Darmowa dostawa od 150,00 zł

Kamień nazębny u psa — jak usunąć kamień z zębów u psa

2024-06-01
Kamień nazębny u psa — jak usunąć kamień z zębów u psa

Kamień nazębny u psa to powszechny problem, który może prowadzić do poważniejszych schorzeń jamy ustnej, takich jak zapalenie dziąseł, parodontoza czy utrata zębów. Jak usunąć kamień z zębów u psa? Jeśli kamień nazębny jest już widoczny, konieczna może być profesjonalna wizyta u weterynarza, który mechanicznie usunie nagromadzony kamień za pomocą specjalnych narzędzi, często przy użyciu ultradźwięków. Naszym zdaniem, najlepszym sposobem jest zapobieganie i regularna higiena jamy ustnej! 

Istnieje wiele produktów, które mogą pomóc w zapobieganiu odkładania się kamienia nazębnego. Gryzaki dentystyczne, specjalne karmy i przysmaki przeznaczone do dbania o higienę jamy ustnej, mogą mechanicznie usuwać płytkę nazębną i masować dziąsła, co ogranicza tworzenie się kamienia.

Weterynarz może również doradzić, jak usunąć kamień z zębów psa w domu i jakie produkty będą najbardziej skuteczne. Wprowadzenie odpowiednich nawyków higienicznych od wczesnych lat życia psa pomoże w utrzymaniu zdrowych zębów i dziąseł, co przyczyni się do ogólnego zdrowia i dobrego samopoczucia zwierzęcia.

Co to jest kamień nazębny u psa i jak powstaje?

Kamień nazębny u psa to twarda, żółtawo-brązowa warstwa, która tworzy się na powierzchni zębów psa w wyniku mineralizacji płytki nazębnej. Płytka nazębna to miękki nalot składający się z resztek pokarmowych, bakterii i śliny, który łatwo przylega do zębów psa. 

Jeśli płytka nazębna nie jest regularnie usuwana poprzez szczotkowanie, mineralizuje się, tworząc kamień na zębach u psa. Proces ten może rozpocząć się już po kilku dniach od powstania, a kamień nazębny staje się trudny do usunięcia bez profesjonalnej pomocy weterynaryjnej. To zaś może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak zapalenie dziąseł, parodontoza i utrata zębów, a także infekcje, które mogą wpływać na organy wewnętrzne.

Powstawaniu kamienia nazębnego sprzyja dieta bogata w miękką karmę, która łatwiej przylega do zębów. Regularne spożywanie suchych karm oraz specjalnych przysmaków dentystycznych może pomóc w mechanicznym usuwaniu płytki nazębnej, zmniejszając ryzyko powstawania kamienia. 

Ponadto brak odpowiedniej higieny jamy ustnej, takiej jak regularne mycie zębów psa, przyczynia się do gromadzenia się płytki nazębnej i kamienia. Aby zapobiec problemom z tym związanych, ważne jest, żeby zęby psa były regularnie szczotkowane specjalnie przeznaczoną pastą do zębów oraz okresowo badane u weterynarza. Raz na jakiś czas warto przeprowadzić profesjonalne czyszczenie zębów i poradzić się specjalisty, jak najlepiej dbać o higienę jamy ustnej naszego psa.

Jakie są objawy kamienia nazębnego u psów?

Objawy kamienia nazębnego u psów mogą być zróżnicowane, ale najczęściej zauważalne są zmiany w wyglądzie zębów i dziąseł. Jednym z pierwszych znaków jest żółtawy lub brązowy osad, który z czasem może ciemnieć, tworząc twardy, czarny osad na zębach. Dziąsła mogą stać się zaczerwienione, opuchnięte i łatwo krwawić, co jest objawem zapalenia dziąseł. 

Z czasem psy mogą wykazywać trudności w jedzeniu, unikając twardych pokarmów (będą odczuwać ból podczas żucia). Halitoza, czyli nieprzyjemny zapach z pyska, jest również częstym objawem związanym z obecnością kamienia nazębnego i infekcjami bakteryjnymi.

