Darmowa dostawa od 150,00 zł

Jak wybrać i wyposażyć klatkę dla świnki morskiej?

2023-03-17
Jak wybrać i wyposażyć klatkę dla świnki morskiej?

Odpowiedni rozmiar i wysokość klatki

Zanim zdecydujemy jaką klatkę chcemy kupić, powinniśmy zastanowić się, czy docelowo mamy zamiar posiadać jedną, czy więcej świnek morskich. Inną wielkość powinna mieć bowiem klatka przeznaczona dla jednego gryzonia niż w przypadku dwóch lub większej ilości osobników. Należy jednak pamiętać, że kawie domowe są zwierzętami stadnymi, dlatego znacznie lepiej im się żyje w parze niż w pojedynkę.

Optymalna wielkość klatki dla świnki morskiej powinna wynosić minimum 80 cm długości przy 50 cm szerokości. W ten sposób świnka ma zapewnione wystarczająco dużo miejsca, by móc swobodnie pobiegać i położyć się wygodnie. Ciekawostką jest, że gryzonie te bardzo lubią leżeć rozciągnięte, dlatego klatka nie może być zbyt mała. Analogicznie, dla większej ilości świnek morskich, klatka powinna być odpowiednio większa. Co należy wziąć pod uwagę? Każdy z osobników powinien mieć zapewnione wystarczająco dużo miejsca, by bez trudu położyć się i skryć w bezpiecznym miejscu klatki.

Kolejną kwestią jest oszacowanie wysokości klatki w ten sposób, by świnka mogła również bez problemu stanąć na tylnych łapkach. Nie jest tajemnicą, że zwierzątka te znane są z robienia charakterystycznej stójki. Zapewnienie im więc odpowiednio dużej przestrzeni sprawi, że ich życie będzie długie i szczęśliwe. W internetowym sklepie zoologicznym Tukan24 znajdziemy różnej wielkości klatki dla gryzoni, w tym przeznaczone dla świnek morskich.

Kwestie związane z higieną i pielęgnacją

Klatkę trzeba regularnie sprzątać, dlatego zamiast akwarium lepiej zdecydować się na klatkę z praktyczną, wysuwaną kuwetą. Dzięki temu możemy szybko oczyścić z odchodów dno kuwety i wymienić podłoże na czyste. Najlepiej wybrać klatkę z wysoką kuwetą, w ten sposób unikniemy rozsypywania przez świnki trocin po całym pomieszczeniu. Zwyczajem świnek jest podskakiwanie tzw. popcorning oraz rozsypywanie na boki zawartości kuwety w poszukiwaniu jedzenia. Stąd odpowiednia wysokość kuwety oraz dodatkowa osłona klatki wydają się pomocne.

W zależności od tego, gdzie ustawimy klatkę, powinniśmy mieć swobodny dostęp do mieszkających w niej świnek morskich. Dzięki otwieraniu z góry i z boku możemy bez trudu wykonać niezbędne czynności pielęgnacyjne naszych małych przyjaciół.

Domek dla świnek

Jeśli wybraliśmy klatkę dla naszego gryzonia, warto ją również wyposażyć w przydatne akcesoria. Większość świnek morskich z początku jest bardzo płochliwa, dlatego doskonałym rozwiązaniem jest wstawienie do klatki domku dla gryzoni. Gryzonie lubią czuć się bezpiecznie, stąd w razie poczucia zagrożenia bądź potrzeby odpoczynku i snu, lubią schronić się w odizolowanym miejscu. Do wyboru mamy różnego rodzaju domki, wykonane z drewna, plastiku czy materiału. W zależności, który domek z oferty Tukan24 wybierzemy, nasze świnki będą zadowolone.

Pojemniki na jedzenie i poidło na wodę

Klatkę można również wyposażyć w dwa pojemniki, jeden na pokarm suchy jak karma złożona z ziaren oraz drugi pojemnik na pokarm świeży, na który składają się warzywa i owoce. Dodatkowo możemy postawić w klatce tzw. paśnik, z którego zwierzątka mogą swobodnie wybierać do jedzenia sianko, bez ryzyka wymieszenia go z brudnymi trocinami.

Kolejnym przydatnym dodatkiem jest poidło na wodę. Plastikowy pojemnik z metalową rurką, wiesza się na zewnątrz klatki. W ten sposób świnka pobiera bez trudu wodę, nie mocząc jednocześnie trocin i jedzenia. Miski na wodę nie zdają egzaminu, z uwagi na tendencje świnek do ich przewracania oraz rozsypywania jedzenia.

Posiadanie świnki morskiej to wspaniałe przeżycie dla całej rodziny. Warto jednak wybrać dla niej odpowiednie lokum oraz przydatne akcesoria. Zapewnienie jej bezpiecznego miejsca do życia sprawi, że będzie zdrowym i szczęśliwym zwierzątkiem.

pixel