Darmowa dostawa od 150,00 zł

Jaki drapak dla kota? Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

2023-03-25
Jaki drapak dla kota? Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Po pierwsze: drapiąc, kot ściera pazury, dzięki czemu pozbywa się starego naskórka. Po drugie: drapanie to idealna okazja dla kota na rozciąganie się, za sprawą czego zwierzę zapewnia sobie odpowiednią dawkę gimnastyki w ciągu dnia. Po trzecie: kot, obcując z drapakiem, zostawia na nim swój zapach, co daje mu poczucie komfortu.

Obecność drapaka leży również w interesie właściciela kota. Zwierzę w przypadku braku odpowiedniego sprzętu służącego do zaspokojenia swoich naturalnych potrzeb, bez problemu znajdzie do tego celu inny obiekt np. w postaci fotela, co z pewnością nie spodoba się żadnemu właścicielowi. W dzisiejszym wpisie doradzimy, jaki drapak dla kota wybrać, by pupil był w pełni usatysfakcjonowany.

Drapak dla kota - jaki wybrać?

Przy wyborze drapaka dla kota powinniśmy kierować się kilkoma istotnymi kryteriami. Pamiętajmy, że kluczowym z nich z całą pewnością nie jest wygląd. Drapak dla kota z uwagi na swoją charakterystykę, powinien być przede wszystkim bezpieczny dla zwierzęcia, dlatego musi być stabilny. Jego podstawa musi być ciężka, natomiast „pień” powinien być do niej przytwierdzony mocno i stabilnie. To ważne nie tylko ze względu na bezpieczeństwo kota, ale i na fakt, że kot nie będzie korzystał ze sprzętu, na którym będzie się czuł niepewnie.

Przy wyborze tego akcesorium trzeba wziąć pod uwagę to, ile zwierząt będzie z niego korzystać. Jeśli mamy w domu więcej niż jednego kota, drapak powinien być odpowiednio większy, aby każdy z czworonogów mógł na nim znaleźć przestrzeń dla siebie. Warto zaznaczyć, że drapak nigdy nie będzie za duży, może być co najwyżej za mały. Powierzchnia służąca do drapania powinna mieć długość odpowiadającą co najmniej długości ciała naszego pupila. Z kolei jej szerokość nieco większa niż masa ciała kota. Pozwoli mu to na wygodne ułożenie łap podczas drapania. Drapak to jednak nie tylko powierzchnia służąca do drapania - może się składać z domków, hamaków oraz przytwierdzonych akcesoriów służących do zabawy. W przypadku domków, półek i hamaków należy dostosować ich wielkość do rozmiarów naszego podopiecznego. W momencie kiedy jesteśmy właścicielami więcej niż jednego kota, nie możemy też dopuścić do sytuacji, w której np. na dwa koty będzie przypadał jeden domek.

Jak zachęcić kota do korzystania z drapaka?

Z pewnością wielu właścicieli stoi przed dylematem: jaki drapak dla kota wybrać, by jak najbardziej przypadł do gustu pupilowi? Co z kolei w sytuacji, w której wybór nie spotka się z aprobatą Waszego czworonożnego przyjaciela - z czego ta niechęć mogłaby wynikać? Na to pytanie niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Koty bywają bardzo kapryśne i niejednokrotnie preferują bardziej ławę znajdującą się w salonie niż najlepszy drapak. Ważne jednak, by nie nakłaniać na siłę kotów do korzystania z drapaka, bo może to przynieść efekt odwrotny do zamierzonego. Możemy próbować zachęcać kota do korzystania z przyrządu poprzez wabienie go jego ulubionymi przysmakami, kładąc je na półkach drapaka. Innym sposobem jest zostawianie na konstrukcji drapaka przedmiotów należących do kota, dzięki czemu zwierzę wyczuwając swój zapach, poczuje się bardziej komfortowo. Pomóc mogą również modele wyposażone w akcesoria do zabawy, jak np. zwisające przedmioty.

Kolejnym istotnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę, jest umiejscowienie przyrządu. Drapak powinien być postawiony w nieprzechodnim, zacisznym miejscu, za sprawą czego kot będzie mógł się na nim zrelaksować. Warto zaznaczyć, że nawet jeśli drapak przypadnie do gustu naszemu kotu, nie oznacza to, że kot nie wymaga już naszej uwagi. W sytuacji, kiedy pomimo korzystania przez zwierzę z drapaka dla kota nadal napotykamy obdrapane meble, zastanówmy się w pierwszej kolejności, czy nasz pupil nie robi tego z poczucia samotności i znudzenia. Warto więc każdego dnia poświęcać czas na zabawę z kotem, nawet jeśli ten czynnie korzysta z akcesorium.

Może się zdarzyć, że pomimo spędzania dużej ilości czasu z kotem, ten nadal będzie wykazywać zainteresowanie drapaniem nieprzeznaczonych do tego przedmiotów - wówczas warto takie zachowanie skonsultować z lekarzem. Często bowiem zdarza się, że uporczywe drapanie u kota może być objawem problemów zdrowotnych.

pixel