Darmowa dostawa od 150,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jakie szelki dla psa wybrać? Praktyczny przewodnik

2024-06-09
Jakie szelki dla psa wybrać? Praktyczny przewodnik

Szelki kontra obroże — dlaczego warto wybrać szelki dla psa?

Obroże i szelki to dwa podstawowe rodzaje akcesoriów używanych do prowadzenia psa na smyczy. Obroże są tradycyjnym wyborem, ale szelki dla psów zyskują na popularności ze względu na swoje liczne zalety.

Przede wszystkim, szelki dla psów rozkładają nacisk równomiernie na klatkę piersiową i plecy, zamiast koncentrować go na szyi, co jest szczególnie ważne dla psów, które mają tendencję do ciągnięcia. Dzięki temu szelki zmniejszają ryzyko urazów szyi i krtani, które mogą wystąpić podczas gwałtownego szarpnięcia smyczą, gdy używamy obroży.

Szelki gwarantują też większą stabilność i skuteczniej zapobiegają wyswobodzeniu się psa, co jest szczególnie istotne w przypadku psów energicznych i silnych. Obroże i szelki mają swoje miejsce w arsenale właściciela czworonogów, ale dla wielu osób to szelki dla psa będą najlepsze. Dodatkowo, szelki dla małego psa są wyjątkowo polecane, ponieważ małe psy są bardziej narażone na urazy szyi spowodowane szarpaniem.

Szelki są także bardziej komfortowe dla samych zwierząt. Wiele modeli jest wyposażonych w wyściełane elementy, które zapobiegają otarciom i podrażnieniom skóry. Kiedy wybierasz najlepsze szelki dla psa, zwróć uwagę na materiały, z jakich są wykonane oraz na regulację, która pozwala na dopasowanie do indywidualnych potrzeb pupila. Oczywiste jest, że szelki dla małego psa, jak i dla większych ras, powinny być dobrze dopasowane, aby zapewnić komfort i bezpieczeństwo podczas każdego spaceru.

Rodzaje szelek dla psów: które będą najlepsze dla Twojego pupila?

Wybierając jakie szelki dla psa będą najlepsze, warto zapoznać się z różnymi rodzajami dostępnych na rynku. Istnieje kilka głównych typów szelek, z których każdy ma swoje specyficzne zastosowania i zalety.

Najpopularniejsze to szelki guard, puszorki, szelki bezuciskowe oraz szelki taktyczne dla psa. Każdy z tych rodzajów ma swoje unikalne cechy, które mogą odpowiadać różnym potrzebom psa i jego właściciela.

Szelki guard są jednymi z najbezpieczniejszych szelek dla psa, idealne dla psów, które ciągną na smyczy. Dzięki swojej konstrukcji równomiernie rozkładają nacisk, co minimalizuje ryzyko urazów.

Szelki dla szczeniaka powinny być lekkie i łatwe do zakładania, dlatego puszorek, czyli rodzaj uprzęży, którą nakłada się na łopatki zwierzęcia, może być idealnym wyborem dla młodszych psów. Ten typ szelek jest również wygodny dla małych psów, gdyż jest lekki i nie ogranicza ruchów.

Szelki taktyczne dla psa są przeznaczone dla psów pracujących, takich jak psy policyjne czy ratownicze. Wykonane z wytrzymałych materiałów, oferują dodatkowe kieszenie i miejsca na przypięcie akcesoriów.

Z kolei szelki bezuciskowe dla małego psa są zaprojektowane z myślą o komforcie, eliminując punkty nacisku i zapewniając swobodę ruchu.

Szelki do prowadzenia psa na smyczy bez obroży, niezależnie od rodzaju, są idealne dla psów o wrażliwych szyjach. Różne rodzaje szelek dla psa pozwalają na dopasowanie idealnego modelu do potrzeb każdego pupila, zapewniając komfort i bezpieczeństwo podczas spacerów.

