Darmowa dostawa od 150,00 zł

Jakie psy są najlepsze dla alergików?

2023-03-25
Jakie psy są najlepsze dla alergików?

Alergia na psa — przyczyny i objawy

Istotą alergii na psa jest nadwrażliwość układu immunologicznego na psie alergeny wziewne (unoszą się w powietrzu, osiadają na tapicerce, więc wystarczy być w pomieszczeniu, w którym przebywał czworonóg, aby jej objawy wystąpiły). Są to białka (m.in. Can f1), które pochodzą z wydalin i wydzielin gruczołów potowych i łojowych na skórze zwierzaka. Organizm człowieka traktuje je jak wroga, choć w rzeczywistości nie są niebezpieczne (to nieprawidłowa reakcja).

 

Nie wiadomo, co decyduje o rozwoju alergii na psa. Mogą to być czynniki genetyczne i środowiskowe. Wbrew powszechnej opinii sierść nie jest alergenem, ale może być nośnikiem wydzieliny, która przykleja się do martwych włosów i wysuszonych płatków skóry (w ten sposób futro i łupież mogą uczulać). Niektóre osoby są nadwrażliwe również na białka, które znajdują się w ślinie, łzach i moczu zwierząt.

 

Objawy alergii na psy mogą być łagodne lub silne. Wśród symptomów tej nadwrażliwości wymienia się napadowe kichanie i wyciek z nosa. Narząd węchu bywa zatkany przez wydzielinę, co powoduje osłabienie powonienia. Ponadto u alergika może wystąpić zaczerwienienie spojówek i łzawienie. Duszności, kaszel, świąd skóry to kolejne dolegliwości. Z alergią na sierść psa boryka się ok. 10% Polaków.

Polecane rasy psów dla alergików

Nie istnieje rasa psów, która w ogóle nie uczula człowieka. Jednak można wskazać czworonogi, które robią to w mniejszym stopniu. Wyróżniają się tym, że mają włosy (przypominające włosy człowieka) lub sierść bez podszerstka (warstwy blisko skóry o funkcji izolacyjno-ochronnej). Tak zwane hipoalergiczne rasy psów cechują się też krótką sierścią, która skąpo wypada (więc gubią mniej martwego naskórka z alergenami). Alergik powinien również wziąć pod uwagę adopcję lub zakup zwierzęcia, które prawie się nie ślini.

 

Oto polecane rasy psów dla alergików:

 

 • Pudel. Ma bujną sierść, która nie uczula lub uczula w niewielkim stopniu. Jego naturalne włosie (lokowe lub sznurowe) wypada skąpo, zatem to idealny pies dla alergika. Właściciel pudla musi regularnie kąpać i czesać swojego pupila. Ta rasa wymaga strzyżenia średnio co 3 miesiące. Zbyt długa sierść może zmienić się w kołtuny, które trudno będzie rozczesać.

 

 • Yorkshire terrier. Ma piękne i delikatne włosy, które rosną na długość przez całe życie psa i prawie w ogóle nie wypadają (dlatego uczulają w niewielkim stopniu). Przedstawiciela tej rasy trzeba systematycznie strzyc, kąpać (co tydzień) i czesać (codziennie).

 

 • Maltańczyk. Ma jednowarstwową szatę, która składa się z włosa okrywowego. Nie posiada podszerstka. Włosy maltańczyka wypadają rzadko. Są proste, gęste i długie, w dotyku jedwabiste, a dla oka lśniące i śnieżnobiałe. Wymagają starannej pielęgnacji (kąpania, czesania, nakładania odżywek i specjalnych preparatów).

 

 • Shih tzu. Zamiast sierści ma włosy, które wypadają rzadko i w niewielkich ilościach. Nie posiada podszerstka. Występuje w umaszczeniu jednolitym i łaciatym. Jako przedstawiciel rasy długowłosej wymaga systematycznej pielęgnacji (m.in. strzyżenia co kilka miesięcy i codziennego szczotkowania, aby uniknąć kołtunów).

 

 • Bolończyk. Ma puszyste, sztywne i długie włosy, które jednocześnie są miękkie i miłe w dotyku. Wypadają tylko w niewielkim stopniu, więc nie powinien uczulać alergików. Co ciekawe, szata bolończyka zwykle przybiera śnieżny odcień bieli.

 

 • Labradoodle. Ta rasa psów dla alergików to hybryda. Powstała w latach 80. XX wieku ze skrzyżowania labradora retrievera z pudlem (obecnie są krzyżowane tylko między sobą) z myślą o alergikach, którzy pragnęli mieć psa przewodnika lub psa domowego. Labradoodle nie gubi sierści (rasa ma 3 typy futra: wełna, runo i włos; linieje tylko ostatni). Trzeba go czesać co kilka dni.

 

Inne polecane rasy psów dla alergików to m.in.:

 • Sznaucer,

 • Hawańczyk,

 • Bichon frise,

 • Bedlington terrier,

 • Basenji,

 • Samojed.

Najlepsze psy dla alergików

Obcowanie z psem rasy hipoalergicznej nie powinno skutkować pojawieniem się objawów zdiagnozowanej alergii (ewentualnie symptomy mogą mieć łagodny charakter). Na wszelki wypadek warto pozostawić zabiegi pielęgnacyjne czworonoga (kąpiel, wyczesywanie) innemu domownikowi lub specjaliście z salonu piękności dla zwierząt. Ponadto alergicy muszą pamiętać o regularnym odkurzaniu i wietrzeniu pomieszczeń, zmianie pościeli i nawilżaniu powietrza.

 

Osoby z nadwrażliwością na psie alergeny powinny wybierać zwierzęta z rodowodem, który gwarantuje spełnianie kryteriów danej rasy, z miejsca zarejestrowanego w Związku Kynologicznym w Polsce lub z fundacji (niektóre szukają domów dla rasowych czworonogów). Lepiej nie decydować się na zwierzaka z pseudohodowli, a w trakcie rozważań dotyczących wyboru płci czworonoga pamiętać, że to samce produkują więcej alergenu. Ponadto decyzję o posiadaniu psa warto poprzedzić konsultacją z lekarzem specjalistą.

pixel