Darmowa dostawa od 150,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak sprzątać klatkę chomika?

2023-03-25
Jak sprzątać klatkę chomika?

Mimo że wspomniane wymagania są niskie, w trosce o naszego małego przyjaciela muszą zostać bezwzględnie spełnione. Jednym z nich jest regularne czyszczenie klatki chomika, które pozwoli uchronić naszego podopiecznego od szeregu przykrych dolegliwości, które mogą stać się następstwem zaniedbania tej czynności. Poza tym regularne sprzątanie klatki gryzonia leży też w interesie właściciela - pozwoli to bowiem uniknąć wydobywania się nieprzyjemnego zapachu z klatki. Dzisiejszy wpis zostanie poświęcony tematowi czyszczenia klatki chomika.

Co zrobić z chomikiem w trakcie czyszczenia klatki?

Pierwszą czynnością, od której należy zacząć czyszczenie klatki chomika jest przełożenie go do lokum, w którym będzie mógł bezpiecznie spędzić czas do momentu zakończenia porządków. Świetnie nadają się do tego dostępne w ofercie naszego sklepu transportery dla gryzoni, w które w razie potencjalnej wizyty u weterynarza warto się wyposażyć. Jeśli czeka nas gruntowne czyszczenie klatki, które może zająć nieco więcej czasu, należy przygotować dla gryzonia odpowiednio większy pojemnik. Dla komfortu malca powinien on zostać wyścielony trocinami oraz wyposażony w jedzenie i poidełko. Rekomendujemy, aby zrezygnować z kartonowych pudeł, których ściany nie są dla zębów gryzonia żadnym wyzwaniem. Przy doborze pojemnika zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności przez właścicieli ras niewielkich chomików, takich jak chomik dżungarski czy chomik roborowskiego. Z uwagi na swój rozmiar potrafią przecisnąć się przez naprawdę małe szczeliny.

Jak sprzątać klatkę chomika?

Po zapewnieniu naszemu podopiecznemu bezpiecznego lokum, możemy przystąpić do sprzątania. Czyszczenie klatki dla chomika należy rozpocząć od odpięcia kuwety. Po wyjęciu wszystkich akcesoriów i wysypaniu trocin, przy pomocy płynu i myjki do naczyń należy starannie wyszorować każdy zakamarek kuwety, po czym dokładnie wypłukać kuwetę pod bieżącą wodą. Szczególną uwagę należy zwrócić na rogi klatki, w których chomiki bardzo często magazynują pożywienie lub oddają mocz. Warto pamiętać, że mocz chomika odkłada się w formie kamienia i wydziela intensywny zapach. Dlatego też ważne jest, aby usuwać go na bieżąco bowiem z czasem będzie to coraz trudniejsze. Jeśli zauważyliśmy, że nasz pupil załatwia swoje potrzeby zawsze w tym samym miejscu, co u chomików jest dość powszechne, możemy spróbować postawić w tym miejscu małą kuwetę, co znacznie ułatwi nam sprzątanie. Po wyczyszczeniu kuwety można przystąpić do czyszczenia akcesoriów. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na domek chomika, w którym podobnie jak w rogach klatki gryzonie lubią magazynować pożywienie i oddawać mocz. Na zakończenie prac można zająć się samą metalową częścią klatki - chomiki wspinają się po ścianach, w związku z czym roznoszą na łapkach różne zanieczyszczenia. Następnie przed wypełnieniem kuwety trocinami należy ją dokładnie osuszyć.

Zobacz również: Jak urządzić klatkę dla królika?

Jak często sprzątać klatkę chomika?

Częstotliwość dopełniania porządków w klatce gryzonia uwarunkowana jest typem akcesoriów, jakie się w niej znajdują. Akcesoria takie jak miski czy poidełka powinny być bezwzględnie czyszczone każdego dnia. W przypadku kuwety i jej wypełnienia czyszczenia powinno się dokonywać nie rzadziej niż raz na tydzień. Oczywiście zmniejszona częstotliwość jest dopuszczalna w przypadku kiedy jesteśmy w stanie ocenić, że kuweta i jej wypełnienie są jeszcze względnie czyste. Jeśli jednak dostrzegamy, że na powierzchni trocin uzbierała się dość duża warstwa odchodów oraz unosi się nieprzyjemny zapach moczu, należy niezwłocznie przystąpić do czyszczenia. Tutaj przydatna może okazać się wspomniana już wcześniej mała kuweta, która w przypadku takich sytuacji pozwoli nam uniknąć wymieniania co kilka dni trocin. Akcesoria takie takie jak plastikowe piętra czy kołowrotek można czyścić nieco rzadziej, warto jednak dla zasady przy każdym sprzątaniu przetrzeć je wilgotną ściereczką nasączoną płynem (podobnie z prętami klatki). Po tej czynności należy opłukać przetarte elementy czystą wodą.

Powyższy wpis pozwolił rozjaśnić kilka kwestii związanych z czyszczeniem klatki chomika. Przede wszystkim należy zadbać o bezpieczne lokum dla naszego małego przyjaciela na czas sprzątania. Przechodząc do czyszczenia szczególną uwagę trzeba zwrócić na rogi kuwety oraz domek dla chomika, które bardzo często są najbardziej zanieczyszczonymi miejscami klatki. Warto również rozważyć zamontowanie małej kuwety, która znacznie ułatwi utrzymywanie klatki w czystości.

pixel