Dlaczego kamień nazębny jest niebezpieczny dla zdrowia psa?

Kamień nazębny u psa jest niebezpieczny dla zdrowia, ponieważ może prowadzić do szeregu poważnych problemów stomatologicznych i ogólnoustrojowych. Jednym z pierwszych skutków nagromadzenia kamienia jest zapalenie dziąseł u psa, które objawia się zaczerwienieniem, obrzękiem i krwawieniem dziąseł. Jeśli nie zostanie odpowiednio leczone, zapalenie dziąseł może przejść w parodontozę, która niszczy tkanki podtrzymujące zęby, prowadząc do ich chwiania się i ostatecznie utraty. Parodontoza może również powodować ropnie i przetoki w jamie ustnej, co wywołuje silny ból i dyskomfort dla psa.

W zaawansowanych przypadkach kamień może prowadzić do poważniejszych problemów zdrowotnych, takich jak infekcje bakteryjne — wynikające z zaniedbanej higieny jamy ustnej, mogą przedostać się do krwiobiegu, prowadząc do powikłań w innych narządach, takich jak serce, wątroba czy nerki. 

Psy z kamieniem nazębnym mogą również przejawiać zmiany w zachowaniu, stając się bardziej drażliwe lub mniej aktywne z powodu dyskomfortu i bólu w jamie ustnej. 

Jak zapobiegać powstawaniu kamienia nazębnego u psa?

Zapobieganie powstawaniu kamienia nazębnego u psa wymaga regularnej higieny jamy ustnej i odpowiednich nawyków żywieniowych. Jednym z najskuteczniejszych sposobów jest codzienne szczotkowanie zębów psa specjalną pastą do zębów przeznaczoną dla zwierząt. Pasty te są bezpieczne do połknięcia i często mają atrakcyjny dla psów smak, co ułatwia codzienną pielęgnację. 

Używanie szczoteczki do zębów z miękkimi włosiami pomoże w delikatnym usuwaniu płytki nazębnej bez podrażniania dziąseł. Dodatkowo regularne kontrole u weterynarza są kluczowe, aby wcześnie wykryć i leczyć problemy związane z zębami i dziąsłami, zanim przekształcą się w poważniejsze schorzenia.

Warto również zwrócić uwagę na dietę psa, aby zmniejszyć ryzyko powstawania kamienia nazębnego. Podawanie suchej karmy, zamiast mokrej, pomaga mechanicznie usuwać płytkę nazębną podczas żucia. Specjalne przysmaki dentystyczne i gryzaki zaprojektowane do czyszczenia zębów mogą również skutecznie wspierać zdrowie jamy ustnej. Niektóre z tych przysmaków zawierają enzymy, które pomagają rozkładać płytkę nazębną i zapobiegają jej mineralizacji w kamień. 

Oprócz tego, regularne podawanie świeżej wody i unikanie karmienia psa resztkami ludzkiego jedzenia może również przyczynić się do lepszego stanu zdrowia jego zębów i dziąseł. 

Najlepsze produkty do pielęgnacji zębów psa

Najlepsze produkty do pielęgnacji zębów psa obejmują różnorodne narzędzia i preparaty, które wspierają higienę jamy ustnej i zapobiegają powstawaniu kamienia nazębnego. Szczoteczki do zębów dla psów, które są specjalnie zaprojektowane z miękkimi włosiami, pozwalają na skuteczne i delikatne czyszczenie zębów u psa. W połączeniu ze specjalnymi pastami do zębów dla zwierząt, które mają smak akceptowany przez psy, stanowią podstawę codziennej higieny jamy ustnej. Pasty te często zawierają enzymy, które pomagają rozkładać płytkę nazębną i zapobiegają jej przekształceniu w kamień nazębny. 

