Darmowa dostawa od 150,00 zł

Jakie legowisko dla psa wybrać? Na co zwrócić uwagę, kupując posłanie dla psa

2024-06-01
Jakie legowisko dla psa wybrać? Na co zwrócić uwagę, kupując posłanie dla psa

Wybór odpowiedniego legowiska dla psa jest kluczowy dla zapewnienia mu komfortu i zdrowia. Jakie legowisko dla psa wybrać? W tym tekście poruszymy wszystkie kluczowe kwestie takiego zakupu. Już na wstępie należy jednak wspomnieć o kilku podstawowych zasadach. 

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na rozmiar. Legowisko powinno być na tyle duże, aby pies mógł się na nim swobodnie rozciągnąć, jednocześnie czując się w nim bezpiecznie i przytulnie. Dla starszych lub mających problemy ze stawami warto rozważyć legowisko ortopedyczne dla psa.

Kupując posłanie dla psa, warto także zwrócić uwagę na jego umiejscowienie w domu i styl życia psa. Jeśli zwierze spędza dużo czasu na dworze, legowisko powinno być wodoodporne i łatwe do utrzymania w czystości. 

Z kolei legowisko dla psa do samochodu powinno być stabilne i wyposażone w antypoślizgowy spód, aby zapewnić bezpieczeństwo podczas jazdy. 

Pamiętaj również o preferencjach swojego psa – niektóre psy lubią miękkie, pluszowe legowiska, podczas gdy inne wolą twardsze i bardziej sztywne podłoża. Wybór odpowiedniego legowiska przyczyni się do lepszego snu i ogólnego samopoczucia twojego pupila.

Dlaczego wybór odpowiedniego legowiska dla psa jest taki ważny?

Wybór odpowiedniego legowiska dla psa jest niezwykle ważny, ponieważ wpływa na jego komfort, zdrowie i samopoczucie. Psy, podobnie jak ludzie, potrzebują wygodnego miejsca do odpoczynku, aby mogły się w pełni zregenerować. 

Średnio psy śpią od 12 do 14 godzin na dobę, a szczenięta, starsze psy oraz psy ras dużych mogą potrzebować jeszcze więcej snu. Dlatego legowisko dla psa powinno być dostosowane do jego potrzeb, zapewniając odpowiednie wsparcie dla stawów i kręgosłupa. Odpowiednie legowisko pomaga zapobiegać problemom zdrowotnym, takim jak bóle stawów czy odleżyny, zwłaszcza u starszych psów lub tych z problemami ortopedycznymi.

Nowoczesne legowisko dla psa może oferować dodatkowe funkcje, które jeszcze bardziej poprawiają komfort i zdrowie naszego pupila. Przykładem są legowiska ortopedyczne z pianką pamięciową, które dopasowują się do kształtu ciała psa, zapewniając optymalne wsparcie. 

Inne nowoczesne opcje to legowiska z funkcją chłodzenia, które pomagają utrzymać odpowiednią temperaturę ciała psa podczas gorących dni, oraz legowiska wodoodporne, idealne dla psów, które często przebywają na dworze. Wybierając odpowiednie legowisko, warto również zwrócić uwagę na łatwość czyszczenia, co zapewni higienę i świeżość na co dzień. Dobre legowisko to inwestycja w zdrowie i zadowolenie psa, zapewniając mu wygodne miejsce do odpoczynku i snu przez wiele lat.

Jak dobrać rozmiar legowiska do wielkości psa?

Dobór odpowiedniego rozmiaru legowiska jest kluczowy, aby zapewnić pupilowi komfort i właściwe wsparcie podczas odpoczynku. Legowisko dla dużego psa, takiego jak owczarek niemiecki, labrador czy bernardyn, powinno być wystarczająco duże, aby pies mógł się na nim swobodnie rozciągnąć i zmieniać pozycję. Warto zmierzyć psa od nosa do ogona, a następnie dodać kilka centymetrów, aby uzyskać odpowiedni rozmiar legowiska. Dla dużych ras psów zaleca się legowiska o długości przynajmniej 100-120 cm. Ważne jest również, aby legowisko było solidne i wykonane z trwałych materiałów, które wytrzymają większy ciężar i intensywniejsze użytkowanie.

Z kolei legowisko dla małego psa, takiego jak chihuahua, yorkshire terrier czy maltańczyk, powinno być proporcjonalnie mniejsze, ale równie wygodne. Małe rasy psów często preferują legowiska, które dają im poczucie bezpieczeństwa. W tym przypadku, legowisko o długości 60-80 cm może być wystarczające. Ważne jest, aby legowisko nie było zbyt duże, gdyż małe psy mogą czuć się zagubione i nieswojo w takim „nadmiernie przestronnym” miejscu. 

