Darmowa dostawa od 150,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czyszczenie akwarium - jak zadbać o zbiornik?

2023-03-25
Czyszczenie akwarium - jak zadbać o zbiornik?

Jak czyścić akwarium?

Temat czyszczenia akwarium należy zacząć od ustalenia samej jego częstotliwości. Przyjmuje się, że w nowo założonym zbiorniku wodnym czyszczenie powinno być podejmowane raz na tydzień. Po pewnym czasie w trosce o równowagę biologiczną akwarium, czynność tę można ograniczyć do raz na 2 tygodnie.

Przygotowania należy rozpocząć od nalania do pojemnika wody w ilości odpowiadającej około 20% faktycznej pojemności akwarium, w którym będziemy dokonywać porządków. Wodę najlepiej przygotować dzień wcześniej, by mogły z niej odparować wszystkie związki, które mogą zaszkodzić mieszkańcom akwarium. Drugim rozwiązaniem, które pozwoli nam uniknąć tego procesu, jest dodanie do wody specjalnego preparatu odpowiedzialnego za uzdatnianie wody. W obu przypadkach warto na sam koniec dodać do wody witaminy oraz mikroelementy. Spośród akcesoriów, które będą nam niezbędne przy czyszczeniu akwarium, należy wymienić:

  • zbiornik na zanieczyszczoną wodę,
  • odmulacz,
  • czyścik magnetyczny,
  • szczoteczka lub gąbka, które pozwolą na dotarcie do trudno dostępnych przestrzeni,
  • pojemnik na osprzęt i elementy wystroju zbiornika.

Czyszczenie rozpoczynamy od wyłączenia wszystkich elektrycznych urządzeń znajdujących się w akwarium. Elementy wystroju oraz urządzenia znajdujące się wewnątrz zbiornika z reguły nie wymagają każdorazowego mycia. Czyszczenia należy się podjąć dopiero w momencie kiedy zaobserwujemy, że na wspomnianych elementach zebrała się dość duża ilość osadu. Wyjęte przedmioty można wyczyścić szczoteczką do zębów, a następnie opłukać pod bieżącą wodą. Jeśli naszej uwagi wymagają rośliny, które jesteśmy w stanie wyjąć ze zbiornika, należy to robić w uzdatnionej wodzie lub takiej pochodzącej bezpośrednio ze zbiornika.

Ściany akwarium najwygodniej jest umyć przy pomocy czyścika magnetycznego. Pozwala on na wyczyszczenie ścian zbiornika od środka bez konieczności zanurzania rąk w wodzie. Składa się on z dwóch magnesów. Jeden znajdujący się po zewnętrznej stronie służy do poruszania przyrządem, z kolei drugi obecny wewnątrz akwarium dzięki specjalnej powierzchni zbiera zanieczyszczenia zalegające na szklanej powierzchni. W przypadku trudno dostępnych miejsc takich jak rogi akwarium należy wspomóc się szczoteczką do zębów lub gąbką. Po wyczyszczeniu ścian zbiornika pora na odmulacz. Działa on jak odkurzacz i służy do pozbycia się z dna akwarium odpadów organicznych takich jak obumarłe części roślin czy odchody ryb. Następnym krokiem jest odlanie z akwarium 20% wody i uzupełnienie braku przygotowaną wcześniej uzdatnioną wodą. Dla osób, które nie miały wcześniej styczności z akwarystyką może się to wydawać dziwne, ale podmiana 20% zawartości zbiornika stanowi absolutne maksimum przy braku wyjątkowych okoliczności, które mogłyby nas zmusić do wymiany całej zawartości akwarium. Zmiana większej ilości wody może spowodować szok wśród mieszkańców zbiornika. Pamiętajmy również o odpowiedniej temperaturze dolewanej wody, która nie powinna różnić się od tej obecnej w zbiorniku o więcej niż 2 stopnie.

Czyszczenie filtra akwarium nie powinno się odbywać w tym samym czasie kiedy ma miejsce czyszczenie zbiornika. Zalecenie to wynika z faktu, że podczas mycia akwarium środowisko pożytecznych bakterii znajdujących się w zbiorniku zostaje mocno zaburzone. Niewyczyszczony filtr pomaga przywrócić równowagę w akwarium. Urządzenie powinno być czyszczone w wodzie spuszczonej bezpośrednio ze zbiornika.

Jak utrzymać zbiornik w czystości?

Nawet najlepiej przeprowadzony proces czyszczenia jest czynnością stresującą dla mieszkańców akwarium. Dobrze zatem zadbać o to, by mógł być on realizowany tak rzadko, jak to tylko możliwe. Spośród najskuteczniejszych praktyk, które pomogą nam uniknąć nadprogramowych czyszczeń zbiornika, jest unikanie stawiania akwarium w nasłonecznionych miejscach – promienie słoneczne sprzyjają rozwojowi glonów. Zamiast tego zbiornik powinien być doświetlany sztucznym źródłem światła przez 8-10 godzin dziennie. Ważne jest również rozsądne odmierzanie pokarmu podawanego rybkom. Ilość wrzuconego do zbiornika pożywienia powinna pozwolić na jego zniknięcie do 2 minut. Skuteczne może być również rozwinięcie wystroju pod kątem flory. Rośliny pobierają z wody niezbędne im do rozwoju związki, których także potrzebują glony. W akwarium obfitym w roślinność związków tych nie wystarcza dla glonów, co znacznie spowalnia ich rozwój. Środkiem wspomagającym powyższe działania może być przygarnięcie kilku okazów ryb i ślimaków, które żywią się glonami. Preparaty antyglonowe powinny być stosowane dopiero kiedy wszystkie powyższe metody zawiodą.

Mamy nadzieję, że powyższy tekst pozwolił rozwiać wiele wątpliwości związanych z tym, jak czyścić akwarium w sposób prawidłowy i bezpieczny dla jego mieszkańców. Każda ingerencja w zbiornik powoduje niekorzystne dla niego zaburzenia środowiska bakterii, dlatego należy przede wszystkim skupić się na środkach zapobiegawczych, które pozwolą nam czyścić akwarium z jak najmniejszą częstotliwością.

pixel