Darmowa dostawa od 150,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak przygotować klatkę dla chomika?

2023-03-17
Jak przygotować klatkę dla chomika?

Mimo, że opieka nad chomikiem nie jest skomplikowana, istnieje pewne minimum, które należy bezwględnie spełnić by zapewnić naszemu małemu podopiecznemu optymalne warunki do życia. Najważniejszym z nich jest odpowiednia klatka. Podpowiadamy, jak przygotować klatkę dla chomika.

Wymiary klatki dla chomika

Chomiki to bardzo ruchliwe i aktywne zwierzęta, dlatego mimo swoich niewielkich rozmiarów potrzebują obszernego lokum. Wymiary klatki powinny być niemniejsze niż 100x40cm. Należy oczywiście pamiętać, że im większa klatka tym chomik będzie szczęśliwszy mając do dyspozycji większy obszar do eksploracji. Należy jednak pamiętać, aby klatka nie była zbyt wysoka, ponieważ chomiki świetnie się wspinają, a przy potencjalnym upadku gryzoń może zrobić sobie krzywdę. Istotnym jest też by pręty w klatce nie były zbyt szeroko rozmieszczone, ponieważ grozi to utknięciem główki chomika między nimi.

Niezbędne akcesoria do klatki chomika

Przy urządzaniu nowego domu naszego przyszłego podopiecznego musimy skompletować zestaw, który stanowi absolutne minimum, pozwalające chomikowi poczuć się komfortowo w nowym otoczeniu.

Ściółka - idealną ściółkę do klatki stanowią pozbawione drzazg trociny lub chłonny granulat. Jako domieszkę do wcześniej wymienionych można zastosować suche siano.

Miska – najlepiej sprawdzają się miseczki z twardego plastiku, by uniemożliwić chomikowi podgryzanie ich. Zaleca się by w miseczkach trzymany był jedynie pokarm, ponieważ pozostawioną w miseczce wodę chomik bardzo szybko zabrudzi.

Poidełko – bardzo ważny element każdej klatki. Wbrew pozorom chomik bardzo szybko przyzwyczaja się do pobierania wody przy pomocy poidełka. Pozwala ono na utrzymanie higieny w klatce.

Kołowrotek – z pozoru może sprawiać wrażenie dodatku, jednak nic bardziej mylnego. Kołowrotek jest bardzo ważnym elementem każdek klatki, pozwala chomikowi rozładować energię oraz zapewnia mu rozrywkę. Bardzo istotne jest odpowiednie dopasowanie kołowrotka do wymiarów naszego podpiecznego. Zbyt mały kołowrotek może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych spowodowanych nienaturalnym wyginaniem się kręgosłupa gryzonia w trakcie biegania. Dla większych chomików, jak chomik syryjski, optymalna średnica kołowrotka to 27cm, natomiast dla mniejszych chomików jak chomik dżungarski czy roborowski odpowiedni będzie kołowrotek o średnicy 20cm. Oczywiście, nie należy też przesadzać z jego wielkością, bowiem jeśli koło będzie zbyt duże chomik może mieć trudności z wprawieniem go w ruch.

Dodatkowe wyposażenie klatki dla chomików

Istnieją elementy wyposażenia klatki, które mimo, że nie są niezbędne, to warto wyposażyć w nie klatkę naszego gryzonia by sprawić, aby czuł się jak najlepiej w nowym domu.

Domek – może pełnić dla naszego chomika funkcję zarówno schronienia, jak i miejsca przechowywania zapasów. Warto zwrócić uwagę na otwory, których wielkość musi być dostosowana do wymiarów naszego podpiecznego. Jeśli mamy klatkę piętrową dla bezpieczeństwa chomika lepiej by domek stał na samym dole.

Rolki po papierze toaletowym – warto zaopatrzyć klatkę w kilka rolek, które gryzoń wykorzysta wedle własnych upodobań. Nie należy się niepokoić kiedy zauważymy skrawki rolek w klatce – chomik nie zje nic, co by mogło mu zaszkodzić.

Drabinki i tunele – im więcej urozmaiceń w klatce, tym więcej zabawy dla naszego podopiecznego. W przypadku tuneli podobnie jak w przypadku innych akcesoriów, do których chomik wchodzi należy odpowiednio dobrać ich rozmiar.

Dodatkowe piętra – istnieje możliwość rozbudowy klatek o dodatkowe piętra lub półki narożne, które można połączyć ze sobą tunelami czy drabinkami. Jak zostało wcześniej wspomniane, modyfikacje powinny uniemożliwić chomikowi upadek z niebezpiecznej dla niego wysokości.

Jak widać temat klatki dla chomika jest bardzo obszerny. W asortymencie Tukan24 można spotkać ogromną gamę wszelakich akcesoriów do wyposażenia lokum dla tych niewielkich, wdzięcznych gryzoni. Istnieją również gotowe, wyposażone klatki dostosowane do wielkości chomika. Kompletowanie i urządzanie klatki może się okazać jednak świetną zabawą. Należy jednak pamiętać o podstawowych regułach, do których się należy stosować, by umożliwić chomikowi bezpieczną zabawę.

pixel