Darmowa dostawa od 150,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jaka smycz dla szczeniaka?

2023-03-17
Jaka smycz dla szczeniaka?

Jaka smycz dla szczeniaka – materiał

 

Smycz dla młodego psa jak i dla każdego innego niezależnie od wieku musi być przede wszystkim bezpieczna. Nie warto więc na niej oszczędzać. Przy kupnie smyczy trzeba zwrócić uwagę na jej elementy oraz jakość wykonania. Ważny jest również materiał. Jako pierwszą smycz dla małego psa poleca się produkty nylonowe oraz skórzane. Poniżej przedstawimy wady i zalety obu materiałów.

Smycz skórzana – jeżeli zależy nam na produkcie, który posłuży nam nieco dłużej, warto zdecydować się na smycz skórzaną. Jest droższym rozwiązaniem niż smycz nylonowa, do tego jak każdy skórzany produkt wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Jednakże należycie traktowana staje się odporna na wszelkie zabrudzenia, wodę czy też podgryzanie ze strony niesfornego malca.

Smycz nylonowa – kiedy przygarnęliśmy szczenię dużej rasy, z pewnością będzie szybko rosło. W takiej sytuacji nie warto inwestować w skórzaną smycz, która szybko może okazać się za słaba. W takim wypadku dobrze jest rozważyć zakup smyczy wykonanej z nylonu. Materiał ten jest mniej trwały niż skóra, za to sporo tańszy. Posiada również ogromną zaletę – brudną smycz można bez obaw wyprać w pralce.

Z uwagi na “szkoleniowy” charakter pierwszych spacerów ze szczeniakiem, nie zaleca się stosować rozwijanych smyczy, które mogą utrudniać zapanowanie nad rozbrykanym, młodym psem.
 

Jaka smycz dla szczeniaka – obroża czy szelki?

 

Nawet najlepsza smycz dla psa jest bezużyteczna kiedy brak odpowiedniej obroży na jednym z jej końców. Na sam początek należy odnieść się do jednego z odwiecznych sporów – obroża czy szelki? O ile w przypadku dorosłych psów kwestia pozostaje dość sporna, o tyle w przypadku szczeniąt wybór jest prosty – obroża. Dlaczego? Obroża daje zdecydowanie większą kontrolę nad tym co odbiera wszelkie bodźce z otoczenia odpowiedzialne za zachowanie psa – głową, a konkretniej oczyma nosem oraz uszami. Tak jak zostało już wspomniane, pierwsze spacery będą miały najprawdopodobniej formę bardziej zbliżoną do treningu aniżeli prawdziwego spaceru. Z tego powodu więc wymagają od nas większej kontroli nad psem, którą bez dwóch zdań uzyskamy przy zastosowaniu obroży.

Dylemat związany z wyborem szelek czy też obroży dla młodziaka mamy już za sobą, zgłębmy zatem teraz temat samych obroży.

Podobnie jak w przypadku smyczy, sugerujemy rozstrzygać wybór obroży dla psa pomiędzy tą wykonaną ze skóry, a nylonową. W związku z tym, że młody pies może szarpać podczas wyjść, należy zwrócić szczególną uwagę na odpowiednią jakość zapięcia obręczy. Niezalecane są obroże posiadające plastikowe zapięcia – tworzywa sztuczne pod wpływem przeciążeń mechanicznych z czasem stają się coraz słabsze. Poza tym, plastik jest wyjątkowo nieodporny na temperatury ujemne. Mając to na uwadze niezawodne będą obroże z tradycyjną metalową sprzączką, taką jak np. w paskach.
 

Jaka smycz dla szczeniaka – mamy już wszystko, co dalej?

 

Pierwsze spacery najrozsądniej rozpocząć najwcześniej dwa tygodnie po ostatnim z serii szczepień, którym na start poddawany jest każdy szczeniak. Należy pamiętać, że piesek przez jakiś czas może mieć obniżoną odporność po szczepieniu, dlatego pod żadnym pozorem nie może w trakcie spaceru mieć kontaktu z innymi zwierzętami czy też obwąchiwać psich odchodów. Miejsce, które wybierzemy na pierwszy spacer powinno być suche i czyste. W trakcie spaceru może się okazać, że musimy obdarzyć malca niemałą wyrozumiałością. Młodość ma swoje prawa. Sytuacja, w której nasz szczeniaczek nie będzie zainteresowany spacerowaniem przy nodze, natomiast wielką radość sprawiać będzie mu łapanie smyczy jest w zupełności normalna. Spacery powinny być krótkie, by nie męczyć na raz zbytnio czworonoga, ale częste. Oczywiście, nie możemy zapomnieć o nagradzaniu psa za wzorowe zachowanie.

Podsumowując, wybór smyczy zależy od tego, który materiał wyda się bardziej odpowiedni dla nas i naszego czworonoga. Podobnie jest w przypadku obroży. Jednakże zarówno w przypadku smyczy, jak i obroży należy pamiętać, że od tych kawałków materiału zależy bezpieczeństwo naszego psa. Nie należy więc na nich oszczędzać, a przy kupnie zwrócić szczególną uwagę na takie newralgiczne punkty jak zapięcie smyczy czy sprzączka w obroży. Z wyruszeniem na pierwsze spacery najlepiej wstrzymać się do dwóch tygodni po ostatnim z serii szczepień.

pixel