Darmowa dostawa od 150,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Idealna klatka dla chomika - czyli jaka?

2023-03-17
Idealna klatka dla chomika - czyli jaka?

Odpowiedni rozmiar klatki dla chomika

Wybór klatek dla chomika jest ogromny. Na rynku można znaleźć domki w wersji mini, jak też naprawdę rozbudowane klatki. Wybierając odpowiedni wariant dla swojego zwierzątka, należy zwrócić przede wszystkim uwagę na odpowiedni rozmiar. Chomik to gryzoń, którego jest wszędzie pełno. W związku z tym musi mieć zapewnioną odpowiednią powierzchnię do spożytkowania tkwiącej w nim energii. Zakłada się, że tego rodzaju zwierzątko powinno mieć do dyspozycji klatkę o powierzchni min. 2,5 m2. Co ważne, powierzchnię tę wylicza się z wymiarów podstawy klatki. Także w przypadku klatek piętrowych każde kolejne piętro to dodatek niemający wpływu na powierzchnię użytkową boksu. Oczywiście klatka może być mniejsza w sytuacji, kiedy chomik będzie spędzał w niej mniej czasu i będzie miał do dyspozycji dodatkową powierzchnię (np. będzie wypuszczany na mieszkanie).

Klatka dopasowana do gatunku chomika

Wybierając klatkę dla chomika, trzeba też zwrócić uwagę na gatunek posiadanego zwierzątka. Oczywiste jest, że im większy chomik, tym większa klatka. Szczególną uwagę należy zwrócić na rozstaw prętów. Odległość między nimi musi być dostosowana do rozmiaru chomika. Nie może być zbyt duża, aby zwierzątko nie uciekało z klatki. W przypadku usytuowania prętów trzeba brać pod uwagę również wiek zwierzęcia. Chociaż chomik syryjski nie przeciśnie się przez dość szeroko rozstawione pręty, to mały osobnik może spokojnie prześlizgać się między nimi. Szeroką gamę klatek oferuje specjalistyczny sklep zoologiczny tukan24.pl.

Wyposażenie klatki dla chomika

Oprócz samej klatki należy też zadbać o odpowiednie akcesoria dla chomika. Zawsze powinny znaleźć się w niej poidełko i karmidełko. Dla gryzoni zalecane są poidła wiszące ze specjalnym aplikatorem wody. Zwierzątko podchodzi sobie do niego i wygodnie pije z wystającej rurki. Sam pojemnik na wodę może być umieszczony po zewnętrznej części klatki, co ułatwia uzupełnianie wody. Poza tym dzięki odizolowaniu poidła od ściółki klatki zachowana jest większa sterylność. Wióry nie dostają się do wody.

Chomiki to małe rozrabiaki, które lubią przestawiać rzeczy znajdujące się w klatce. Dlatego też warto zainwestować w karmidełko, które będzie stosunkowo ciężkie. Dobrze sprawdzą się w tym przypadku wersje ceramiczne czy gliniane.

Zwierzątko musi mieć zapewnione również odpowiednie schronienie. W tym przypadku niewielki domek ustawiony w rogu klatki doskonale spełni swe zadanie. Polecane są te w wersji drewnianej. Nie tylko zapewniają odpowiednią wentylację, ale niekiedy pełnią również rolę dodatkowego gryzaka dla zwierzątka.

„Must have” każdej chomikowej klatki jest również kołowrotek. To właśnie na nim gryzoń pokonuje codziennie niezliczone kilometry. Na rynku dostępne są zarówno wersje plastikowe, jak też metalowe. Te drugie są z pewnością bardziej wytrzymałe na odkształcenia i uszkodzenia. Z drugiej jednak strony są głośniejsze w użytkowaniu.

Akcesoria dodatkowe

Zagorzali fani chomików mogą oczywiście dowolnie doposażać klatki swoich małych ulubieńców. Z jednej strony im więcej przeszkód do pokonania i miejsc do kryjówek, tym zwierzątko będzie bardziej zadowolone. Wszystkie tunele do biegania, dodatkowe piętra klatki, drewniane drabinki to miejsce do rekreacji gryzonia. Dodatkowe akcesoria zachęcą chomika do aktywności, a ta przełoży się na jego odpowiednią wagę i kondycję. Należy jednak pamiętać, aby ilość dodatkowego wyposażenia dostosować do rozmiarów klatki. Zbyt wiele sprzętów nie tylko ogranicza powierzchnię dostępną dla zwierzątka, ale mogą być dla niego zagrożeniem.

pixel