Jak zmierzyć psa do szelek i dopasować je do rozmiaru oraz budowy psa?

Aby odpowiednio dopasować szelki dla szczeniaka lub dorosłego psa, konieczne jest dokładne zmierzenie zwierzęcia. Prawidłowe pomiary zapewnią dobranie idealnego modelu, a w rezultacie komfort i bezpieczeństwo podczas spacerów.

Jak zmierzyć psa do szelek? Zacznij od pomiaru obwodu klatki piersiowej – to najważniejszy wymiar. Mierzymy najszerszą część klatki piersiowej, zaraz za przednimi łapami. Kolejnym krokiem jest pomiar obwodu szyi, ale nie jak przy obroży – mierzymy bardziej na poziomie „ramion”, gdzie szelki będą się opierać. Upewnij się, że pomiary są dokładne, aby szelki idealnie pasowały do budowy psa.

Podczas mierzenia, warto mieć na uwadze, że różne szelki dla psów mogą mieć różne konstrukcje i wymagać dodatkowych pomiarów. Na przykład, niektóre szelki dla szczeniaka mogą mieć paski, które przebiegają wzdłuż pleców i brzucha, dlatego pomiar długości od podstawy szyi do podstawy ogona może być również przydatny. Szelki powinny być dobrze dopasowane, ale nie za ciasne – między szelkami a ciałem psa powinno zmieścić się dwa palce.

Dopasowanie szelek do budowy psa jest kluczowe dla komfortu podczas spacerów. Obroże i szelki muszą być dostosowane do indywidualnej anatomii psa, aby uniknąć obtarć i dyskomfortu.

Po założeniu szelek upewnij się, że nie przesuwają się one na boki i nie uciskają psa. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać dopasowanie, zwłaszcza w przypadku szczeniaków, które szybko rosną. Wybierając szelki dla szczeniaka, warto zainwestować w modele z regulacją, które można łatwo dostosować do zmieniającej się budowy zwierzaka. Dzięki temu każdy spacer będzie dla Twojego pupila przyjemnością.

Jak prawidłowo zakładać szelki na psa?

Jak założyć szelki psu? Proces zakładania szelek może się różnić w zależności od ich rodzaju. Najpierw upewnij się, że masz odpowiednio dopasowane szelki dla psów. Rozłóż szelki na płaskiej powierzchni i zidentyfikuj przód, tył oraz paski, które przechodzą przez klatkę piersiową i brzuch.

Następnie poprowadź głowę psa przez otwór przeznaczony na szyję, upewniając się, że szelki leżą płasko i nie są skręcone. Jeśli masz do czynienia z szelkami typu guard, upewnij się, że przedni pasek znajduje się na klatce piersiowej, a tylne paski układają się równomiernie wzdłuż boków psa. Sprawdź, czy wszystkie klamry są prawidłowo zapięte i zabezpieczone.

Kiedy już wiesz, jak założyć szelki psu, zwróć uwagę na regulację pasków. Szelki dla psów powinny być dobrze dopasowane, ale nie za ciasne – pomiędzy paskami a ciałem psa powinny zmieścić się dwa palce. Regulacja szelek jest kluczowa, aby zapewnić komfort i bezpieczeństwo podczas spaceru. Regularne sprawdzanie dopasowania szelek jest szczególnie ważne w przypadku szczeniaków, które rosną i zmieniają się bardzo szybko.

Na koniec, po założeniu szelek, przypnij smycz i wykonaj kilka próbnych kroków, aby upewnić się, że wszystko jest na swoim miejscu. Obroże i szelki muszą współpracować, aby zapewnić psu pełną swobodę ruchu. Pamiętaj, że poprawne zakładanie szelek to podstawa każdego bezpiecznego spaceru. Dzięki temu zarówno Ty, jak i Twój pies będziecie mogli cieszyć się wspólnym czasem na świeżym powietrzu.

pixel