Darmowa dostawa od 150,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czym karmić szczura?

2023-03-17
Czym karmić szczura?

Gotowe mieszanki zbóż i innych dodatków

Dieta szczura powinna się składać przede wszystkim z mieszanek różnych zbóż. Są to m.in. pszenica, owies, ryż i jęczmień. Obecność tych składników jest ważna nie tylko ze względu na ich wartość odżywczą, ale i z uwagi na to, że szczur jako gryzoń musi ścierać zęby przez całe życie. Ziarna zbóż doskonale się do tego nadają, a dodatkowo pomagają czyścić zęby gryzonia z zalegającego na nich kamienia. W karmie muszą również się znaleźć warzywa i nasiona, zwłaszcza marchew, płatki owsiane, siemię lniane i pestki dyni. Kolejnym ważnym składnikiem w diecie szczura jest białko. Jego zapotrzebowanie na ten suplement może zostać zaspokojone poprzez wybór karmy zawierającej takie składniki jak suszone mięso drobiowe, jaja, krewetki. Gryzoń powinien mieć stały dostęp do suchego pokarmu. Suche mieszanki zbóż, warzyw i owoców powinny stanowić 80% dziennej dawki pożywienia szczurka.

Poznaj naszą ofertę: karma dla szczura

Wzbogacenie diety szczura

Dieta gryzonia musi być wzbogacona o warzywa i owoce. Warzywa, które można podawać gryzoniowi to np. gotowane ziemniaki, ogórki, pomidory, kukurydza, seler, buraczki, cykoria. Jeśli z kolei chodzi o owoce, to gryzoń z chęcią posili się kawałkiem jabłka, truskawkami, malinami, awokado, czereśniami, brzoskwiniami, bananami, żurawiną czy też borówkami. Pamiętajmy o dokładnym umyciu owoców i warzyw przed ich podaniem, najlepiej też obrać je ze skórki. Jak już zostało wspomniane, białko odgrywa ważną rolę w diecie szczura. Jeśli karma, którą wybraliśmy nie zawiera zbyt wiele tego suplementu, możemy na własną rękę wzbogacić dietę gryzonia o nie, podając kawałki gotowanego drobiowego mięsa, rybę, jogurt naturalny lub odrobinę gotowanego jajka. Należy jednak pamiętać, że z białkiem nie można przesadzać. Mała przekąska dwa razy w tygodniu w zupełności wystarczy. Jadłospis gryzonia można również urozmaicić o gotowe smakołyki, takie jak kolby dla gryzoni, ciasteczka i inne przysmaki.

Czego szczur nie może jeść

Panuje opinia, że szczury są wszystkożerne, istnieje jednak szereg produktów, których gryzoń ten spożywać nie powinien. Wymienić tutaj można przede wszystkim:

  • pestki owoców;
  • cytrusy;
  • słodycze;
  • sałata;
  • zielone części pomidora;
  • skórka awokado;
  • surowe ziemniaki.

Gdzie zaopatrywać się w gotowe pokarmy dla szczura?

Jak zostało wspomniane, gotowe mieszanki dla gryzoni stanowią aż 80% ich diety. Należy zatem zaopatrywać się w nie w sprawdzonym miejscach, gdzie będziemy mieć pewność, że kupowany przez nas towar jest najwyższej jakości. Niestety, ale często skład ogólnodostępnych produktów zoologicznych dostępnych w niewyspecjalizowanych sklepach pozostawia wiele do życzenia. Zalecamy więc, by zaopatrywać się w produkty zoologiczne tylko w w sklepach zoologicznych. Z uwagi na obecną sytuację zachęcamy do korzystania z internetowych sklepów zoologicznych. Zakupy w tego typu sklepach niosą za sobą szereg zalet. Największą z nich jest bez wątpienia możliwość zakupów z domowego zacisza. Zamówiony produkt zostanie nam dostarczony bezpośrednio do miejsca zamieszkania, bez konieczności dźwigania ciężkich zapasów. Kolejny plus zakupów przez internet to szeroki asortyment sklepów internetowych, który z reguły prezentuje się o wiele atrakcyjniej niż przypadku punktów stacjonarnych. Ostatnia, równie istotna zaleta to cena produktów, które zazwyczaj w sklepach internetowych sprzedawane są w niższych cenach niż w sklepach tradycyjnych.

Zobacz także: Co jedzą świnki morskie?

Jak się okazuje, kwestia żywienia szczura nie jest wcale skomplikowana. Należy pamiętać, że główną część diety szczura musi stanowić gotowa, sucha mieszanka zbóż, która powinna być wzbogacana o świeże owoce i warzywa. Szczury potrafią być bardzo nieufne przy pierwszym kontakcie z nowym pożywieniem. Jeśli więc widzimy, że nasz podopieczny podchodzi do nowego przysmaku z lekką rezerwą, nie należy od razu wyciągać go z klatki. Gryzoń po upływie czasu może się do niego przekonać.

pixel