Darmowa dostawa od 150,00 zł

Jak dobrać legowisko dla psa?

2023-03-17
Jak dobrać legowisko dla psa?

Jaki typ legowiska wybrać?

Na rynku dostępny jest szeroki wachlarz różnego typu legowisk. Decydując się na konkretny model należy wziąć pod uwagę warunki oferowane przez pomieszczenie, w którym legowisko ma się znajdować – powinno być to miejsce najbardziej jak to możliwe ustronne, w którym pies będzie się mógł zrelaksować. Poniżej prezentujemy kilka najpopularniejszych typów legowisk.

Materiałowe legowisko o prostych kształtach - jeśli wymiary pomieszczenia, w którym ma się znajdować legowisko nas ograniczają powinniśmy zdecydować się na minimalistyczny model legowiska o klasycznym kształcie, który nie zajmuje dużo miejsca, a jednocześnie zapewni naszemu pupilowi komfortowy wypoczynek. Idealnym wyborem w takim przypadku są materiałowe legowiska o regularnych kształtach, dzięki czemu nadają się dla różnej wielkości psów. Składają się one zazwyczaj z podstawy oraz wyjmowanej poduszki, dzięki czemu utrzymanie tego typu legowiska w czystości nie stanowi żadnego problemu. Przy takich posłaniach warto zwrócić uwagę na dwie rzeczy, mianowicie na materiał z jakiego legowisko jest wykonane, oraz materiał jakim posłanie jest wypełnione. Dobrze wybrać materiał, który będzie przyjemny dla naszego psa, ale jednocześnie będzie odporny na zadrapania i czyszczenie. Materiał wypełniający legowisko powinien być sprężysty, miękki, ale nie przesadnie – umożliwi to uniknięcie odkształceń legowiska pod wpływem ciężaru.

Dla psów, które są alergikami dobór odpowiednich materiałów ma szczególne znaczenie. Dobrze jest więc mając psa alergika wybrać legowisko wykonane z materiałów naturalnych, jak np. bawełna. Jako tworzywo wypełniające idealnie w takim przypadku spisują się kulki silikonowe, które nie uczulają, a dodatkowo są bardzo wytrzymałym odpornym na odkształcenia materiałem wypełniającym.

Legowisko wiklinowe – stanowi doskonałą alternatywę dla osób ceniących estetykę wnętrz. Eleganckie, wiklinowe legowisko to idealny kompromis pomiędzy wyglądem, a poziomem komfortu jaki możemy zaoferować naszemu pupilowi. Podobnie, jak materiałowe legowisko, posiada wyjmowaną poduszkę, która oprócz tego, że zapewnia dogodny wypoczynek naszemu psu, ułatwia również utrzymanie porządku.

Domek, budka – to rozwiązanie skierowane jest przede wszystkim do właścicieli mniejszych psów. Przytulna budka pozwoli naszemu czworonogowi poczuć się bezpiecznie, a dodatkowo wygląda bardzo efektownie.

Jak dobrać odpowiedni rozmiar posłania?

Przy doborze rozmiaru legowiska dla psa należy wziąć pod uwagę kilka kwestii. Jeśli pies jest jeszcze szczeniakiem nie można decydować się na legowisko, które rozmiarem będzie dopasowane docelowym wymiarom psa. Szczeniak w zbyt dużym legowisku może nie czuć się bezpiecznie, dlatego należy wybrać posłanie przejściowe, które rozmiarem będzie dopasowane do wciąż rosnącego psa, przy czym warto pamiętać, że lepiej by legowisko było nieco większe, niż by było zbyt małe. Przed kupnem posłania należy zmierzyć naszego podopiecznego od czubka nosa do nasady ogona (najlepiej to zrobić, kiedy ten położy się na boku). Następnie, należy zmierzyć pupila w pozycji stojącej od czubka głowy do łapek. Do otrzymanych pomiarów trzeba dodać około 20-centymetrowy zapas, by zapewnić psu swobodę ruchów. Długość wewnętrzna legowiska powinna odpowiadać pierwszemu pomiarowi, natomiast szerokość wewnętrzna drugiemu.

Podsumowując, wybór odpowiedniego legowiska dla psa z pozoru wydaje się prosty, jednakże zagłębiając się nieco w temat okazuję się, że wcale tak nie jest. Przy wyborze posłania warto przemyśleć kilka kwestii poruszonych w niniejszym wpisie. Decyzja powinna być przemyślana - najważniejsze czym się należy kierować, to dobro naszego pupila, wtedy z całą pewnością wybór będzie odpowiedni.

Polecane

pixel