Darmowa dostawa od 150,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jaki transporter dla kota? Pomagamy wybrać odpowiedni

2023-03-17
Jaki transporter dla kota? Pomagamy wybrać odpowiedni

Warto więc zadbać o to, by przebieg feralnego dnia był dla naszego kota przeżyciem jak najmniej stresującym. W tym pomoże dobór odpowiedniego transportera. O tym, jaki transporter najlepiej wybrać oraz jakimi kryteriami kierować się przy jego doborze, dowiecie się w dzisiejszym wpisie.

Transporter dla kota – jaka wielkość będzie optymalna?

Przy wyborze transportera należy mieć na uwadze wagę oraz wielkość kota. Wymiary sprzętu powinny umożliwiać kotu swobodne ruchy wewnątrz transportera. Produkt nie może być jednak zbyt duży, może to być niebezpieczne dla czworonoga w trakcie podróży. Transportery dla kotów dostępne na polskim rynku oznaczane są kolejno cyframi 1, 2 oraz 3. Produkty oznaczone numerem 1 będą optymalnym wyborem, jeśli waga naszego pupila oscyluje około 5-6 kg, jako przykład można podać dorosłego dachowca. Warto jednak zaznaczyć, że transporter ten jest dobrym rozwiązaniem, jeśli musimy przemieszczać się z nim pieszo lub nie posiadamy samochodu. Nadaje się na krótkie podróże. Jeśli jednak posiadamy samochód i czeka nas dłuższa podróż, z uwagi na wygodę kota warto zaopatrzyć się w transporter z numerem 2.

Transportery “dwójki” to produkty skierowane przede wszystkim do właścicieli kotów dużych ras, jak np. kot bengalski. Transportery te z uwagi na swój rozmiar nie nadają się do noszenia, sprawdzą się natomiast doskonale przy dłuższych podróżach samochodem.

Ostatni rozmiar transportera oznakowany jest cyfrą 3. Jest to duży transporter, używany przede wszystkim przez hodowców lub osoby posiadające kilka kotów, które podróżują razem.

Z czego powinien być wykonany dobry transporter dla kota?

Jeśli mowa o rodzaju materiału, to zdecydowany prym wiedzie tutaj plastik. Transporter wykonany z plastiku bardzo łatwo utrzymać w czystości, a z uwagi na sztywność konstrukcji jest też najbezpieczniejszy dla kota. Na rynku dostępne są również transportery wykonane z wikliny, które z uwagi na ich atrakcyjny wygląd są często wybierane. Niestety, produkt wykonany z wikliny zdecydowanie trudniej utrzymać w czystości, jest on także z reguły cięższy, co utrudnia jego noszenie. Z racji warunków w jakich transporter będzie używany nie warto oszczędzać na materiale z jakiego ma być wykonany. Transporter ze słabej jakości tworzyw może nie wytrzymać ciężaru kota i pęknąć lub po prostu otworzyć się podczas przenoszenia. Poza tym koty są urodzonymi uciekinierami, więc wątpliwej jakości zabezpieczenia w tanim transporterze nie stanowią dla nich żadnej przeszkody. Na temat sytuacji, w której kot żyjący całe życie w czterech ścianach właściciela nagle znajduje się w miejscu publicznym, pełnym hałasu i niebezpieczeństw, raczej nie trzeba się rozpisywać. Warto więc z myślą o dobru naszego pupila wybrać solidny, wysokiej jakości transporter.

Dodatkowe aspekty, na które warto zwrócić uwagę

  • Wentylacja - bardzo ważny aspekt, ponieważ koty pod wpływem stresu, z którym podróż w transporterze może się wiązać zaczynają oddychać w przyspieszony sposób. Warto więc zadbać o to, by kupowany przez nas produkt posiadał wydajny system wentylacji, który zapewni optymalny poziom cyrkulacji powietrza wewnątrz transportera.
  • Dostęp do wnętrza - koty wchodzące ochoczo do transportera z pewnością należą do mniejszości, a nawet jeśli to robią, może sie to zmienić w trakcie podróży. Dlatego rozważając, jaki transporter dla kota wybrać, należy zwrócić uwagę na łatwość dostępu do środka. Świetnie sprawują się produkty, które oprócz otworu z przodu, umożliwiają również dostęp do środka poprzez otwór umiejscowiony na górze transportera. Znacznie ułatwia to umiejscowienie kota w środku, jak i bezpieczne wyjęcie go zeń.
  • Wyścielenie wnętrza – kolejny element kluczowy dla bezpieczeństwa i samopoczucia kota. Podłoga wewnątrz transportera powinna być wyścielona materiałem, który zapewnia przyczepność, a także jest miękki i komfortowy. Ułatwi również posprzątanie transportera po ewentualnym przykrym incydencie. Na rynku dostępne są materace specjalnie przeznaczone do transporterów. Idealnie nada się również ulubiony kocyk kota z jego domowego legowiska. Znajomy zapach z pewnością pozwoli mu poczuć się bezpieczniej.

Słowem podsumowania, transporter dla kota wbrew pozorom powinien być jak najbardziej przemyślanym zakupem, ponieważ jego parametry ściśle wiążą się z bezpieczeństwem i komfortem naszego pupila. Na bezpieczeństwie nie warto oszczędzać, dlatego warto wydać trochę więcej, by oszczędzić naszemu kotu nieprzyjemnych sytuacji, które mogą się przytrafić przy transporcie.

pixel