Przy wyborze legowiska warto również zwrócić uwagę na preferencje psa – niektóre rasy psów lubią legowiska z wysokimi bokami, które dają im dodatkowe wsparcie i poczucie ochrony. Niestety zazwyczaj jest tak, że przekonujemy się o tym dopiero po zakupie… 

Z czego powinno być zrobione legowisko dla psa?

Najlepsze legowiska są zazwyczaj zrobione z tkanin, które są odporne na zniszczenia i łatwe do prania, takich jak nylon, poliester czy mikrofibra. Te materiały są nie tylko trwałe, ale również hipoalergiczne, co jest ważne dla psów z wrażliwą skórą. Warto również zwrócić uwagę na legowiska z dodatkowymi warstwami wodoodpornymi, które chronią przed wilgocią i ułatwiają utrzymanie legowiska w czystości.

Podstawą dobrego legowiska jest jego konstrukcja. Powinna być solidna i stabilna, aby wytrzymać codzienne użytkowanie przez psa. Niektóre legowiska mają antypoślizgowy spód, co zapobiega przesuwaniu się po podłodze, zapewniając dodatkowe bezpieczeństwo. 

Dla psów, które lubią się zwijać w kłębek, legowiska z wysokimi bokami mogą być idealne, dając im poczucie bezpieczeństwa i ciepła. 

Jakie legowisko dla psa seniora? A jakie dla szczeniaka?

Wybór odpowiedniego legowiska dla psa seniora jest kluczowy, aby zapewnić mu komfort i wsparcie, którego potrzebuje w starszym wieku. Dla starszych psów najlepiej sprawdzą się legowiska ortopedyczne, które są wyposażone w piankę pamięciową lub warstwy specjalnych materiałów, dostosowujących się do kształtu ciała psa. Tego rodzaju legowiska pomagają w równomiernym rozłożeniu ciężaru, co zmniejsza nacisk na stawy i kości, zapewniając ulgę w bólu i dyskomforcie związanym z artretyzmem lub innymi podobnymi problemami. 

Ważne jest również, aby legowisko dla psa seniora miało niski próg wejścia, co ułatwia starszym psom, które mogą mieć problemy z mobilnością, wygodne wchodzenie i wychodzenie z legowiska. 

Z kolei legowisko dla szczeniaka powinno być miękkie, przytulne i wytrzymałe. Szczeniaki są bardzo aktywne i ciekawskie, często podgryzają i szarpią swoje otoczenie, dlatego legowisko musi być wykonane z trwałych materiałów, które wytrzymają te próby. Wybór legowiska z wyjmowanym pokrowcem, który można łatwo prać, jest również bardzo praktyczny, biorąc pod uwagę częste „wypadki” młodych psów. Dla szczeniaków warto również rozważyć legowiska z wysokimi bokami, które dają poczucie bezpieczeństwa i ciepła, co jest szczególnie ważne w pierwszych miesiącach życia, gdy szczeniak potrzebuje dużo snu i poczucia bliskości. 

Jak utrzymać legowisko psa w czystości?

Utrzymanie legowiska psa w czystości jest kluczowe dla jego zdrowia i komfortu. Regularne pranie pokrowca legowiska jest podstawą, dlatego warto wybierać legowiska z łatwo zdejmowanymi pokrowcami, które można prać w pralce. Zazwyczaj zaleca się pranie pokrowca co najmniej raz na dwa tygodnie, jednak w przypadku psów o długiej sierści lub tych, które często brudzą się podczas spacerów, może być konieczne częstsze pranie. Oprócz prania pokrowca warto regularnie odkurzać samo legowisko, aby usunąć sierść, kurz i inne zanieczyszczenia, które mogą gromadzić się na powierzchni i w szczelinach.

Aby zapobiec nadmiernemu brudzeniu legowiska, można również stosować kilka dodatkowych praktyk. Po każdym spacerze warto przetrzeć łapy psa wilgotną ściereczką, aby usunąć brud i błoto, zanim wróci do swojego legowiska. Regularne kąpiele psa również pomagają utrzymać legowisko w czystości, ponieważ czysty pies rzadziej brudzi swoje otoczenie. 

W przypadku starszych psów lub szczeniaków, które mogą mieć problemy z kontrolą pęcherza, warto rozważyć użycie wodoodpornych pokrowców lub dodatkowych mat ochronnych, które można łatwo wymieniać i prać. Dzięki tym praktykom, legowisko psa pozostanie czyste i higieniczne, co pozytywnie wpłynie na jego zdrowie i komfort.

pixel