Oprócz tradycyjnych szczoteczek i past, na rynku dostępne są także inne produkty wspomagające czyszczenie zębów u psa. Gryzaki dentystyczne i specjalne przysmaki dentystyczne są doskonałym uzupełnieniem codziennej pielęgnacji. Gryzaki te są zaprojektowane tak, aby mechanicznie usuwać płytkę nazębną podczas żucia, a jednocześnie dostarczają psu przyjemności z gryzienia. Przysmaki dentystyczne często zawierają dodatkowe składniki, takie jak chlorofil, który pomaga w odświeżeniu oddechu, oraz enzymy wspomagające zdrowie jamy ustnej. 

Istnieją także płyny do płukania jamy ustnej dla psów, które można dodać do wody pitnej. Pomagają one w utrzymaniu świeżego oddechu i zdrowych dziąseł. Regularne stosowanie tych produktów, w połączeniu z kontrolami weterynaryjnymi, zapewni kompleksową ochronę przed problemami z zębami i dziąsłami u psa.

Jak usuwać kamień nazębny u psa w domu?

Usuwanie kamienia nazębnego u psa w domu może być wyzwaniem. Teoretycznie istnieją domowe sposoby, które mogą pomóc w utrzymaniu higieny jamy ustnej i zapobieganiu dalszemu nagromadzeniu się kamienia. 

Jak usunąć kamień nazębny skutecznie? Regularne szczotkowanie zębów psa specjalną pastą do zębów dla zwierząt to podstawowy krok. Użyj szczoteczki z miękkimi włosiami lub specjalnego nakładka na palec, która umożliwia dokładne czyszczenie trudno dostępnych miejsc. Ważne jest, aby wprowadzić ten nawyk od młodego wieku psa, aby przyzwyczaił się do regularnej higieny jamy ustnej. 

Domowe sposoby na usuwanie kamienia nazębnego obejmują również stosowanie naturalnych produktów, takich jak kokosowy olej, który ma właściwości przeciwbakteryjne i może być stosowany do delikatnego masażu dziąseł i zębów psa. Możesz również spróbować przygotować domowy roztwór z sody oczyszczonej i wody, który może pomóc w usunięciu powierzchniowego osadu. Nałóż niewielką ilość na szczoteczkę do zębów i delikatnie czyść zęby psa. 

Ważne jest, aby te domowe metody stosować ostrożnie, aby nie podrażnić dziąseł psa. W przypadku zaawansowanego kamienia nazębnego lub jeśli domowe sposoby nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, konieczna może być wizyta u weterynarza, który profesjonalnie usunie nagromadzony kamień za pomocą odpowiednich narzędzi i technik. 

Profesjonalne czyszczenie zębów psa – kiedy jest konieczne?

Profesjonalne czyszczenie zębów z kamienia u psa jest konieczne, gdy domowe metody higieny jamy ustnej przestają być skuteczne i kamień nazębny zaczyna się gromadzić w stopniu zagrażającym zdrowiu zwierzęcia. Jeśli zauważysz, że zęby psa pokrywa twardy, żółtawy lub brązowy osad, a dziąsła są zaczerwienione, opuchnięte lub krwawiące, to znak, że potrzebne jest profesjonalne odkamienianie zębów. Halitoza, czyli nieprzyjemny zapach z pyska, również często wskazuje na obecność kamienia i rozwój bakterii. Weterynarz przeprowadzi dokładne czyszczenie zębów z kamienia, zazwyczaj pod znieczuleniem, aby usunąć nagromadzony osad i zapewnić psu komfort podczas zabiegu.

Profesjonalne odkamienianie zębów jest szczególnie ważne dla psów starszych oraz ras podatnych na problemy stomatologiczne. Weterynarz nie tylko usunie kamień, ale również oceni stan zdrowia jamy ustnej, sprawdzając zęby i dziąsła pod kątem innych potencjalnych problemów, takich jak uszkodzenia zębów, infekcje czy parodontoza. 

Jak pozbyć się kamienia na zębach psa na stałe? Najlepszą strategią jest łączenie profesjonalnych zabiegów z regularną, codzienną higieną jamy ustnej w domu, co pozwoli na utrzymanie zdrowych zębów i dziąseł przez całe życie psa.

pixel