Darmowa dostawa od 150,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak urządzić klatkę dla papugi?

2023-03-17
Jak urządzić klatkę dla papugi?

Jaką klatkę dla papugi wybrać?

Wybór klatki dla papugi należy zacząć od dobrania jej odpowiedniej wielkości. Klatka musi być co najmniej 5 razy szersza niż długość (wysokość) ptaka. Papuga musi mieć możliwość swobodnego lotu wewnątrz klatki. Klatka może być mniejsza, pod warunkiem, że będziemy codziennie ptaka wypuszczać na kilka godzin swobodnego lotu po mieszkaniu. Jest to jednak rozwiązanie ostateczne i należy się zdecydowanie skłaniać ku zapewnieniu papudze wyżej wspomnianych optymalnych wymiarów klatki.

Z uwagi na charakterystykę konstrukcji okrągłych klatek m.in. zbiegające się ku górze co raz ciaśniej pręty, które mogą być niebezpieczne dla wspinającej się papugi odradza się ich wybór. Klatki prostokątne lub kwadratowe są jak najbardziej odpowiednie.

Warto również zwrócić uwagę na materiał, z którego klatka jest wykonana. Najlepiej by była to stal nierdzewna lub mosiądz. Pręty powinny być rozmieszczone poziomo, a odległość między nimi wynosić najwyżej 1,5 centymetra, co umożliwi papugom bezpieczną wspinaczkę. Dla naszej wygody dobrze zadbać o to, by klatka posiadała wysuwaną kuwetę – ułatwi to zdecydowanie codzienny obowiązek czyszczenia klatki.

Dno klatki dla papugi wyścielone powinno być ręcznikami papierowymi. Niektórzy decydują się na umieszczenie zamiast tego piasku, jest to jednak dyskusyjne, ponieważ istnieje ryzyko zjadania piasku przez ptaka.

Jakie akcesoria do klatki dla papugi wybrać?

Wśród niezbędnych akcesoriów, które muszą się pojawić w klatce każdej papugi należy wymienić przede wszystkim karmniki, poidełko, oraz kostkę sepii, która nie tylko stanowi niezbędne źródło wapnia, ale i pomaga ptakowi czyścić dziób. Nie można również zapomnieć o drewnianych żerdkach, na których ptak będzie mógł odpoczywać. Ważne, aby nie umieszczać ich bezpośrednio nad karmnikami/poidełkiem, ponieważ ptak może je zanieczyszczać odchodami. Klatkę należy wyposażyć również w dostosowany do rozmiarów ptaka basenik, w którym ptak będzie się mógł pluskać. Ostatnim, ale niemniej ważnym typem wyposażenia, który musi się znaleźć w każdej klatce są zabawki. Tutaj pole manewru jest bardzo szerokie. Najpopularniejsze z nich to huśtawki i drabinki, które imitują atrakcje, które ptaki mogą spotkać w naturalnym środowisku. Innym typem zabawek są wisiorki z dzwoneczkiem.

Często spotykane są również lusterka, należy jednak obserwować reakcję ptaka, w zależności od usposobienia danego osobnika może on je pokochać lub znienawidzić. Jeśli ptak zachowuje się agresywnie wobec jakiejkolwiek zabawki i wygląda na wyraźnie zdenerwowanego, należy taką zabawkę czym prędzej usunąć z klatki.

Gdzie ulokować klatkę dla papugi?

Klatka musi spoczywać na stabilnym podłożu oraz na odpowiedniej wysokości, która pozwoli papudze obserwować otoczenie – da jej to poczucie bezpieczeństwa. Przynajmniej jedna z jej ścian przylegać powinna do mebla, czy ściany. Miejsce ulokowania klatki nie może być miejscem, w którym papuga będzie narażona na przeciąg, nadmierną wilgoć czy nasłonecznienie. Nie może znajdować się również w bezpośrednim sąsiedztwie komputera, telewizora czy kaloryfera. Papugi to zwierzęta towarzyskie, w związku z tym klatka powinna znajdować się w miejscu uczęszczanym przez domowników, ale wolnym od hałasu. W lecie papuga może być wystawiana wraz z klatką na zewnątrz, należy jednak uważnie obserwować, to jak papuga się zachowuje, czy nadmierna ilość bodźców jej nie denerwuje, a także kontrolować temperaturę i pozostałe warunki atmosferyczne.

Podsumowując, papugi to bardzo wrażliwe stworzenia, które szybko wyczuwają, że coś w ich otoczeniu jest nie w porządku. Decydując się na przygarnięcie pod dach ptaka, należy się upewnić, że jesteśmy w stanie sprostać wszystkim wyżej wymienionym wymaganiom. Jeśli potrafimy spełnić wszystkie powyższe wymagania z pewnością nasz skrzydlaty przyjaciel szybko poczuje się w naszym czterech ścianach jak u siebie w domu.

pixel