Darmowa dostawa od 170,00 zł

Jak dobrać odpowiedni szampon do pielęgnacji kota?

2023-03-25
Jak dobrać odpowiedni szampon do pielęgnacji kota?

Czy szampon dla kota jest niezbędny?

Koty bardzo dbają o higienę; do tego celu wykorzystują język. Ma on szorstką powierzchnię (z wypustkami), więc jest przystosowany do czyszczenia sierści i zbierania zanieczyszczeń. Wylizywanie wspomaga termoregulację i jest formą relaksu. Jako właściciel kota powinieneś regularnie czesać jego sierść, używając grzebienia lub szczotki. Ten zabieg m.in. poprawia kondycję włosów i pozwala pozbyć się kołtunów (trymery usuwają luźną sierść i redukują linienie).

Koty nie potrzebują kąpieli tak często jak np. psy. Nie lubią tej czynności higienicznej i kontaktu z wodą (wyjątek stanowią koty rasy bengalskiej). Nierzadko kąpiele w wannie lub pod prysznicem są dla nich źródłem stresu. Ponadto woda z kosmetykiem niszczy naturalną barierę ochronną, która chroni przed czynnikami zewnętrznymi i przemakaniem.

Jednak są sytuacje, kiedy wykąpanie pupila to konieczność. Inwazja pcheł lub innych pasożytów zewnętrznych, wypadek, np. gdy wpadnie do puszki z farbą lub środkami chemicznymi, to wskazania do kąpieli z użyciem odpowiednio dobranego szamponu dla kota. Ponadto zwierzę należy umyć przed udziałem w wystawie.

Jak wykąpać kota?

Częstotliwość kąpania kota zależy od jego stylu życia. Zwierzęta wychodzące są bardziej narażone na poważne zabrudzenia i trzeba je myć częściej niż domowe. Większość tych czworonogów należy kąpać raz na kilka tygodni. Wskazówka: jeśli zaczynasz wyczuwać “zapach kota”, gdy wchodzi do pomieszczenia, w którym przebywasz, to znak, że czas na wizytę w łazience.

W trakcie kąpieli trzeba zadbać o to, aby woda i szampon dla kota nie przedostały się do jego oczu i kanalików słuchowych. To niełatwe zadanie, ponieważ zdenerwowany pupil jest ruchliwy i próbuje uciec. Warto więc użyć kropli do oczu, które ochronią je przed detergentem, a uszy zatkać kulkami z waty. W sytuacji stresowej, a taką dla kota jest kąpiel, może on zaatakować (podrapać lub ugryźć) właściciela. To niebezpieczne zachowanie, ponieważ w pyszczku zwierzęcia żyją bakterie beztlenowe. Może dojść do zakażenia. W związku z tym do kąpieli kota trzeba odpowiednio się przygotować, m.in. poprosić o pomoc drugą osobę.

Jaki szampon dla kota?

Nie wolno myć kota w wodzie z dodatkiem szamponu dla człowieka. Może okazać się szkodliwy i spowodować zmiany skórne, wypadanie futra i wysypkę. Najlepiej stosować produkty weterynaryjne. Szampon dla kota powinien mieć neutralne pH (nie podrażni jego skóry).

Wybierając produkt do kąpieli dla swojego pupila, powinieneś kierować się jego indywidualnymi potrzebami i wymaganiami. Znaczenie ma m.in. długość i rodzaj włosa oraz kondycja skóry (łupież, grzybica, alergia). Przed zakupem warto skonsultować się z weterynarzem, który oceni, czy zwierzę ma problemy skórne.

Zwykły szampon dla kota ma za zadanie delikatnie, ale skutecznie oczyścić sierść z zabrudzeń. Najczęściej zapach kosmetyku utrzymuje się po kąpieli (jego wybór to kwestia indywidualnych preferencji). Oprócz tego podstawowego produktu na rynku są dostępne szampony specjalistyczne:

  • szampon dla kotów długowłosych – dedykowany zwierzętom z długim i puszystym włosem, np. rasy perskiej, ze skłonnościami do kołtunów. Ułatwia rozczesywanie (to zasługa obecności olejku migdałowego w składzie), myje i nawilża, nadaje miękkość i przywraca włosom naturalny połysk; 
  • szampon dla kota wspierający kolor sierści – przeznaczony dla kotów jednolicie umaszczonych, m.in. wystawowych. Ma za zadanie zwiększyć intensywność koloru sierści i wzmocnić jej połysk. Co ważne, kosmetyk nie zawiera farb, tylko składniki, które podkreślają naturalne umaszczenie kota. Zwierzętom o maści białej polecamy szampon niebiesko-fioletowy. Usuwa plamy, które powoduje mocz i ekspozycja na słońce. Eliminuje też żółte refleksy, które powstają przez nadmiar tłuszczu. Sprawia, że sierść odzyskuje naturalną jasność;
  • suchy szampon dla kota – to produkt dla zwierząt, które nie tolerują wody, boją się jej i dla chorych, które nie powinny być kąpane. Ma postać pudru lub pianki (po zaaplikowaniu na sierść trzeba je skrupulatnie wyczesać). Dostępne są też suche szampony w postaci specjalnych ściereczek. To świetne rozwiązanie na czas podróży z kotem (łagodnie oczyszczają i odtłuszczają sierść, niwelują nieprzyjemny zapach);
  • szampon dla kota na pchły – Twoim obowiązkiem jest sprawdzanie, czy kot ma pchły i kleszcze. Jeśli owad ugryzie czworonoga, może dojść do reakcji alergicznej, pojawi się swędzenie i podrażnienie. Szampony przeciwpchelne dla kotów (po 6. tygodniu życia) zawierają składniki, które zabijają niebezpieczne pchły (przenoszą wiele chorób, np. tasiemczycę czy bartonellozę). Aby nie narażać pupila na schorzenia odpasożytnicze, warto stosować preparaty o długotrwałym działaniu prewencyjnym, np. spot-on (krople z fipronilem);
  • szampon przeciwłupieżowy dla kota – jako przyczyny łupieżu u kota wymienia się: stres, wysuszenie skóry na skutek zbyt długiego przebywania na słońcu lub niedostateczne nawilżenie powietrza w domu. Szampon przeciwłupieżowy ma właściwości myjące, usuwa martwe komórki z powierzchni skóry i natłuszcza ją. Ponadto niweluje podrażnienie i świąd;
  • szampon przeciwgrzybiczy dla kota – można go stosować na dwa sposoby: wykąpać zwierzę w wodzie z jego dodatkiem lub tylko przemywać miejsca zmienione chorobowo (minus drugiej opcji: nie usuniesz strzępków grzyba z całej sierści). Szampony przeciwgrzybicze zawierają ketokonazol – składnik aktywny o właściwościach grzybostatycznych i grzybobójczych. Pamiętaj: jeśli po 3-4 kąpielach zmiany skórne nie znikną, skonsultuj stan zwierzęcia z weterynarzem.

Kotom o średniej i długiej szacie polecane są odżywki. Mają zapobiec plątaniu się włosów i zachować miękkość sierści. Te płynne (jak szampon) wymagają spłukiwania. Dostępne są też odżywki dla kota w spreju, które można aplikować na sucho. Po każdym użyciu takiego produktu trzeba dokładnie wyczesać sierść pupila.

pixel