Darmowa dostawa od 150,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jakie są rasy chomików? Które warto wybrać?

2023-03-25
Jakie są rasy chomików? Które warto wybrać?

Warto zaznajomić się ze szczegółami dotyczącymi hodowli poszczególnych ras, by wybrać nie tylko tą, która nam najbardziej odpowiada, ale też taką, której jesteśmy w stanie zapewnić jak najlepsze warunki życia. W celu ułatwienia wyboru przyszłym posiadaczom tych sympatycznych gryzoni, przybliżymy szczegóły dotyczące najpopularniejszych ras chomików.

Chomik syryjski

Jedna z najpopularniejszych ras spotykanych w domach. Ten wywodzący się z Azji Mniejszej gryzoń charakteryzuje się dość sporymi rozmiarami w porównaniu do przedstawicieli innych ras chomików. Dorosły osobnik dorasta do 15 – 18 cm, a jego waga oscyluje w granicach 100 – 250 gramów. „Syryjczyki” hodowane w niewoli mogą występować w bardzo wielu umaszczeniach. Może być ono białe, kremowe, cynamonowe, brązowe, szare, a nawet czarne. Oprócz tego ich sierść może być krótka, długa, kręcona lub falująca. Z uwagi na swoje rozmiary, chomik syryjski wymaga dość dużego lokum. Podstawa klatki dla chomika nie może być mniejsza niż 80 x 40 cm. Z uwagi na swój rozmiar, gryzonie tej rasy mogą budzić pewne obawy związane z ich hodowlą – nic bardziej mylnego! Chomiki syryjskie cechują się bardzo spokojnym usposobieniem, ich oswojenie również nie powinno stanowić większego problemu. Po oswojeniu się z nowym otoczeniem potrafią same inicjować interakcję z człowiekiem oraz nawiązywać więź z właścicielem. Z uwagi na swoje usposobienie i na to, że dzięki swoim rozmiarom nie są aż tak delikatne jak ich mniejsi kuzyni, polecane są dla mniejszych dzieci, które pragną rozpocząć swoją przygodę z domowym zwierzątkiem. Chomiki syryjskie dożywają w niewoli do 4 lat.

Chomik dżungarski

Kolejna popularna rasa chomika, spotykana w domach równie często, co jej azjatycki kuzyn. Chomik dżungarski jest jednak znacznie mniejszy. Dorosły gryzoń osiąga do 11 cm, natomiast ciężar ciała wynosi 30 – 55 gramów. Gryzonie te nie występują w tak wielu odmianach barwnych, co ich więksi kuzyni. Ich umaszczenie może być szare lub czarne z ciemną pręgą biegnącą wzdłuż grzbietu. Minimalne wymiary klatki, w którą musimy się zaopatrzyć decydując się na chomika dżungarskiego, to 60 x 40 cm. Gryzonie te są bardzo ruchliwe i żywiołowe, potrafią też być terytorialne. Ich oswojenie nie powinno przysporzyć większego problemu, choć może nie być takie proste, jak w przypadku ich większych krewnych. Gryzonie te są też dość płochliwe i nie garną się do ludzi, tak jak chomiki syryjskie. Chomiki dżungarskie żyją od 1,5 roku do 3 lat.

Chomik Roborowskiego

Najmniejszy ze spotykanych w hodowlach chomików. Gryzonie te dorastają zaledwie do 4 cm długości. Chomiki Roborowskiego występują w jednolitym, złocistym umaszczeniu z białym podbrzuszem. Wymiary klatki, którą musimy zapewnić temu niewielkiemu gryzoniowi są podobne jak w przypadku chomika dżungarskiego, a więc 60 x 40 cm. W świecie chomików można dostrzec regułę, że im mniejszy jest gryzoń, tym jego temperament jest ostrzejszy. Nie inaczej jest w przypadku opisywanego chomika Roborowskiego. Ten malec należy do najbardziej ruchliwych i energicznych gatunków chomików. Powszechny u tego gatunku jest terytorializm oraz niechęć przed braniem na ręce. Z uwagi na niewielkie rozmiary, ruchliwość i temperament, gryzonie te nie są polecane dla małych dzieci. Chomiki Roborowskiego żyją od 2 do 3 lat.

Chomik chiński

Gatunek co prawda nie jest tak popularny jak wcześniej wymienione, niemniej jednak również zasługuje na uwagę. Jest największym przedstawicielem rodziny chomików karłowatych, do której oprócz niego zalicza się m.in. chomiki dżungarskie i Roborowskiego. Dorasta nawet do 12 centymetrów. Jego budowa jest nieco smuklejsza niż innych gatunków, natomiast najbardziej charakterystyczną cechą jest długi (w porównaniu oczywiście do innych gatunków chomików) nieowłosiony ogon. Cechuje się brązowym umaszczeniem z czarną, biegnącą przez cały grzbiet pręgą. Gatunek ten wyjątkowo lubi się wspinać, dlatego przy wyborze rodzaju lokum dobrze zdecydować się na klatkę. Jej wymiary nie mogą być mniejsze niż 60 x 40 cm. Chomiki te podobnie jak inne karłowate gatunki nie są najłatwiejsze w oswojeniu, ponadto z uwagi na swoją smukłą budowę są dość delikatne, nie są więc polecane jako zwierzątka dla dzieci. Chomiki chińskie dożywają nawet 4 lat.

Wybierając chomika warto dobrze się zastanowić nad naszymi oczekiwaniami dotyczącymi pupila. Jeśli chcemy kupić zwierzaka dla naszej pociechy lub zależy nam na interakcji ze zwierzęciem naszą uwagę należy skierować w kierunku chomika syryjskiego, ewentualnie dżungarskiego. Jeśli szukamy energicznego i ciekawego w obserwacji stworzenia, z którym interakcja nie jest dla nas ważna, warto zastanowić się nad chomikiem chińskim lub Roborowskiego. Trzeba mieć na uwadze, że bez względu na rasę, chomiki to samotnicy, którzy nie tolerują współlokatorów.

pixel