Darmowa dostawa od 150,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jaka kuweta dla kota?

2023-03-17
Jaka kuweta dla kota?

Wielkość kuwety

Dobór odpowiedniej wielkości pojemnika powinien opierać się na kryterium rozmiaru kota. Kot powinien mieć możliwość swobodnego obrócenia się wewnątrz kuwety - nie może być ona zatem krótsza niż długość samego zwierzęcia. Poza tym należy także pamiętać o progach pojemnika. W przypadku kociąt i starszych kotów powinny być one odpowiednio niższe, by wejście do środka nie sprawiało zwierzęciu trudności.

Kuweta dla kota. Otwarta czy zamknięta?

Kuwety, które możemy spotkać w sprzedaży, dzielą się na dwa podstawowe typy – otwarte oraz zamknięte. To która z kuwet będzie lepsza, jest kwestią dość sporną. Z pewnością każdy właściciel z wiadomych powodów będzie bardziej zadowolony jeśli w jego mieszkaniu stanie zbiornik zamknięty. W przypadku naszych kocich przyjaciół wybór nie jest jednak tak oczywisty.

Otwarty pojemnik z pewnością przypadnie większości kotów do gustu. Kot może z niego obserwować otoczenie, co daje mu poczucie bezpieczeństwa. Poza tym dostęp do kuwety otwartej jest o wiele prostszy z punktu widzenia kota. To właśnie od pojemników tego typu powinno się zaczynać naukę załatwiania przez kota swoich potrzeb w wyznaczonym miejscu. Nieoswojony z kuwetą kot, widząc otwarte naczynie ze żwirkiem z pewnością prędzej czy później zainteresuje się nim z uwagi na naturalny nawyk zakopywania odchodów występujący u tych zwierząt. Jeśli chodzi o nas - właścicieli - największym plusem otwartych kuwet jest łatwość ich czyszczenia oraz przenoszenia z uwagi na ich niewielką wagę. Minusy otwartych zbiorników to niestety zapach, który rozprzestrzenia się z tego rodzaju naczynia zdecydowanie intensywniej oraz możliwość rozsypywania żwirku wokół kuwety w przypadku kotów, które lubią kopać.

Na zamknięty pojemnik powinniśmy się zdecydować tylko w przypadku, kiedy nasz pupil opanował już sztukę załatwiania swoich potrzeb w otwartym zbiorniku. Przyzwyczajanie kota do zamkniętej kuwety powinniśmy zacząć od podmienienia dotychczas używanej na otwartą podstawę z zamkniętego pojemnika. Może się to wydać niezrozumiałe, ale nasz kot z pewnością zauważy różnicę. Kiedy przyzwyczai się już do podstawy nowego zbiornika, możemy próbować nakrywać go jego górną częścią ze zdemontowanymi drzwiczkami. W przypadku kiedy nasz kot zacznie unikać kuwety, musimy ponownie zdjąć jej górną część i dać mu jeszcze nieco czasu. Wówczas, gdy zwierzę przyzwyczai się do zamkniętego pojemnika, możemy spróbować zamontować drzwiczki. Jednak wiele kotów może mieć z nimi problemy. Z tego względu należy obserwować, jak nasz pupil reaguje na nie i w razie potrzeby ponownie je na jakiś czas lub na stałe zdemontować.

Największą zaletą zamykanych kuwet jest izolacja zapachu, w czym dodatkowo pomagają często znajdujące się w nich filtry. Innym plusem jest brak możliwości rozrzucania żwirku wokół pojemnika. Minusem z kolei takiego rozwiązania jest dłuższy proces adaptacyjny kota.

Kuweta przesiewowa

Kuweta przesiewowa to ciekawe rozwiązanie, które może nam oszczędzić pracy związanej z utrzymaniem zbiornika w czystości. Pojemniki tego typu posiadają specjalny system, który pozwala odsiać zanieczyszczony żwirek, który spada do oddzielnej komory znajdującej się na samym dole zbiornika. Należy jednak pamiętać, że gromadzone odchody nie mogą w kuwecie zalegać zbyt długo, może to bowiem sprzyjać rozwojowi bakterii i pasożytów.

Umiejscowienie kuwety dla kota

Kiedy już nabyliśmy odpowiedni zbiornik, powinniśmy go ustawić w ustronnym, mało uczęszczanym przez pozostałych domowników miejscu. Nie zaleca się stawiać kuwety w pobliżu żadnych urządzeń wydających głośne dźwięki. Kuweta dla kota nie może stać też w pobliżu misek. Po pierwsze, nie jest to wskazane ze względów higienicznych. Po drugie, koty mają w zwyczaju po posiłku oddalać się w ustronne miejsce w celu zaspokojenia swoich potrzeb fizjologicznych. Jeśli nasze zwierzę nie będzie miało takiej możliwości, ze względu na niewielką odległość dzielącą miejsce posiłku i zbiornik, może to zaowocować zmniejszonym apetytem zwierzęcia i zaprzestaniem korzystania z kuwety.

pixel