy niż kilka minut. Mimo że z pierwszą kąpielą należy zaczekać aż szczenię nieco podrośnie, to ze względu na wspomniane powyżej usposobienie małych piesków warto przyzwyczajać je do sytuacji, w których muszą zostać unieruchomione na dłuższy okres czasu. Oswajanie czworonoga z dotykiem można rozpocząć od czynności takich jak delikatne czesanie, przemywanie pyszczka po posiłku czy poprzez niedługie, delikatne przytrzymywanie szczeniaczka za łapkę. Malec przyzwyczajony do dotyku nie będzie go kojarzył z nieprzyjemnymi doświadczeniami, co w przyszłości ułatwi nam czy też weterynarzowi bardziej wymagające czynności, takie jak kąpiel czy przycięcie pazurów.

Przygotowania do pierwszej kąpieli

Jeśli piesek, którego przygarnęliśmy pochodzi z renomowanej hodowli, z pewnością będzie zadbany i nie będzie wymagał przez jakiś czas kąpieli. W tym okresie jak już zostało we wcześniejszym akapicie wspomniane, ograniczyć możemy się do mniej inwazyjnych zabiegów, które pozwolą oswoić naszego pieska z dotykiem (np. czesanie). Jeśli weszliśmy w posiadanie szczeniaka, u którego widoczna jest skołtuniona sierść i problemy skórne, nie powinniśmy pod żadnym pozorem podejmować jakichkolwiek działań na własną rękę. W takiej sytuacji w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić się do weterynarza.

W momencie kiedy pies nieco podrośnie i czuje się pewnie w nowym domu (szacowany czas to 8-12 tygodni od narodzin psa), można rozpocząć przygotowania do pierwszej kąpieli czworonoga. Należy je rozpocząć od przyzwyczajania pieska do obecności w łazience. Ważne jest by poczuł się w niej pewnie i swobodnie, dlatego nagradzanie i chwalenie czworonoga po wejściu do tego pomieszczenia pozwoli mu kojarzyć wizyty w nim z miłymi doświadczeniami. Wraz z postępami możemy starać się nakierowywać pieska, tak aby zaczynał się kręcić coraz bliżej brodzika czy też wanny. Pamiętać należy, że nie można tego wykonywać na siłę. Jeśli zauważymy, że zwierzę zaczyna się niepokoić najlepiej zaniechać dalszych podejść i spróbować ponownie za jakiś czas, najlepiej następnego dnia.

Jeśli nasz pupil czuje się już swobodnie w pobliżu miejsca kąpieli, kolejnym etapem jest próba wprowadzenia go do pustego brodzika lub wanny. Na tym etapie warto również wspomnieć o zadbaniu o stabilne podłoże w postaci np. gumowej maty, które będzie zapobiegać poślizgnięciu się pieska. Podobnie jak w przypadku poprzedniej fazy, nie należy wywierać presji na piesku. Nie zapominajmy również o nagradzaniu smakołykami i chwaleniu podopiecznego. Kiedy szczeniak oswoi się z przebywaniem wewnątrz brodzika, można próbować delikatnie odkręcać wodę. Należy pamiętać, aby miała ona odpowiednią temperaturę - nie może być ani za ciepła, ani za zimna. Jeśli piesek robi się nerwowy można odwrócić jego uwagę smakołykami i delikatnie zacząć moczyć jego łapki. Po kilku takich treningach jeśli widzimy, że nasz pupil nie stresuje się kontaktem z wodą, możemy uznać, że jest gotowy do kąpieli.

Jak kąpać szczeniaka?

Przed kąpielą należy zaopatrzyć się w odpowiedni szampon. W ofercie naszego sklepu można znaleźć specjalne szampony dla szczeniąt stworzone z myślą o ich delikatnej skórze i sierści. Z wszelkimi odżywkami, które mają zapewnić łatwiejsze rozczesywanie sierści najlepiej zaczekać do czasu aż piesek podrośnie. Wybierając miejsce i porę kąpieli trzeba mieć na uwadze, że organizm młodego psa jest bardziej narażony na przeziębienia niż ma to miejsce w przypadku dorosłego psa. Dlatego też do kąpieli najlepiej przystąpić wieczorową porą po ostatnim wyprowadzeniu psa na zewnątrz, w ciepłym pomieszczeniu pozbawionym przeciągów. W trakcie kąpieli należy zachować delikatność. Szczególną uwagę należy zwrócić na ochronę oczu i uszu psa przed dostaniem się do nich piany.

Jak często kąpać szczeniaka?

Na pytanie, co ile kapać szczeniaka można znaleźć w sieci wiele różnych opinii. Jednakże bazując na wiedzy specjalistów można przyjąć, że zarówno dorosłe psy, jak i szczeniaki, powinny być kapane tylko w razie wyjątkowej potrzeby. Przykładowo jeśli sierść czworonoga została zabrudzona błotem w trakcie spaceru, jak najbardziej można go wykapać. Jednakże kiedy nie ma ku temu wyraźnych przesłanek dla dobra psa lepiej odpuścić kąpiel. Zbyt częste kąpiele usuwają ze skóry psa naturalną wydzielinę odpowiedzialną za odpowiednie nawilżenie i odżywienie zarówno skóry, jak i sierści. W konsekwencji może to doprowadzić do wysuszenia, czego następstwem są liczne choroby skóry.

pixel