Darmowa dostawa od 150,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Drapak dla kota - na co zwrócić uwagę przy wyborze drapaka?

2023-03-17
Drapak dla kota - na co zwrócić uwagę przy wyborze drapaka?

Drapanie jako bezwarunkowy odruch wpisany w naturę kota

Pewnie nieraz zastanawialiście się, czy kota można oduczyć drapania? Taka myśl z pewnością nasuwa się Wam w głowie, zwłaszcza jak kociak poszarpał ulubiony fotel czy brzeg kanapy lub rozdrapał tapetę na ścianie. Nawet jeśli nie przytrafił się Wam ten przykry incydent, na pewno słyszeliście o kocich występkach. Taka sytuacja pokazuje tylko, że opiekun kota nie zna jego potrzeb i instynktów zwierzęcia. Drapanie bowiem jest wpisane w jego naturalne zachowanie.

Koty zaraz po obudzeniu mają nawyk przeciągania się, przydatnego rozciągania łap i wbijania pazurów w podłoże. Umożliwia również rozładowanie nagromadzonego napięcia, które nie mając ujścia, może doprowadzić do pogorszenia stanu psychicznego zwierzęcia. Drapiący kot ściera sobie pazury, dzięki temu są mniej ostre. Pozbywa się przy tym zrogowaciałego naskórka, złuszczające się martwe części pazurów odpadają. Powyższe fakty uzasadniają tezę, że nie ma możliwości oduczenia kota drapania. Tylko chirurgiczne usunięcie pazurów sprawi, że kot nie będzie tego robił. Jednak jest to skrajny przypadek i nikt dbający o dobro swojego włochatego przyjaciela tego nie robi.

Drapak dla kota - niezastąpiony element kociej wyprawki

Decydując się na opiekę nad kotem, każdy powinien zapewnić mu odpowiednie miejsce do drapania. Zakup drapaka jest jedną z najkorzystniejszych opcji. Okorowany pieniek z początku zdaje egzamin, jednak z czasem odpadająca kora będzie zaśmiecać nasz dom. Chcąc tego uniknąć lepiej wybrać drapak, czyli specjalny stojak do drapania. Tym bardziej, że wybór jest bardzo szeroki. Każdy znajdzie dla swojego kota najlepszy model. Wybranie tego właściwego wiąże się jednak z wzięciem pod uwagę kilku kwestii.

Solidny i stabilny drapak dla kota

Nie da się ukryć, że koty lubią wskakiwać i rzucać się znienacka, z dużą siłą na przedmioty i zabawki, dlatego drapak powinien być stabilny i solidny. Najlepiej wybrać model do drapania z możliwością przykręcenia do ściany, dzięki temu nie będzie się chwiał czy przesuwał. Zwłaszcza istotne jest to w przypadku większych, piętrowych drapaków warto przymocować go do podłoża czy sufitu. Dzięki temu mamy pewność, że nie przewróci się niespodziewanie. Zadbajmy zatem o bezpieczeństwo naszego pupila, który uwielbia wskakiwać i wdrapywać się na tego typu konstrukcje, a przez to nie zrobi sobie krzywdy.

Najlepiej wybrać domki dla kotów z drapakiem, szczelne owinięcie stojaka i innych elementów wytrzymałym materiałem jak juta, sizal czy sznur zapewni długotrwałe i bezpieczne użytkowanie. Z kolei maty, legowiska i półki powinny być obszyte materiałem, do którego nie przyczepia się kocia sierść. Warto pamiętać, że koty lubią niezbyt miękkie materiały, tkane pionowo, w które łatwo mogą wbić pazury, ale i swobodnie je wyciągnąć pozbywając się resztek martwego naskórka. Stąd najczęściej używanym materiałem do ich produkcji jest sizal i drewno. W sklepie Tukan24 znajdziemy różnego rodzaju drapaki i stojaki, które są nie tylko wytrzymałe, ale i bezpieczne dla zwierząt, które z nich korzystają.

Rozmiar drapaka dostosowany do wielkości kota

Szukając drapaka, weźmy pod uwagę wielkość kota. Dla kociąt odpowiedni będzie już drapak o wysokości 30-40 cm, jednak wraz ze wzrostem zwierzęcia trzeba zapewnić mu większy przyrząd do ścierania pazurków. W przypadku dorosłych kotów zastosujmy zasadę, że im wyższy drapak, tym lepszy. Idealnie, jeśli kot będzie mógł swobodnie rozciągnąć się na wysokość stojaka. Sprawdzona wysokość stojaka dla małego kota wynosi 100 cm. Optymalnie drapaki dla dużych kotów powinny mieć od 130 cm wysokości, nie zajmą przy tym dużo miejsca. Jeśli mamy w domu więcej osobników powinniśmy zakupić odpowiednio większy drapak. Najlepiej, gdy każdy z kotów ma swój stojak do rozdrapywania bądź wystarczająco dużo miejsca przy dużym drapaku. W ten sposób unikniemy walk i rywalizacji między kotami. Jeśli mamy możliwość zakupmy duże, rozbudowane drapaki w formie drzewek, które są dostępne w sklepie Tukan24. Im wyższy drapak, tym lepiej, ponieważ duża ilość półek, kryjówek czy pięter zapewni kotom dużo miejsca na drapanie, gonienie, wspinanie i relaks.

Interesujący drapak dla kota

Oprócz podstawowych kwestii związanych z wielkością i bezpieczeństwem. Równie ważne jest, aby drapak stymulował kota we właściwy sposób. Ciekawy drapak dla kota to taki, który dzięki różnorodnym konstrukcjom wpływa na jego aktywność ruchową i adaptacyjną. Zastosowanie edukacyjnych zabawek sprawia, że drapak jest dla kota bardziej interesujący, niż prosty stojak owinięty sznurkiem czy pień drzewa. Różnego typu zabawki jak zawieszone piłki, wycięte otwory w domkach, zróżnicowane pod względem wielkości półki i piętra sprawiają, że nasz kot będzie mruczał z zadowolenia po całym dniu spędzonym na swoim drapaku.

Opieka na kotem wymaga dużej odpowiedzialności ze strony człowieka. Również w kwestiach związanych z zakupami różnych przyrządów, zabawek czy akcesoriów niezbędnych, by prawidłowo się rozwijał i był zadowolonym z życia mruczkiem. Nie bez powodu drapak jest jednym z ważniejszych elementów kociej wyprawki. Wpływa na kondycję fizyczną i psychiczną kota, a także umożliwia mu rozwijanie naturalnych zachowań. Zakup odpowiedniego drapaka nie tylko uszczęśliwi naszego futrzanego przyjaciela, a także uchroni meble, drzwi i ściany przed jego ostrymi pazurkami.

pixel