Darmowa dostawa od 150,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak urządzić klatkę dla królika?

2023-03-25
Jak urządzić klatkę dla królika?

Rozmiar klatki dla królika – jaki będzie odpowiedni?

To jedna z najistotniejszych kwestii podczas wyboru lokum dla zwierzaka. Klatka dla królika nie może być zbyt mała, przy czym najistotniejsza nie jest jej wysokość, a długość. W przeciwieństwie do - przykładowo - szynszyli, króliki nie mają potrzeby wspinania się wzwyż i podskakiwania, dlatego konieczny jest zakup stosunkowo niskiej, ale długiej klatki.

Absolutnie minimalnym wymiarem w tym zakresie jest długość klatki wynosząca 100 cm. Jeśli w Twoim pokoju nie ma miejsca na takie "mieszkanko" dla królika, lepiej zastanowić się nad przyjacielem innego gatunku, gdyż zbyt ciasna klatka będzie dla królika po prostu niekomfortowa.

Zadbaj o komfort małych łapek

Gdy wybrałeś już klatkę dla królika, możesz spokojnie przejść do jej urządzania. O ile w zakresie wymiarów pupil ten rzeczywiście jest dość wymagającym zwierzakiem, to na szczęście w kwestii wyposażenia zadowala go minimalizm. Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednie podłoże dla łapek królika - w tym zakresie świetnie sprawdzą się stare ręczniki, specjalne podkłady wchłaniające ewentualną wilgoć lub... pozostawienie dna klatki pustego.

Każde z tych rozwiązań jest prawidłowe, jednak weź pod uwagę, że w tej ostatniej sytuacji, warto często pozbywać się resztek sianka z dna klatki, tak by zwierzak nie kaleczył sobie łapek bardziej ostrymi źdźbłami trawy. Dobra wiadomość dla przeciwników wysypywania całego dna klatki pelletem czy trocinami - takie rozwiązanie nie jest konieczne. Króliki potrafią zachowywać higienę, w związku z czym wystarczy ustawić im wewnątrz niewielką toaletę w postaci kuwety.

Higiena zwierzaka - czy kuweta jest przydatna?

Jak wspominaliśmy powyżej, króliki świetnie radzą sobie z utrzymywaniem odpowiedniej higieny. W związku z tym, zamiast wysypywać dno klatki pelletem lub układać wchłaniające wilgoć podkłady, możesz zainwestować w kuwetę.

W sprzedaży dostępne są rozmaite modele - od kosztujących po kilka-kilkanaście złotych trójkątnych bądź prostokątnych, plastikowych kuwet, aż po takie akcesoria, które wyposażone są w specjalną kratkę, która oddziela królicze łapki od pelletu czy trocin. W zakresie doboru kuwety masz pełną dowolność - pamiętaj jedynie, by po jej montażu w klatce dla królika pozostało dość miejsca dla Twego przyjaciela.

Miseczki na pożywienie

Kolejnym obowiązkowym elementem wyposażenia klatki dla królika są miseczki na jedzenie oraz wodę. Tutaj również masz dowolność wyboru - pamiętaj jednak, by miseczki stabilnie trzymały się swego miejsca. W związku z tym możesz zakupić modele montowane w specjalnym stelażu (jednak należy zamontować je tuż nad dnem klatki, by nie utrudniać zwierzakowi dostępu do nich) lub ciężkie, ceramiczne miseczki, które trudno przesunąć.

W czym serwować sianko?

Jednym z elementów diety królików jest sianko. Aby móc serwować je pupilowi w sposób komfortowy dla niego, a przy tym ograniczający rozrzucanie pokarmu po klatce, warto zainwestować w paśnik. W sprzedaży dostępne są modele montowane na ściance klatki, w formie paśników znanych z miejsc dokarmiania dzikiej zwierzyny w lasach, a także specjalne kulki, które zawiesza się na łańcuszku o górną część klatki. Podobnie jak w przypadku misek, wybór odpowiedniego paśnika należy do Ciebie, jednak wygodniejszym dla zwierzaka rozwiązaniem wydaje się model ustawiany na dnie klatki dla królika lub montowany na jej ściance - kulki bardzo się ruszają i mogą okazać się irytujące dla niektórych zwierzaków.

Klatka dla królika - o czym jeszcze należy pamiętać?

Powyższe elementy wyposażenia klatki dla królika są mu niezbędne. Dodatkowo, warto pamiętać o tym, że króliki nie potrzebują półek czy kołowrotków do biegania. Złym pomysłem jest także umieszczanie zwierzaków w akwariach - między innymi ze względu na ograniczoną cyrkulację powietrza.

Jak widać, króliki nie mają szczególnie dużych wymagań, jeśli chodzi o wyposażenie ich klatek. W zasadzie podstawową kwestią jest rozmiar całego domu zwierzaka, przy czym w tym wypadku należy kierować się zasadą, że im większa klatka, tym lepiej. Nawet jeśli pupil jest regularnie wypuszczany na wybiegi po domu czy w zabezpieczonym ogrodzie - nic nie zastąpi mu możliwości komfortowego przemieszczania się po klatce.

pixel