Darmowa dostawa od 150,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak zwalczyć pasożyty u kota?

2023-03-25
Jak zwalczyć pasożyty u kota?

Pasożyty u kota – rodzaje


Pasożyty wewnętrzne, zwane potocznie robakami żyją w układzie pokarmowym zwierzęcia. Są bardzo niebezpieczne dla zdrowia kota, wyniszczają organizm i wywołują choroby, np. anemię.

Weterynarze wymieniają kilka typowych pasożytów u kota. Rodzaje najczęściej spotykane to:

  • robaki płaskie, np. tasiemiec;

  • robaki obłe, np. glista kocia;

  • pierwotniaki, np. kokcydia.

Pasożyty wewnętrzne występują bardzo często u kociąt. Młode koty mogą się nimi zarazić jeszcze w łonie matki (zakażenie śródmaciczne) i w trakcie ssania mleka (zakażenie laktogenne). W przypadku kociąt trzeba bardzo szybko reagować. Silna inwazja robaków zagraża ich życiu.

U starszych kotów do zakażenia dochodzi zwykle drogą pokarmową. Stadia larwalne pasożytów mogą znajdować się w surowym mięsie lub w organizmach drobnych zwierząt, które padły ofiarą pupila, np. myszy i ptaków. Powodem zakażenia może być też wypicie skażonej wody i połknięcie zarażonej pchły. Często do zainfekowania pasożytami dochodzi w skupiskach zwierząt: schroniskach i hodowlach.

 

Objawy pasożytów u kota


Symptomy pasożytów u kota są niespecyficzne. Łatwo więc przeoczyć inwazję robaków. Zdarza się, że infekcja przebiega zupełnie bezobjawowo. Brak dolegliwości nie oznacza, że pupil jest w pełni zdrowy. W związku z tym niezwykle ważne jest okresowe badanie kału i regularne odrobaczanie zwierzaka.
  
Najczęstsze objawy pasożytów u kota to:

  • biegunka (w kocich odchodach można zauważyć krew i śluz; czasem zwierzę wydala z kałem człony tasiemca);

  • utrata apetytu, a co za tym idzie - spadek wagi;

  • wymioty (czasem w kocich wymiocinach widać dorosłe postacie glisty);

  • osowiałość;

  • przerzedzona, matowa sierść.

Zaobserwowałeś te objawy u swojego pupila? Być może właśnie zmaga się z inwazją pasożytów. Co teraz powinieneś zrobić?
 

Pasożyty u kota – diagnoza i leczenie


Zanim podasz kotu środek odrobaczający, oddaj jego kał do badania laboratoryjnego. Musisz zebrać próbki z trzech kolejnych dni (pasożyty są wydalane partiami, nie będą widoczne we wszystkich próbkach). Nie trzeba ich oczyszczać ze żwirku. Próbki przechowuj w lodówce do momentu oddania do gabinetu. Na podstawie wyniku weterynarz stwierdzi, czy doszło do zakażenia jednym, czy kilkoma rodzajami pasożytów u kota. Następnie dobierze lek, który skutecznie i szybko je zwalczy (jedno- lub wieloskładnikowy).
 
Prekursor profilaktyki, Hipokrates mówił 2400 lat temu: “lepiej zapobiegać, niż leczyć”. Te słowa są aktualne także dziś w kontekście pasożytów u kota. Żeby uniknąć zainfekowania robakami, regularnie odrobaczaj pupila. Nawet jeśli zwierzę nie zdradza objawów zakażenia. Częstotliwość odrobaczania zależy od jego stylu życia.
  
Jeśli masz kota wychodzącego i polującego, odrobaczaj go co 3 miesiące. W jego przypadku ryzyko inwazji pasożytów jest wysokie. Dlaczego? Nie wiesz, co i gdzie Twój pupil robi na zewnątrz. Może np. upolować zakażonego ptaka lub mysz. Poza domem kot porusza się bez ograniczeń, więc jest narażony na częsty kontakt z zarażonymi osobnikami i ich odchodami (zwierzęta lubią je obwąchiwać).
 
Jeżeli Twój pupil nie wychodzi z domu, także może paść ofiarą pasożytów. Ty, pozostali domownicy czy goście możecie przynieść pasożyty na butach. W przypadku zwierzaka niewychodzącego prawdopodobieństwo zarobaczenia jest niskie. Jednak nie wynosi zero, dlatego odrobaczaj go co pół roku.
 
Kocięta po ukończeniu 3. tygodnia życia trzeba odrobaczać co 2 tygodnie do momentu ich odsadzenia od matki. Potem należy to robić co miesiąc aż do 6. miesiąca życia. Pamiętaj też o odrobaczeniu małego kota tydzień przed szczepieniem. To ważne, ponieważ pasożyty wewnętrzne mogą osłabić skuteczność szczepionki.
  

Pasożyty u kota – preparaty odrobaczające


 Na rynku artykułów i akcesoriów dla kotów znajdziesz preparaty na robaki w postaci m.in.:

  • tabletek odrobaczających,

  • kropel na kark typu spot on.

W sklepie Tukan24.pl oferujemy tabletki odrobaczające Drontal. Wystarczy tylko raz podać preparat marki Bayer, aby skutecznie zwalczył nicienie i tasiemce w przewodzie pokarmowym zwierzęcia. Niektórym kotom trudno wetknąć tabletki bezpośrednio do pyszczka. Mogą je przetrzymywać nawet przez godzinę, a potem wypluć. Najłatwiej przemycisz je w kawałku mięsa lub innym kocim smakołyku. Tabletki możesz też rozgnieść i wymieszać z karmą. To dobry sposób na odrobaczenie kota z awersją do wymuszonego połykania.

 
Jeśli Twój kot nie zje pastylki ukrytej w karmie, wybierz środek odrobaczający w postaci kropel. Dawkę preparatu dopasuj do wagi pupila, np. z myślą o 5-kilogramowym zwierzaku kup 2 pipety Dronspot o pojemności 0,7 ml. Produkt marki Bayer skutecznie zwalcza nicienie i tasiemce już po jednej aplikacji! Krople typu spot on to też produkt dla Ciebie, jeśli nie chcesz niepotrzebnie stresować pupila. Nawet nie zauważy, kiedy wykropisz je na kark (najlepiej u podstawy czaszki, aby nie mógł ich dosięgnąć językiem i zlizać). Dodatkowo krople nie docierają do żołądka i nie podrażniają błon śluzowych.
  
Systematyczne odrobaczanie kota chroni Twojego pupila, Ciebie i Waszych bliskich.

Pasożyty wewnętrzne są niebezpieczne dla człowieka.
 Dla przykładu: inwazja larw glisty kociej powoduje toksokarozę. Na zakażenie tą chorobą najbardziej narażone są dzieci, które mają kontakt z zarobaczonymi kotami. W grupie ryzyka są też maluchy, które bawią się w odkrytych piaskownicach, wkładają brudne ręce i przedmioty do ust. W tych miejscach publicznych zarażone zwierzęta mogą załatwiać potrzeby fizjologiczne, więc w piasku mogą znajdować się inwazyjne jaja glisty kociej. Po połknięciu w organizmie człowieka wykluwają się z nich larwy. Gdy przedostają się do krwi, osiedlają się np. w oku, płucach czy wątrobie. Wywołują stan zapalny i niszczą tkanki organizmu.

pixel