Darmowa dostawa od 150,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak założyć krewetkarium?

2023-03-17
Jak założyć krewetkarium?

Co należy wziąć pod uwagę urządzając krewetkarium?

Aspektem, który będzie determinował w głównej mierze, po jakie materiały sięgniemy przy urządzaniu krewetkarium będzie to, na jakie krewetki się zdecydujemy. Najczęściej spotykane w hodowlach są krewetki należące do dwóch rodzajów – Neocaridina oraz Caridina. Są to dwa rodzaje, które wymagają zupełnie innych parametrów wody. Doświadczeni hodowcy polecają początkującym pasjonatom krewetki z rodzaju Neocaridina. Są tańsze i zdecydowanie bardziej odporne na błędy początkujących hodowców niż krewetki z rodzaju Caridina. Po krótkim wprowadzeniu możemy przejść do konkretów.

Zacznijmy od podłoża, które wywiera bardzo duży wpływ na parametry wody, które do prawidłowego rozwoju krewetek muszą być utrzymywane wedle konkretnych wytycznych. W przypadku mniej wymagającego rodzaju Neocaridina optymalnym wyborem będzie mieszanina żwirku (z wyjątkiem wapiennego) oraz piasku kwarcowego. Należy zwrócić szczególną uwagę na granulację podłoża, która powinna wynosić między 1, a 3 mm. Oto zalecane parametry wody w akwarium zamieszkiwanym przez krewetki z rodzaju Neocaridina:

 • KH (twardość węglowa): 3-5
 • pH: 6-8
 • GH (twardość ogólna): 9-12
 • Przewodność: 400-600 uS

Krewetki z rodzaju Neocaridina najlepiej czują się w wodzie, której temperatura oscyluje w granicach 18, a 30 st. C. Przy wyśrodkowaniu temperatury w zbiorniku w granicach tego przedziału nie powinno być problemu ze stosowaniem wody z kranu.

Jeśli mowa o krewetkach Caridina, sprawa jest już nieco bardziej skomplikowana. Wymagają one podłoża aktywnego, a więc takiego, którego pH jest stosunowko niskie. Sugerowane parametry wody dla krewetek tego rodzaju to:

 • KH (twardość węglowa): 0-1
 • pH: 5-7
 • GH (twardość ogólna): 5-6

Krewetki Cardinia są dość wrażliwe na wysokie temperatury, w związku z tym temperatura wody w zbiorniku nie może przekraczać 27 st. C.

Przejdźmy do roślin. Najlepiej postawić na niewymagające gatunki, które nie potrzebują dodatkowego nawożenia. Idealnie sprawdzą się mchy, które będę pełnić nie tylko funkcję ozdoby, ale i schronienia dla krewetek.

Ozdoby muszą być dobierane pod kątem ich wpływu na parametry wody. Niektóre skały mogą niekorzystnie podwyższać twardość wody, z kolei spreparowane w niewłaściwy sposób korzenie mogą wpłynąć na obniżenie pH wody. Po urządzeniu akwarium musi ono dojrzewać przez odpowiedni okres czasu. Pośpiech nie jest wskazany, optymalny okres to od 2 do 4 tygodni.

W kwestii doboru współlokatorów innych gatunków nie mamy zbyt wielu możliwości. Odradza się trzymanie w zbiorniku razem z krewetkami jakichkolwiek rybek – mogą nękać delikatne krewetki. Możemy sobie pozwolić jedynie na kilka ślimaków, które są nieszkodliwe dla krewetek, a do tego oczyszczają zbiornik.

Krewetkarium – filtr i oświetlenie

Parametry wody, na które wpływ ma jej filtracja są dla obu gatunków wspólne. Poziom NO2 powinien być jak najniższy, a NO3 nie powinno przekraczać 30 ppm.

Jeśli chodzi o sam filtr, to nie ma znaczenia jego typ, a wydajność. Przy jego zakupie należy wziąć pod uwagę powiększanie się naszego stada, dlatego warto przy jego doborze myśleć perspektywicznie. Ważne jest odpowiednie zabezpieczenie wlotu filtra, by nie był w stanie wciągnąć mniejszych krewetek. Jeśli zależy nam na estetyce, warto skłonić się w stronę filtrów wewnętrznych i kaskadowych.

Oświetlenie dla samych krewetek nie jest ważne, należy pamiętać jedynie, by nie było zbyt mocne – krewetki tego nie lubią. W kwestii doboru oświetlenia należy się kierować bardziej wymaganiami roślin, którymi chcemy obsadzić zbiornik.

Budowa krewetkarium krok po kroku

 1. Przygotuj odpowiedni typ podłoża dobrany do wybranego przez Ciebie typu krewetek. Podłoże należy rozsypać warstwami według wskazówek producenta.
 2. Wypełnij pojemnik wodą do 1/3 jego wysokości, nie niszcząc struktury dna.
 3. Umieść w krewetkarium wcześniej przygotowane ozdoby i rośliny.
 4. Rozpocznij proces filtrowania akwarium. W zbiorniku muszą namnożyć się bakterie, co może potrwać około tygodnia.
 5. Jeśli planujemy zasiedlić akwarium ślimakami, to jest to odpowiedni moment. Nie można jednak przesadzić z ich ilością. Na 20 litrów wody nie powinno przypadać więcej niż 4-5 ślimaków.
 6. Akwarium potrzebuje kilku tygodni na dojrzewanie. Zalecane jest zwłaszcza przy droższych gatunkach krewetek zakupienie testów na amoniak i azotany. Jeśli testy po kilku tygodniach wykażą 0, można spokojnie wpuszczać krewetki.
 7. Wraz z pojawianiem się nowych krewetek zaleca się zmianę wody w krewetkarium. Worek z nowymi krewetkami przed ich wpuszczeniem do akwarium należy zanurzyć w zbiorniku w celu wyrównania temperatury. Nie zaleca się wpuszczania krewetek wraz z wodą z worka, w którym do nas dotarły.

Słowem zakończenia, na pierwszy rzut oka może się wydawać, że hodowla krewetek wcale nie jest taka prosta. Jednak, jeśli rozpoczniemy od mało wymagających gatunków i będziemy stosować się do powyższych zaleceń nie powinniśmy napotkać na trudności. Z czasem, dzięki nabywanemu doświadczeniu, będziemy w stanie sięgać po coraz bardziej wymagające gatunki, dzięki czemu nasza hodowla będzie zyskiwać na atrakcyjności.

pixel