Darmowa dostawa od 150,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Ile powinien jeść pies? Dawkowanie karmy dla psa bez tajemnic!

2024-05-12
Ile powinien jeść pies? Dawkowanie karmy dla psa bez tajemnic!

To, ile powinien jeść pies, zależy od wielu czynników, w tym od rasy, wieku, wagi, poziomu aktywności oraz stanu zdrowia zwierzęcia. Generalnie, każda komercyjna karma dla psa powinna mieć na opakowaniu tabelę dawkowania, która określa zalecaną dzienną ilość karmy w stosunku do wagi ciała psa. 

Jest to jednak tylko wyjściowy punkt, ponieważ indywidualne potrzeby każdego psa mogą się różnić. Młode, energiczne psy oraz te, które regularnie biorą udział w intensywnym wysiłku fizycznym, będą potrzebować więcej kalorii i składników odżywczych niż starsze, mniej aktywne psy. W przypadku szczeniąt, które rosną i rozwijają się bardzo szybko, zalecane porcje mogą być nawet dwukrotnie większe od tych przeznaczonych dla dorosłych psów tej samej wagi.

Aby właściwie ocenić, ile karmy dla psa jest odpowiednie, warto także obserwować kondycję zwierzęcia i dostosowywać ilość karmy, jeśli jest to konieczne. Idealna waga psa powinna pozwalać na wyczuwanie żeberek pod cienką warstwą tłuszczu, a talia powinna być zauważalna, gdy patrzy się na psa z góry. 

Jeśli zauważysz, że Twój pies traci na wadze mimo zalecanych porcji, może to oznaczać, że potrzebuje więcej jedzenia. Z kolei przyrost masy ciała może być sygnałem, że należy nieco ograniczyć dzienne racje. Regularne wizyty u weterynarza, wraz z ważeniem psa, mogą pomóc utrzymać jego wagę w zdrowym zakresie i dostosować dietę do zmieniających się potrzeb.

Ile powinien jeść pies – porady dotyczące różnych rodzajów karm

Ile pies powinien jeść, zależy od rodzaju karmy, którą mu podajemy, jego wielkości, wieku, poziomu aktywności oraz ogólnego stanu zdrowia. Sucha karma, czyli popularne krokiety, jest często wybierana ze względu na swoją wygodę i długotrwałą świeżość. 

Ile suchej karmy dla psa jest odpowiednie? Zazwyczaj producenci karmy podają na opakowaniu tabelę dawkowania, która pomaga określić dzienną ilość karmy na podstawie wagi psa. Karma sucha jest kalorycznie bardziej skoncentrowana niż mokra, dlatego potrzebne ilości są zazwyczaj mniejsze. Jednak zawsze warto monitorować wagę i kondycję psa, dostosowując ilości według jego indywidualnych potrzeb.

Karma mokra, taka jak konserwy lub saszetki, jest często wybierana dla psów, które preferują soczyste, wilgotne pożywienie, lub dla tych, które mają problemy z żuciem suchych krokietów. 

Karma mokra jest zazwyczaj mniej kaloryczna w porównaniu do suchej, co oznacza, że ​​psu trzeba podać większą objętość, aby dostarczyć tę samą ilość energii. Należy również pamiętać, że karma mokra może przyczynić się do szybszego tworzenia się kamienia nazębnego w porównaniu z suchą karmą, która pomaga utrzymać zęby czyste poprzez mechaniczne ich ścieranie podczas żucia. 

Dawkowanie karmy dla psa w zależności od wagi

Dawkowanie karmy dla psa jest kluczowe dla utrzymania zdrowia i odpowiedniej wagi zwierzęcia, a ilość pożywienia powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb psa, biorąc pod uwagę jego wagę, wiek, poziom aktywności i stan zdrowia. 

Na przykład, pies o wadze 5 kg zazwyczaj potrzebuje około 100-150 gramów suchej karmy dziennie. Jednak, jeśli pies jest szczególnie aktywny lub młody (w fazie wzrostu), ilość ta może być nieco większa. Z kolei starsze psy lub te mniej aktywne mogą wymagać mniej kalorii, więc ich dzienne racje powinny być odpowiednio mniejsze.

Dla psa ważącego 10 kg zalecana dzienna porcja suchej karmy to zwykle około 180-220 gramów, w zależności od poziomu aktywności i ogólnego zapotrzebowania kalorycznego. Pies o wadze 15 kg może potrzebować około 240-280 gramów suchej karmy dziennie, a dla psa ważącego 20 kg odpowiednia ilość to zazwyczaj około 290-340 gramów. 

Ważne jest, by dostosować ilość karmy nie tylko do wagi, ale i do specyficznych potrzeb każdego psa, ponieważ psy mogą mieć różne wymagania kaloryczne w zależności od ich stanu zdrowia, rasy czy tempa metabolizmu.

Jak obliczyć ilość karmy dla psa? Praktyczny poradnik

Obliczanie odpowiedniej ilości karmy dla psa jest kluczowe, aby zapewnić mu zdrową dietę i utrzymać optymalną wagę. Przede wszystkim warto zacząć od zaleceń producenta karmy, które znajdują się na opakowaniu. Zwykle podane są tam tabele z ilością karmy, rekomendowaną w zależności od wagi psa. Należy jednak pamiętać, że podane wartości są tylko punktem wyjścia, ponieważ każdy pies jest inny i jego indywidualne potrzeby mogą się różnić.

Aby dokładnie określić, ile jedzenia dla psa jest potrzebne, ważne jest regularne monitorowanie jego wagi i kondycji fizycznej. Jeśli zauważysz, że pies zyskuje na wadze mimo przestrzegania zaleceń, możliwe, że dostaje za dużo kalorii i należy zmniejszyć porcje. 

Z kolei, jeśli pies traci na wadze lub wydaje się być głodny, może potrzebować większej ilości jedzenia. 

W przypadku aktywnych psów, takich jak te, które regularnie biorą udział w treningach lub mają wysoki poziom energii, zapotrzebowanie kaloryczne może być wyższe niż standardowe wartości z tabeli.

Ważne jest też, aby dostosowywać ilość karmy do wieku psa — szczenięta rosnące potrzebują więcej energii niż psy dorosłe, a psy starsze mogą potrzebować mniej kalorii, ale bardziej skoncentrowanych na zdrowiu stawów i serca. Regularne konsultacje z weterynarzem pomogą w optymalizacji diety psa, zapewniając mu wszystkie niezbędne składniki odżywcze.

Jak często karmić psa

Dla szczeniąt, które są w okresie intensywnego wzrostu, zalecane jest częstsze karmienie. Szczenięta do czwartego miesiąca życia powinny być karmione cztery razy dziennie. Po osiągnięciu czwartego miesiąca życia do szóstego miesiąca można zredukować ilość posiłków do trzech razy dziennie. Od szóstego miesiąca do osiągnięcia dojrzałości, zwykle wystarczające jest dwukrotne karmienie w ciągu dnia. Taki harmonogram pomaga w zapewnieniu ciągłego dostępu do energii i składników odżywczych, które są niezbędne dla prawidłowego rozwoju.

Dla dorosłych psów zazwyczaj wystarczające jest karmienie dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Jest to szczególnie ważne dla dużych ras, które mogą być narażone na problemy takie jak skręt żołądka, spowodowany zbyt dużym obciążeniem żołądka jednym, ciężkim posiłkiem. 

Niezależnie od wieku, ważne jest, aby miski, z których pies je, były zawsze czyste, a woda świeża i regularnie wymieniana.

pixel