Darmowa dostawa od 150,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czyszczenie klatki królika

2023-03-25
Czyszczenie klatki królika

Czyszczenie klatki królika na co dzień


Sprzątanie klatki królika należy - przynajmniej w pewnym zakresie - przeprowadzać codziennie. Inaczej utrzymanie optymalnej czystości w mieszkanku pupila będzie bardzo trudne. Jedną z kwestii, na które koniecznie trzeba zwrócić uwagę na co dzień, jest wymiana wody w poidełku, a także jego czyszczenie. To bardzo ważne, by zwierzę miało stały dostęp do świeżej wody pitnej, jednak nie mniejsze znaczenie ma również to, by regularnie czyścić wnętrze poidła. Choć wydaje się, że niewielkie zaniedbanie tej czynności nie przyniesie większych szkód - nic bardziej mylnego. Po dłuższym czasie nie czyszczenia poidła po prostu zarośnie ono glonami, co nie tylko wygląda nieestetycznie, ale również nie pozwala zwierzakowi na dostęp do świeżej, czystej wody.

Dodatkowo, w ramach codziennego sprzątania klatki nie może zabraknąć usuwania resztek niezjedzonego przez pupila pokarmu. Niespożyte fragmenty jabłka, marchwi czy innych świeżych warzyw bądź owoców mogą być doskonałą pożywką dla różnego rodzaju organizmów. W celu uniknięcia niechcianych współlokatorów w klatce zwierzaka, należy co wieczór sprawdzać, czy na ściółce nie pozostały niezjedzone fragmenty świeżego jedzenia. Usuwanie resztek pokarmu ma znaczenie nie tylko pod względem zapobiegania pojawianiu się owadów i drobnoustrojów, ale również jeśli chodzi o bezpieczeństwo samego pupila. Mogłoby bowiem okazać się, że królik postanowił zjeść nie do końca świeży fragment lubianego jabłka, co z kolei może oznaczać kłopoty ze strony przewodu pokarmowego.

Należy także zwrócić uwagę na czystość miseczek, do których wkładany jest pokarm. Nawet jeśli nie są one zabrudzone świeżym jedzeniem dla królika - warto choćby przetrzeć je papierowym ręcznikiem: nikt w końcu nie lubi jeść z brudnych "talerzy".

Ponadto, trzeba koniecznie zadbać o usuwanie rozlanej wody (jeśli poidło przecieka lub pupil dostaje świeże picie w miseczce) i odchodów. Na szczęście, zwierzęta takie jak króliki zazwyczaj wybierają sobie jedno miejsce w klatce na toaletę, co sprawia że regularne utrzymywanie czystości jest zdecydowanie prostsze.

 

Co najmniej raz w tygodniu


Sprzątanie klatki królika to nie tylko wyżej opisane, codzienne czynności. Należy koniecznie zadbać o usuwanie innego rodzaju zanieczyszczeń z miejsc, które co prawda nie pojawiają się w klatce aż tak szybko, jednak nawarstwiają się stopniowo. Optymalnym wyborem jest sprzątanie klatki co tydzień. Aby ułatwić sobie to zadanie i nie zapomnieć o porządkach w klatce, warto wybrać na ten cel jeden dzień w tygodniu (możliwie pozbawiony innych obowiązków czy dodatkowych zajęć) i trzymać się go.

W pierwszej kolejności należy zadbać o bezpieczeństwo pupila - wypuszczając go z klatki, jeśli praktykujemy to na co dzień lub zabezpieczając w transporterze, jeśli istnieje ryzyko, że zwierzak ucieknie. Następnie można przejść do gruntownych porządków w klatce.

 

Po pierwsze - należy pozbyć się starej, zużytej ściółki.

 

Najlepiej jest zrobić to przy użyciu łopatki lub niewielkiej szufelki. Akcesoria i zabawki z klatki także trzeba umyć - ciepłą wodą z niewielką ilością delikatnego detergentu. Przy regularnym sprzątaniu - wystarczy włożyć wszystkie zabawki z klatki do miski z ciepłą wodą i odrobiną mydła, a następnie opłukać i przetrzeć.
 

Teraz kolej na kuwetę.

 

Po jej opróżnieniu ze ściółki, należy dokładnie ją wyszorować. Aby mieć pewność, że na dnie klatki nie rozmnażają się bakterie, warto regularnie, w tygodniowych odstępach dezynfekować klatkę. Można to zrobić z użyciem specjalnych środków dostępnych w sklepach zoologicznych, ale dopuszcza się również wykorzystanie silniejszych środków czystości lub wrzącej wody (uwaga: ta ostatnia może prowadzić do wypaczania plastikowej kuwety). Jeśli do umycia podstawy klatki wykorzystano środki chemiczne - trzeba koniecznie pamiętać o jej porządnym opłukaniu. Pręty klatki warto przecierać zwilżoną (nie mokrą!) ściereczką, by ograniczyć osadzanie się na nich zanieczyszczeń, a jednocześnie - nie doprowadzić do korodowania.
 

Przygotowanie klatki po czyszczeniu

 

Po solidnym wyszorowaniu kuwety, nadszedł czas na jej osuszenie i ponowne zapełnienie żwirkiem. Aby zwierzak nie czuł się zupełnie obco w tak wysprzątanej klatce, dobrym pomysłem jest wymieszanie świeżej ściółki z niedużą garścią starej - w ten sposób króliczy dom będzie pachniał nieco bardziej "swojsko".

pixel