Jaki filtr do akwarium? Dobór odpowiedniego urządzenia
Obecnie w sprzedaży możemy spotkać filtry akwariowe różnej wielkości i różnych typów, w związku z czym wybór odpowiedniego urządzenia dla początkującego entuzjasty akwarystyki może się okazać problematyczny. W dzisiejszym wpisie skupimy się na 3 różnych typach filtracji wody oraz 3 podstawowych typach filtrów. Jest to podstawowa wiedza, dzięki której każda osoba stojąca przed wyborem odpowiedniego sprzętu z pewnością dokona odpowiedniego wyboru.
Jaki filtr do akwarium? Typy filtracji
Przed zgłębieniem tematu dotyczącego aspektów technicznych poszczególnych typów filtrów, warto na początku przyjrzeć się rodzajom filtracji, które urządzenie może nam zaoferować.
Filtracja mechaniczna - polega na zatrzymywaniu zanieczyszczeń na znajdującym się wewnątrz filtra wkładzie wystepującym najczęściej w postaci gąbki lub efektywniejszej, wady filtracyjnej. Jest to powszechne i tanie rozwiązanie, wymaga jednak nieco więcej uwagi ze względu na konieczność regularnego czyszczenia i wymiany wkładów.
Filtracja biologiczna - najistotniejszy rodzaj filtracji. Pomaga usuwać z wody związki, które nie są widoczne dla ludzkiego oka, jednak dla mieszkańców akwarium bardzo ważne jest zachownie ich na odpowiednim poziomie. Są to m.in. amoniak, azotyny, fosforan.
Filtracja chemiczna - stosowana w wyjątkowych, kryzysowych sytuacjach, kiedy w wodzie znalazły sie różne nieporządane związki chemiczne takie jak np. metale ciężkie czy leki. Do filtracji chemicznej stosuje się zazwyczaj wkłady wykonane z zeolitu lub węgla aktywnego. Nie zaleca się stosowanie filtracji chemicznej jako ciągłego typu filtracji zbiornika. Z czasem wkłady filtracyjne zaczynają oddawać to co wchłonęły, co negatywnie wpłynie na parametry wody. Jeśli po około 3-4 tygodniach uznamy, że nasze akwarium nadal wymaga filtracji chemicznej, konieczna jest wymiana medium filtracyjnego na nowe.
Jaki filtr do akwarium? Typy filtrów
Rozróżniamy 3 podstawowe typy filtrów – wewnętrzne, kaskadowe oraz kubełkowe. Każdy z nich ma swoje wady i zalety. Poniżej postaramy się je pokrótce przedstawić.
Filtr wewnętrzny – najczęściej spotykany typ filtra w akwariach. Używa się go zazwyczaj do filtracji mechanicznej. Wśród jego zalet z pewnością można wymienić cenę, łatwość montażu oraz prostą obsługę. Filtr ten niestety ma też szereg wad, są nimi przede wszystkim zajmowanie miejsca wewnątrz akwarium, mało atrakcyjny wygląd, a także konieczność stosunkowo częstego w porównaniu do konkurencyjnych typów filtrów czyszczenia. Należy też pamiętać, że filtry te nie należą do najwydajnieszych i sprawdzą się jedynie w niewielkich akwariach do 60l, a także niewyższych niż 40 cm.
Filtr kaskadowy - zwany również filtrem przelewowym, jest pewnego rodzaju kompromisem pomiędzy filtrem wewnętrznym, a filtrem kubełkowym. Filtr ten znajduje się poza akwarium, pod taflą wody znajduje sie jedynie rurka, która pobiera wodę. Zassana woda przepływa przez poszczególne warstwy filtra, po czym zwracana jest do akwarium w formie “kaskady”. Filtry te są bardzo wydajne, z powodzeniem mogą być stosowane w akwariach, których pojemność wynosi nawet 200l. Spośród minusów tego typu filtra należy wymienić przede wszystkim dość wysoką cenę w porównaniu do filtrów wewnętrznych oraz dość głośną pracę.
Filtr kubełkowy – ostatni typ filtra, a zarazem najbardziej skomplikowany. Składa się ze szczelnie zamkniętego kubła znajdującego się poza akwarium. Wychodzą z niego dwa węże – jeden zasysa wodę do filtra, a drugi ją z niego odprowadza. Filtry te są bardzo pojemne, w kuble mogą znaleźć się zarówno wkłady do filtracji mechanicznej, jak i do biologicznej czy chemicznej. Cechują się również bardzo wysoką kulturą pracy w porównianiu z dwoma poprzednimi typami, nie wymagają też tak częstego czyszczenia. Pozwalają również na wiele udogodzeń, jak np. możliwość umieszczenia grzałki do wody wewnątrz. Kubełkowe filtry są bardzo wydajne, mogą być z powodzeniem stosowane w akwariach o pojemności sięgającej nawet 1000 litrów. Ich jedynymi minusami są dość skomplikowany montaż oraz wysoka cena.
Wybór filtra do akwarium
Podsumowując, przy wyborze filtra warto tak naprawdę zadać sobie pytanie jakiej wielkości zbiornik chcemy stworzyć. Jeśli ma być to akwarium do 60 litrów, ale nie chcemy wydawać zbyt wiele na sprzęt filtrujący, wtedy najlepszym wyborem będzie filtr wewnętrzny. Kiedy chcemy urządzić zbiornik, którego pojemność nie będzie przekraczać 200 litrów, zależy nam na większej wydajności niż w przypadku filtra wewnętrznego, a także nie chcemy niepotrzebnie tracić powierzchni wewnątrz akwarium – sięgniemy po filtr kaskadowy. Z kolei na filtr kubełkowy powinniśmy się zdecydować kiedy planujemy stworzyć zbiornik sporych rozmiarów lub po prostu cenimy sobie cichą pracę, bezobsługowość, a koszta nie grają dla nas roli.
W przypadku typu filtracji należy pamiętać, że podstawową metodą oczyszczania wody w każdym zbiorniku powinna być metoda biologiczna. Filtrowanie mechaniczne zaleca się stosować jedynie jako wspomaganie filtracji biologicznej.