Darmowa dostawa od 150,00 zł

Jak karmić rybki?

2023-03-25
Jak karmić rybki?

Czym karmić rybki?

Karma dla rybek powinna być dostosowana do potrzeb konkretnych gatunków, ale również umiejętności i wiedzy hodowcy. Nieodpowiednio dobrany i porcjowany pokarm specjalistyczny może przynieść więcej szkody niż pożytku, dlatego też osobom dopiero rozpoczynającym swoją przygodę z akwarystyką zaleca się karmienie rybek pokarmem suchym.

Przetworzony pokarm suchy

To najprostsza karma dla rybek, jaką można znaleźć na rynku. Odpowiada na żywieniowe potrzeby większości popularnych gatunków, a także świetnie sprawdza się w przypadku osób o niewielkiej wiedzy i doświadczeniu. Przy prawidłowym porcjowaniu, karma ta jest wystarczająca dla powszechnie hodowanych w Polsce gatunków ryb akwariowych. Dobrym pomysłem jest naprzemienne podawanie kilku rodzajów suchego pokarmu w celu zapewnienia rybkom jak najlepszego bilansu odżywczego.

Pokarm naturalny, żywy bądź mrożony

To pożywienie, na które decydują się osoby o zdecydowanie większej wiedzy oraz doświadczeniu. Z uwagi na jego formę, naturalna lub żywa karma dla rybek powinna być zużyta jak najszybciej, a karmy mrożone - uprzednio rozmrożone i opłukane.

Pokarm dla konkretnych gatunków ryb

Dostępne są również rodzaje pokarmów dla rybek, które powstały z myślą o konkretnych gatunkach. Wśród nich można wskazać choćby karmy wybarwiające, odpowiednie dla ryb o intensywnych kolorach, np. samczyków bojownika. Ten typ pożywienia można stosować właśnie do gatunków, dla których są przeznaczone. Specjalne karmy dedykowane konkretnym odmianom mogą powstawać z uwagi na szczególne potrzeby żywieniowe określonych gatunków bądź - jak w przypadku bojowników - ze względu na dodatek składników, które pomogą odpowiednio wybarwić rybę.

Co ważne, istnieją gatunki rybek, które przyzwyczajają się do podawanego pożywienia i mogą nie tolerować nowego. W przypadku takich odmian, należy stosować jedną karmę dla rybek przez cały okres ich hodowania. Dodatkowo, ryby są wszystkożerne, co oznacza że można karmić je naprzemiennie pożywieniem pochodzenia roślinnego oraz zwierzęcego.

Ile pokarmu proponować rybkom?

Odpowiednie dawkowanie pożywienia dla rybek jest kluczowe dla ich zdrowia. Umożliwia zachowanie prawidłowej masy, a przy tym dostarczenie odpowiedniej ilości składników odżywczych. Co istotne, zdecydowanie lepiej jest karmić rybki zbyt mało niż je przekarmiać: nadmiar pożywienia może powodować niezdrowe przejadanie się lub po prostu leżeć na dnie akwarium, wpływając niekorzystnie na stan wody.

Zatem ile pokarmu powinny otrzymywać rybki? Najlepszą odpowiedzią na to pytanie jest: to zależy. Dokładna ilość pokarmu powinna być uzależniona od ilości osobników, które przebywają w akwarium. Początkujący hodowcy (ale również ci bardziej doświadczeni) mogą dopasowywać ilość pokarmu metodą prób i błędów, wychodząc od stosunkowo niedużej dawki startowej.

Odpowiednia ilość pokarmu jest spożywana w ciągu kilku minut od jej podania. Jeżeli pożywienie opada na dno, skąd nie jest podejmowane przez mieszkańców akwarium, to znak, że jest go zbyt dużo. Co ważne - pokarm nie zawsze musi opaść. Dzieje się tak w sytuacji, gdy rybki przejadają się, zamiast zjeść tylko tyle pokarmu, ile potrzebują. Takie zachowanie także można stosunkowo łatwo zauważyć: jeśli rybkom nienaturalnie rosną brzuszki po zakończeniu posiłku, to jasny znak, że otrzymały go zbyt wiele.

Jak często karmić rybki?

Jak wskazaliśmy powyżej, odpowiednią ilość pokarmu należy dobrać do konkretnego akwarium oraz ilości jego mieszkańców. Pokarm podaje się od dwóch do trzech razy w ciągu dnia z zastrzeżeniem, że mniej więcej raz w tygodniu warto... urządzić im głodówkę.

Taka forma żywienia, w której ryby okresowo nie mają dostępu do pożywienia jest dla nich naturalna i korzystna dla metabolizmu. W środowisku naturalnym nie zawsze dostępne jest pożywienie, co oznacza, że okresy, kiedy rybka po prostu głoduje, zdarzają się stosunkowo często.

Dodatkową korzyścią płynącą ze stosowania głodówek jest ograniczenie chorób, które występują w akwarium.

Jak widać, żywienie ryb akwariowych nie jest trudnym zadaniem, jeśli zachowa się w pamięci kilka zasad. Wśród nich można wskazać nie przekarmianie oraz stosowanie karm dla rybek dostosowanych do potrzeb określonych gatunków - o ile takowe występują w akwarium.

pixel