Darmowa dostawa od 150,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak podać psu tabletkę? Najlepsze sposoby, aby zaaplikować leki dla psa

2024-05-12
Jak podać psu tabletkę? Najlepsze sposoby, aby zaaplikować leki dla psa

W jakich sytuacjach najczęściej należy podawać tabletki dla psa?

Podawanie tabletek psu jest często niezbędne w różnych sytuacjach zdrowotnych i profilaktycznych. Właściwe zrozumienie, kiedy i dlaczego należy stosować leki w formie tabletek, jest kluczowe dla dbałości o zdrowie naszych czworonożnych przyjaciół. Jednym z najczęstszych przypadków, w których psy muszą przyjmować tabletki, jest odrobaczanie. Tabletki na odrobaczenie psa to podstawowy element profilaktyki zdrowotnej, który pomaga zwalczać wewnętrzne pasożyty takie jak robaki. 

Innym przykładem, gdzie stosuje się tabletki, jest ochrona przed zewnętrznymi pasożytami, takimi jak kleszcze. Preparaty, takie jak Bravecto dla psa, które są dostępne w formie tabletek, zapewniają długotrwałą ochronę przed kleszczami i innymi pasożytami. Stosowanie ich jest szczególnie ważne w miesiącach wiosennych i letnich, kiedy to kleszcze są najbardziej aktywne, co może stanowić zagrożenie dla zdrowia psów.

W sytuacjach, kiedy pies boryka się z infekcjami bakteryjnymi, weterynarz może przepisać antybiotyk dla psa w tabletkach. Antybiotyki są kluczowe w leczeniu szerokiego zakresu infekcji, i choć są skuteczne, wymagają precyzyjnego stosowania zgodnie z zaleceniami weterynarza. Niewłaściwe dawkowanie lub przedwczesne zakończenie kuracji może prowadzić do powrotu infekcji lub rozwoju odporności bakterii na lek. W takich przypadkach, regularne podawanie tabletek zgodnie z zaleceniami jest wręcz krytyczne dla sukcesu leczenia.

Jak podać psu tabletkę? Sprawdzone metody

Pies niestety nie wie, jak połknąć tabletkę, a jeśli nie potraktuje jej jako kolejnego przysmaku, może nie być specjalnie chętny na jej zjedzenie sam z siebie. Podawanie psu tabletki może wydawać się trudnym zadaniem, ale istnieje kilka sprawdzonych metod, które ułatwiają ten proces. Znajomość tych technik może znacząco poprawić doświadczenie zarówno dla właściciela, jak i dla psa, szczególnie kiedy regularnie musimy aplikować odpowiednie preparaty, takie jak tabletki na kleszcze dla psa Bravecto albo specjalna tabletka na odrobaczenie psa. 

Jednym ze sprawdzonych sposobów na to, jak podać psu tabletkę, jest ukrycie jej w jedzeniu. Można wykorzystać specjalnie przeznaczone do tego celu przysmaki lub po prostu wkomponować tabletkę w ulubioną karmę dla psa. Ważne jest, aby upewnić się, że tabletka jest dobrze ukryta, na przykład w kawałku mięsa lub w gęstym, smakowitym pasztecie. Należy obserwować psa, czy na pewno połknął lek, a nie tylko przekąsił przysmak. Ta metoda jest szczególnie skuteczna, gdy tabletki dla psa mają nieprzyjemny smak lub zapach.

Niestety niektóre zwierzaki wycwaniły się do tego stopnia, że spożyta zostaje przez nie tylko karma dla psa (lub smaczek), a na dnie miski pozostaje nieruszona tabletka, którą mieliśmy podać. W takiej sytuacji nie pozostaje nic innego, jak metoda nieco bardziej bezpośrednia. 

Podanie tabletki do pyska psa, chociaż może wymagać więcej cierpliwości, jest skutecznym sposobem, by upewnić się, że leki dla psa zostały zaaplikowane. Należy delikatnie otworzyć pysk psa, umieścić tabletkę głęboko na języku, a następnie delikatnie zamknąć paszczę i głaskać po gardle, aby zachęcić psa do połknięcia. Po podaniu leku warto nagrodzić psa, aby kojarzył przyjmowanie leków z pozytywnymi doświadczeniami — może w przyszłości, będzie robił to bardziej ochoczo.

Istnieją również specjalne narzędzia, takie jak aplikatory do tabletek, które mogą ułatwić ten proces. Aplikatory pozwalają na umieszczenie tabletki na końcu urządzenia, które następnie wprowadza się do ust psa, minimalizując ryzyko ugryzienia. Niektóre leki i preparaty występują też w formie płynnej, która może wydawać się nieco łatwiejsza do podania. Jednak i tutaj możemy natrafić na pewne problemy, o czym świadczy chociażby duża liczba osób, szukających w internecie porad, jak podać kotu lekarstwo strzykawką. Ale to już materiał na zupełnie inny artykuł.

Leki dla psa w formie płynnej: jak podawać krople do uszu i oczu?

Podawanie leków dla psa w formie płynnej, takich jak krople do uszu czy oczu, wymaga dokładności i spokoju, aby proces ten był jak najmniej stresujący zarówno dla psa, jak i dla opiekuna. 

Na początku ważne jest, abyś najpierw upewnił się, że uszy psa są czyste i wolne od zanieczyszczeń. Delikatnie odciągnij ucho, aby odsłonić wewnętrzną jego część, i aplikuj zalecaną ilość kropli. Następnie masuj delikatnie podstawę ucha, aby preparat równomiernie rozprowadził się w kanale słuchowym. Po zastosowaniu leku zawsze chwal psa i oferuj mu przysmak, co pomoże zbudować pozytywne skojarzenia z nieprzyjemną bądź co bądź procedurą.

Podobnie, jak robiliśmy to w przypadku uszu, kiedy potrzebne jest aplikowanie kropli do oczu, najpierw upewnij się, że są czyste i nie ma w nich obcych ciał lub wydzielin. Podnieś delikatnie powiekę i aplikuj krople bezpośrednio do worka spojówkowego, starając się unikać dotykania końcówką butelki powierzchni oka, co mogłoby spowodować podrażnienie lub nawet infekcję. Po podaniu leku pozwól psu na mruganie, co pomoże rozprowadzić lek po powierzchni oka. Podobnie jak w przypadku uszu, zakończ procedurę nagrodą, aby zachęcić psa do współpracy w przyszłości.

Dodatkowo istnieje możliwość podawania niektórych leków weterynaryjnych przy pomocy strzykawki bez igły, co może być przydatne, na przykład, gdy trzeba podać lek doustnie i pies nie chce go połknąć. Napełnij strzykawkę odpowiednią dawką leku, delikatnie otwórz pysk psa i umieść końcówkę strzykawki w tylnej części jamy ustnej. Wypchnij lek wolno, pozwalając psu na połknięcie. Utrzymanie spokoju i cierpliwości podczas tej procedury jest kluczowe.

Podczas każdej z tych procedur, dbanie o komfort i bezpieczeństwo psa jest najważniejsze. Regularne stosowanie leków, jak również zachowanie czystości akcesoriów takich jak miski i zabawki, pomoże w utrzymaniu zdrowia psa. 

pixel